Aizvien asāks kļūst Polijas un Ukrainas strīds, kas aizsākās pēc Varšavas lēmuma turpināt Ukrainas graudu embargo, neskatoties uz Briseles lēmumu maijā ieviesto aizliegumu atcelt. Diplomātiskie asumi sākuši ietekmēt arī Polijas bruņojuma piegādes Ukrainai.

Reklāma

Tiesvedība par graudiem

Eiropas Komisija (EK) 15. septembrī nolēma nepagarināt ierobežojumus, kas bija noteikti Ukrainas lauksaimniecības produkcijas ievešanai Bulgārijā, Polijā, Rumānijā, Slovākijā un Ungārijā. Neskatoties uz šo Briseles lēmumu, Polija, Slovākija un Ungārija paziņoja, ka saglabās aizliegumu ievest noteiktus Ukrainas lauksaimniecības produktus. Ungārija pat ievērojami paplašināja aizliegto produktu sarakstu. Sākoties pilna mēroga Krievijas karam pret Ukrainu, Centrāleiropas valstis pārplūdināja Ukrainas lauksaimniecības produkcija, jo Melnā jūra vairs nebija droša kuģošanai.

Kijiva nedēļas sākumā par Polijas, Slovākijas un Ungārijas rīcību iesniedza sūdzību Pasaules Tirdzniecības organizācijā. Īpaši graudu jautājums saasinājis Ukrainas attiecības ar Poliju, kas kopš kara sākuma aktīvi atbalstījusi Ukrainu, tostarp piegādājot tai bruņojumu un uzņemot apmēram pusotru miljonu ukraiņu bēgļu. Ķīles institūta rīcībā esošā informācija liecina, ka Polija Ukrainai ir kopā solījusi vai piegādājusi militāro, finansiālo un humāno palīdzību 4,27 miljardu eiro apmērā. Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis aicināja Kijivu nemēģināt atbildēt Varšavai ar saviem ierobežojumiem Polijas lauksaimniecības produkcijai. 

"Es brīdinu Ukrainas varasiestādes. Ja tās saasinās konfliktu šāda veidā, mēs importa aizliegumam pievienosim papildu produktus," brīdināja Polijas premjers.

Diplomātiskie asumi

Kijivas nepatiku izsauca arī Polijas prezidenta Andžeja Dudas otrdien izteiktais salīdzinājums, ka Ukraina graudu strīda laikā rīkojas kā slīcējs, kurš var ievilkt dzelmē arī to, kas tam mēģina palīdzēt. "Slīcējs ir ārkārtīgi bīstams, spējīgs jūs ievilkt dzelmē," Polijas žurnālistiem ANO Ģenerālās asamblejas laikā sacīja prezidents. Arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis Ņujorkā pieminēja graudu jautājumu. "Satraucoši redzēt, ka daži mūsu draugi Eiropā spēlē solidaritāti politiskajā teātrī, graudus pārvēršot trillerī," uzrunājot ANO Ģenerālo asambleju, paziņoja Zelenskis. Viņš uzsvēra, ka dažas iesaistītās valstis "palīdz sagatavot skatuvi Maskavas aktierim".

Zelenska izteikumi izsauca nosodījumu Polijā. Uz Polijas Ārlietu ministriju trešdien tika izsaukts Ukrainas vēstnieks Varšavā Vasiļs Zvaričs, kuram tika izteikts stingrs protests. Polijas ārlietu ministra vietnieks Pāvels Jabloņskis paziņoja vēstniekam, ka Zelenska apgalvojumi esot nepatiesi, īpaši tāpēc, ka Polija "ir atbalstījusi Ukrainu kopš pirmajām kara dienām". 

Spiediena izdarīšana uz Poliju vai sūdzību iesniegšana "nav piemērotas metodes strīdu risināšanā starp mūsu valstīm", 

Jabloņska teikto citēja Polijas Ārlietu ministrija.

Neskaidrība par bruņojuma piegādēm

Īpaši lielu satraukumu radīja Moravecka trešdienas vakarā intervijā Polijas privātajam telekanālam "Polsat" teiktais, ka Varšava Kijivai bruņojumu vairs nepiegādā. "Mēs Ukrainai ieročus vairs nepiegādājam, jo tagad mēs apbruņojam Poliju ar modernākiem ieročiem," paziņoja Moraveckis. "Lai sevi aizstāvētu, ir jābūt līdzekļiem, ar kuriem to izdarīt," norādīja premjers. Viņš tomēr uzsvēra, ka Polijas pilsētā Žešovā turpinās darbību loģistikas centrs, caur kuru tiek veiktas rietumvalstu bruņojuma piegādes Ukrainai. Viņš intervijā brīdināja, ka neapdraudēs vietējo tirgu, ievedot Ukrainas graudus. Moraveckis arī vainoja Ukrainas oligarhus par "Ukrainas graudu ieplūdināšanu Polijas tirgū". Premjers tomēr piebilda, ka Polija neliegs Ukrainas graudu tranzītu uz citām valstīm. "Protams, ka mēs turpināsim Ukrainas preču tranzītu," paziņoja Moraveckis.

Moravecka izteikumus par bruņojuma piegādēm Ukrainai ceturtdien skaidroja Polijas valdības preses sekretārs Pjotrs Millers. Viņš uzsvēra, ka Varšava savas saistības pildīs. 

"Polija īsteno vienīgi tās munīcijas un bruņojuma piegādes, par kurām iepriekš panāktas vienošanās," paziņoja Millers. 

Tas attiecas arī uz pašgājējhaubiču "Krab" piegādēm Ukrainai, norādīja valdības preses sekretārs.

Polijai un Ukrainai tomēr ir izdevies vienoties par sarunu sākšanu "tuvākajās dienās", lai atrisinātu graudu jautājumu, ceturtdien paziņojušas abu valstu amatpersonas. Ukrainas lauksaimniecības ministrs Mikola Solskis norādīja, ka abas puses centīsies "panākt risinājumu, kas ņem vērā abu valstu intereses". Tikmēr Polijas lauksaimniecības ministrs Roberts Teluss brīdināja, ka Varšava ir gatava "runāt, bet poļu lauksaimnieku intereses mums vienmēr būs svarīgākās". Polijā 15. oktobrī notiks parlamenta vēlēšanas, un valdošā nacionāli konservatīvā partija "Likums un taisnīgums" bauda plašu atbalstu lauksaimnieku vidū. Jau notikušas Ukrainas sarunas ar Slovākiju un Ungāriju. Ar Slovākiju panākta vienošanās par jaunu graudu tirdzniecības sistēmu, kas paredz līdz gada beigām atcelt Bratislavas ieviesto Ukrainas graudu embargo.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.