"Lielbritānija kļuvusi par šariata tiesu "Rietumu galvaspilsētu", valstī darbojoties 85 islāma tiesām kopš pirmās tiesas dibināšanas 1982. gadā," raksta britu medijs "GB News".
Šariata tiesa ir tiesību sistēma islāmā, balstīta uz musulmaņu svētajiem rakstiem – Korānu. Šīm tiesām gan nav legālas jurisdikcijas, jo, piemēram, daudzsievība rietumvalstīs ir aizliegta, taču pats fakts, ka Apvienotajā Karalistē (AK) darbojas tik daudz šariata tiesu, izraisījis sabiedrībā pamatīgu sašutumu.
Austrumsaseksas grāfistē, Heivardshīsas pašā centrā, atrodas neliela ķīmiskā tīrītava, kas pieder omulīgam kurdam gados. Savulaik, ejot garām, pa atvērtajām durvīm visi draugi, paziņas un klienti tika sagaidīti ar sirsnīgu saucienu "How are you?" (latv. – kā tev iet), precīzi atceroties visu ģimenes locekļu un pat mājdzīvnieku vārdus, kā arī apspriežot pēdējā laika notikumus gan pilsētiņā, gan valstī. Taču nu vairs rosīgo kungu nevar pazīt, no dzīvespriecīgā apalīša palikusi tikai ēna. Viņa pieaugušais dēls, kura fotogrāfija stāv uz plaukta goda vietā, ir gājis bojā aviokatastrofā Ēģiptē, un kopš tā laika bēdu sagrauztais tēvs vairs negrib dzīvot. Kad jautāju, bet kā tad viņa izskatīgā meita, kura nesen apprecējās, kungs atmet ar roku un žēli novelk – ko tad tur, tā tak tikai sieviete... Meita, izglītota un moderna sieviete, neskaitās, jo dēla – dzimtas turpinātāja un galvenā mantinieka – vairs nav.
Par spīti gadu desmitiem, nodzīvotiem AK, daudzi joprojām saglabā to zemju tradīcijas un kultūru, no kurienes nākuši, asimilējoties tikai daļēji,
tādēļ nav brīnums, ka AK darbojas tik liels skaits reliģisko šariata tiesu, ko gan precīzāk būtu tulkot kā šariata padomes, ne tiesas.
Tās atrodas vietās, kur dzīvo lielas musulmaņu kopienas, galvenokārt lielpilsētās blakus mošejām vai islāma kopienu centriem – Londonā, Birmingemā, Mančestrā, Bredfordā, Lesterā, Šefīldā, Līdsā un Glāzgovā. Šajās pilsētās ir daudz imigrantu, tās ir populāras arī latviešu vidū.
Lēmumi nav juridiski saistoši
Lēsts, ka AK noslēgts vismaz 100 000 islāma laulību, nereģistrējot oficiālās britu iestādēs, tādēļ likuma priekšā pāri nav precēti. Lai šādu reliģisku laulību šķirtu, vīram pietiek pateikt "šķiros" trīs reizes, taču sievai šādu privilēģiju nav. Ja vīrs nevēlas šķirties, tad šķiršanās jāprasa šariata tiesā.
Šariata tiesas AK nodarbojas ar ģimenes lietām – strīdu risināšanu laulībā, šķiršanos, aizbildniecību par bērniem un mantojumiem.
Tāpat darbojas kā vidutājas strīdos, piemēram, starp ģimenes locekļiem, taču visiem iesaistītajiem ir jāpiekrīt sarunām. Un, protams, var iegūt skaidrojumu, kā rīkoties saskaņā ar islāmu finanšu lietās vai reliģiskos jautājumos.
Te jāpiebilst, ka AK ir arī islāma bankas, kas darbojas saskaņā ar šariata likumiem, kas nozīmē, ka aizliegts investēt neētiskos biznesos, piemēram, azartspēlēs, alkoholā, cūkkopībā. Aizdodot naudu, aizliegts prasīt procentus. Tas gan nenozīmē, ka naudu dod par velti, jo procenti tiek prasīti tāpat, tikai tiek nosaukti citā vārdā, piemēram, naudas noguldītājiem izmaksājot "peļņu", kas atbilst konkrētiem procentiem.
Šariata tiesu spriedumiem AK jābūt saskaņā ar AK likumu par vienlīdzību un cilvēktiesību likumiem, taču kritiķi aizrāda, ka AK šariata tiesas uzspiež dzimumu nevienlīdzību, īpaši šķiršanās un mantojumu lietās.