Overcast 3.2 °C
S. 01.02
Brigita, Indars, Indra, Indris
SEKO MUMS
Reklāma
"Lielbritānija kļuvusi par šariata tiesu "Rietumu galvaspilsētu", 18. decembrī ziņoja britu medijs "GB News".
"Lielbritānija kļuvusi par šariata tiesu "Rietumu galvaspilsētu", 18. decembrī ziņoja britu medijs "GB News".
Foto: Ekrānuzņēmums no "www.gbnews.com"

"Lielbritānija kļuvusi par šariata tiesu "Rietumu galvaspilsētu", valstī darbojoties 85 islāma tiesām kopš pirmās tiesas dibināšanas 1982. gadā," raksta britu medijs "GB News".

Reklāma

Šariata tiesa ir tiesību sistēma islāmā, balstīta uz musulmaņu svētajiem rakstiem – Korānu. Šīm tiesām gan nav legālas jurisdikcijas, jo, piemēram, daudzsievība rietumvalstīs ir aizliegta, taču pats fakts, ka Apvienotajā Karalistē (AK) darbojas tik daudz šariata tiesu, izraisījis sabiedrībā pamatīgu sašutumu.

Austrumsaseksas grāfistē, Heivardshīsas pašā centrā, atrodas neliela ķīmiskā tīrītava, kas pieder omulīgam kurdam gados. Savulaik, ejot garām, pa atvērtajām durvīm visi draugi, paziņas un klienti tika sagaidīti ar sirsnīgu saucienu "How are you?" (latv. – kā tev iet), precīzi atceroties visu ģimenes locekļu un pat mājdzīvnieku vārdus, kā arī apspriežot pēdējā laika notikumus gan pilsētiņā, gan valstī. Taču nu vairs rosīgo kungu nevar pazīt, no dzīvespriecīgā apalīša palikusi tikai ēna. Viņa pieaugušais dēls, kura fotogrāfija stāv uz plaukta goda vietā, ir gājis bojā aviokatastrofā Ēģiptē, un kopš tā laika bēdu sagrauztais tēvs vairs negrib dzīvot. Kad jautāju, bet kā tad viņa izskatīgā meita, kura nesen apprecējās, kungs atmet ar roku un žēli novelk – ko tad tur, tā tak tikai sieviete... Meita, izglītota un moderna sieviete, neskaitās, jo dēla – dzimtas turpinātāja un galvenā mantinieka – vairs nav.

Par spīti gadu desmitiem, nodzīvotiem AK, daudzi joprojām saglabā to zemju tradīcijas un kultūru, no kurienes nākuši, asimilējoties tikai daļēji,

 tādēļ nav brīnums, ka AK darbojas tik liels skaits reliģisko šariata tiesu, ko gan precīzāk būtu tulkot kā šariata padomes, ne tiesas.

Tās atrodas vietās, kur dzīvo lielas musulmaņu kopienas, galvenokārt lielpilsētās blakus mošejām vai islāma kopienu centriem – Londonā, Birmingemā, Mančestrā, Bredfordā, Lesterā, Šefīldā, Līdsā un Glāzgovā. Šajās pilsētās ir daudz imigrantu, tās ir populāras arī latviešu vidū.

Lēmumi nav juridiski saistoši

Lēsts, ka AK noslēgts vismaz 100 000 islāma laulību, nereģistrējot oficiālās britu iestādēs, tādēļ likuma priekšā pāri nav precēti. Lai šādu reliģisku laulību šķirtu, vīram pietiek pateikt "šķiros" trīs reizes, taču sievai šādu privilēģiju nav. Ja vīrs nevēlas šķirties, tad šķiršanās jāprasa šariata tiesā.

Šariata tiesas AK nodarbojas ar ģimenes lietām – strīdu risināšanu laulībā, šķiršanos, aizbildniecību par bērniem un mantojumiem. 

Tāpat darbojas kā vidutājas strīdos, piemēram, starp ģimenes locekļiem, taču visiem iesaistītajiem ir jāpiekrīt sarunām. Un, protams, var iegūt skaidrojumu, kā rīkoties saskaņā ar islāmu finanšu lietās vai reliģiskos jautājumos.

Te jāpiebilst, ka AK ir arī islāma bankas, kas darbojas saskaņā ar šariata likumiem, kas nozīmē, ka aizliegts investēt neētiskos biznesos, piemēram, azartspēlēs, alkoholā, cūkkopībā. Aizdodot naudu, aizliegts prasīt procentus. Tas gan nenozīmē, ka naudu dod par velti, jo procenti tiek prasīti tāpat, tikai tiek nosaukti citā vārdā, piemēram, naudas noguldītājiem izmaksājot "peļņu", kas atbilst konkrētiem procentiem.

Šariata tiesu spriedumiem AK jābūt saskaņā ar AK likumu par vienlīdzību un cilvēktiesību likumiem, taču kritiķi aizrāda, ka AK šariata tiesas uzspiež dzimumu nevienlīdzību, īpaši šķiršanās un mantojumu lietās. 

Reklāma
Reklāma

Piemēram, sieviete var mantot tikai pusi no tā, ko var mantot vīrietis, bet bērnu aizbildniecības lietās vīrietis, visticamāk, tiks iecelts par aizbildni.

Tādēļ pastāv bažas, ka musulmaņu sievietes tiek spiestas izmantot tikai šīs tiesas, izvairoties no AK tiesām, kur dzimumu diskriminācija nepastāv un kam ir juridisks spēks.

Ja salīdzina šariata tiesas AK ar šariata tiesām musulmaņu zemēs, tad atšķirība ir milzīga. Saūda Arābijā un Irānā šariata tiesu pārziņā, kas integrētas valsts sistēmā, ir visi dzīves aspekti, arī krimināllietas. Par laulības pārkāpšanu var piespriest nomētāšanu ar akmeņiem vai par zādzību – rokas nociršanu, bet sievietes liecībai tiesā ir tikai puse vērtības.

"Mēs esam vecākā šariata padome Eiropā, dibināta 1982. gadā," zem foto ar ēku Leitonā, Francis Road 34, Londonā paziņo islāma šariata padome.

Ieskats tiesu lēmumos

"Sēžot vienā telpas stūrī, jauna musulmaņu sieviete žēlojas klerkam par bēdīgo situāciju laulībā ar piecdesmitgadīgu vīrieti," raksta viens no visvairāk lasītajiem medijiem AK "The Daily Mail" par novēroto AK šariata tiesās. "Viņš ir vardarbīgs, izturas pret mani kā pret suni!" Kad vīrs ir blakus, sievietei, kurai ir tikai nedaudz pāri 20, publiskās vietās obligāti jāaizsedz seja. Taču vīra ļoti bieži nav blakus, jo daudz laika pavada Tunisijā, un sievai ir aizdomas, ka viņam ir vairākas sievas, iespējams, pat 10, tāpēc grib šķirties.

Taču aiz rakstāmgalda sēdošajam vīrietim par stāstu nāk smiekli. "Kāpēc tad tādu apprecēji?"

Citā telpā apmēram 30 gadus veca sieviete žēlojas, ka 19 gadu vecumā pret savu gribu ar ģimenes svētību izprecināta nelegālajam imigrantam no Bangladešas, kuram bijusi nepieciešama uzturēšanās atļauja AK, un tagad grib šķirties. Pārim ir divi bērni, vīrs sievu regulāri sitis, bet nu jau četri gadi kā atgriezies dzimtajā Bangladešā, paķerot līdzi visus sievas iekrājumus, lai tur apprecētu nākamo sievu. 

Taču klerks šķirties neļauj, tā vietā sievietei jānoklausās lekcija par daudzsievības bioloģiskajiem iemesliem.

Vēl trešajā telpā musulmaņu pāris, kam ir vairāki bērni, noraizējies, ka viņu laulība varētu nebūt likumīga, jo pirms gadiem, kad sieva izšķīrās ar pirmo vīru AK tiesā, laulība netika šķirta reliģiski, un sanāk, ka islāmā viņa būtu laulības pārkāpēja. Klerks atzīst, ka situācija ir sarežģīta un viens no risinājumiem būtu pārim izšķirties, tādējādi ļaujot sievai šķirt pirmo laulību. Pēc tam uz īsu laiku jāapprec trešais vīrietis, jāstājas dzimumattiecībās, jāizšķiras, jānogaida trīs mēnešreižu periodi. Un tikai tad viņa var atgriezties pie savu bērnu tēva, lai apprecētos atkal.

Pēc pāra aiziešanas tiesas pārstāvis, jautāts, vai būs kādas sekas, ja pāris ieteikumu neievēros, atjoko: "Jūs domājat, ka mēs viņus nomētāsim ar akmeņiem līdz nāvei, ja?"

Laulības šķiršana – teju 600 eiro

Par šariata tiesu pakalpojumiem AK jāmaksā pašiem prasītājiem, jo tās nefinansē valsts. Piemēram, par šķiršanos jāmaksā 100–500 sterliņu mārciņas (119–597 eiro), atlīdzība atkarīga no lietas sarežģītības. Iespējams, ka būs jāmaksā papildus par mediāciju, sarunu vešanu vai formālas islāma šķiršanās apliecības izdošanu.

Par mediāciju, piemēram, ģimenes vai finanšu lietās samaksa svārstās no 50 līdz 150 mārciņām (59,69–179 eiro) par vienu sesiju. Jautājumu risināšana reliģiskās lietās maksās, sākot no 50 mārciņām (59,69 eiro). Maksā persona, kas pieprasa servisu, piemēram, ja nepieciešama islāma šķiršanās un prasa sieva, tad sieva arī maksā. Mediācijā situācija var atšķirties, iespējams, ka puses maksā dalīti, tāpat gadījumos, ja prasītājam ir finansiālas grūtības, var tikt pie atlaidēm.

Britu sabiedrība ir sašutusi par lielo šariata tiesu skaitu, tomēr jāatzīmē, ka tā ir paša cilvēka izvēle – izmantot vai neizmantot, jo lēmumi nav juridiski saistoši, tiem ir nozīme tikai musulmaņu kopienās, 

kas ir apmēram trīs miljoni jeb 7% no kopējā iedzīvotāju skaita.

Musulmaņi gan nav vienīgā kopiena ar savām tiesām, arī ebrejiem ir tiesas, dēvētas par Beth Din, kuru skaits tiek lēsts ap 10, taču nav zināms precīzi, jo tām atļauts darboties nereģistrējoties. Funkcijas līdzīgas šariata tiesām, un, lai arī tām ir liela nozīme ortodoksālo ebreju dzīvē, tomēr to lēmumi nav juridiski saistoši.

Britu valdības nostāja ir nemainīga. "Šariata likumi nav daļa no Anglijas un Velsas likumiem."

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
PAR SVARĪGO
Reklāma