Sīrijas daļēji autonomā kurdu administrācija plāno līdz gada beigām atbrīvot nometnes valsts ziemeļaustrumos no tūkstošiem sīriešu un irākiešu bēgļu, tai skaitā džihādistu radiniekiem, atklājusi kurdu amatpersona.
Kurdu administrācija strādā pie tā, lai 2025. gadā sadarbībā ar ANO atbrīvotu nometnes no sīriešiem un irākiešiem, ziņu aģentūrai AFP pirmdien atklāja kurdu administrācijas amatpersona Šeihmuss Ahmeds.
Sīrijā kurdu pārvaldītās nometnēs un cietumos atrodas aptuveni 56 000 cilvēku, no kuriem daudzi ir saistīti ar teroristu grupējumu "Islāma valsts".
Kurdu varasiestādes paziņoja, ka svētdien tika atbrīvoti gandrīz 600 irākieši, kas tika turēti bēdīgi slavenajā Al Holas nometnē, savukārt šodien plānots atbrīvot aptuveni 300 sīriešus no citas nometnes.
ASV atbalstītais kurdu vadītais grupējums "Sīrijas Demokrātiskie spēki" vadīja militāro kampaņu, kuras rezultātā džihādistu grupējums "Islāma valsts" 2019. gadā tika patriekts no pēdējās tā kontrolētās teritorijas Sīrijā.
Turcija tomēr apgalvo, ka "Sīrijas Demokrātisko spēku" galvenā sastāvdaļa "Tautas aizsardzības vienības" (YPG) ir saistīta ar separātistu nemiernieku grupējumu "Kurdistānas Strādnieku partija" (PKK), kas četrus gadu desmitus karojis pret Turcijas valsti.
Turcija kopš 2016. gada ir veikusi daudzas operācijas pret "Sīrijas Demokrātiskajiem spēkiem", un Sīrijas ziemeļos joprojām notiek sadursmes starp "Sīrijas Demokrātiskajiem spēkiem" un grupējumiem, ko atbalsta Ankara.
Al Hola ir Sīrijas ziemeļaustrumu lielākā nometne, kurā skarbos apstākļos mīt vairāk nekā 40 000 aizturēto no 47 valstīm. Saskaņā ar 2024.gada datiem nometnē atradās vairāk nekā 20 000 irākiešu un 16 000 sīriešu.
Pagājušajā mēnesī kurdu administrācija paziņoja, ka veicinās Al Holas un citu nometņu iemītnieku brīvprātīgu atgriešanos viņu izcelsmes vietās. Ahmeds atklāja, ka daži irākieši jau ir pametuši Al Holu, savukārt attiecībā uz sīriešiem lēmums vēl tiek pētīts.
Atgriešanās un izceļošanas mehānisms tiek koordinēts ar ANO bēgļu aģentūru un citām organizācijām, skaidroja Ahmeds, norādot, ka runa ir par ļoti lielu cilvēku skaitu.
Risinājums attiecībā uz citiem ārvalstniekiem, kas atrodas nometnēs, vēl nav rasts. Vairākas valstis ir repatriējušas savus valstspiederīgos no Al Holas, bet lielākā daļa nav veikušas nekādu izvešanu, norādīja Ahmeds.
Ahmeds atklāja, ka iniciatīva tika sākta pēc Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīma krišanas decembrī, norādot, ka Sīrija tagad virzās uz atjaunošanu. Kurdu spēki ir apliecinājuši jaunajām Damaskas varas iestādēm, ka nevēlas atdalīties no pārējās valsts teritorijas.
Amatpersona noliedza, ka nesenā ASV palīdzības samazināšana būtu iemesls, kāpēc sākta iniciatīva nometņu iztukšošanai, piebilstot, ka ANO piesaistītās un vietējās organizācijas joprojām sniedz atbalstu, un administrācija turpina sniegt pakalpojumus nometnēm.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.