Pret Krievijas ietekmes operācijām ir prātīgāk cīnīties aizkulisēs, nevis radīt plašu rezonansi, kas ļauj propagandistiem attēlot savas kampaņas kā veiksmīgas un saņemt Kremļa finansējumu to turpināšanai, intervijā aģentūrai LETA sprieda Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Reklāma

"Mans ieteikums ir cīnīties pret šīm kampaņām "aizkulisēs", iznīcināt viņu IT infrastruktūru, apkarot influenceru iespējas saņemt finansējumu no Maskavas, bet daudz mazāk par to rakstīt. Laiku pa laikam par to jāraksta ir, taču nevajag līdz ar pārlieku uzmanību padarīt šo propagandistu tēlu visvarenu," izteicās Rakovs, kurš pats ir pētījis Krievijas ietekmēšanas kampaņas Izraēlā un to rezultātus.

Viņš uzskata, ka tad, kad tādi cilvēki kā viņš raksta par šīm Krievijas kampaņām, medijos parādās publikācijas, par to runā tehnoloģiju kompānijas un drošības aģentūras vēršas pie krieviem un pieprasa šīs aktivitātes pārtraukt, propagandistiem pietiek materiāla viņu atskaitēm, lai attēlotu šīs kampaņas kā veiksmīgas.

Viena no Kremļa propagandas sejām - Olga Skabejeva.

"Līdz ar to viņi saņem finansējumu šo operāciju turpināšanai, turklāt ļoti lielu naudu tam arī nemaz nevajag," sacīja eksperts.

Izraēlas Jeruzalemes Stratēģijas un drošības institūta pētnieks Rakovs ieradies Latvijā, lai informētu Latvijas pārstāvjus par situāciju Izraēlā un to, kā Izraēla no sava skatupunkta vērtē Krievijas politiku Tuvajos Austrumos.

"Mana pamata tēma ir Krievijas politika Tuvajos Austrumos, kas interesē gan Izraēlu, gan arī Latviju. Jums Krievija ir ikdienas tēma, tāpēc jūsu skatījums mums ir svarīgs, jo nevaram izprast Krieviju Tuvajos Austrumos, nesaprotot, kā Krieviju redz Ukrainā, Eiropas valstīs vai ASV. Man ir ļoti svarīgi saprast Latvijas skatījumu, jo jūs savu pamata ienaidnieku esat daudz pētījuši un labi pazīstat," skaidroja Rakovs.

Viņš Latvijas pārstāvjus iepazīstinājis ar savu skatījumu un uzsver, ka reizēm, skatoties no attāluma, visu var redzēt daudz skaidrāk, jo netraucē emocionālā iesaiste. Arī, runājot par Izraēlas politiku Tuvajos Austrumos, Rakovs nereti iesakot paanalizēt izraēliešiem mazāk emocionālo karu Ukrainā un meklēt paralēles ar mūsu pašu situāciju.

Rakovs uzskata, ka Latvija un Izraēla var daudz mācīties viens no otra pieredzes, jo apspriežoties ar partneriem no attālām valstīm, ir iespējams paskatīties uz situāciju bez emocijām, un strādāt pie dažādām pieejām līdzīgu problēmu risināšanai.

"Izraēla vienmēr ir centusies būt ļoti pragmatiska un censties izvairīties no jebkādas eskalācijas. Redzam, ka draudu avoti, kuru neitralizēšanu visu laiku atliekat, reizēm uzsprāgst jums tieši sejā," sacīja eksperts.

Tas, ka Eiropa apbruņojas, reorganizē savu aizsardzības struktūru, koncentrējoties uz ienaidnieka atturēšanas spēju stiprināšanu, viņaprāt, ir labs piemērs arī Izraēlai.

"Krievijas politika rada draudus arī Izraēlai, un mums ir svarīgi mācīties no Latvijas un citu valstu pieredzes to neitralizēšanā," 

viņš piebilda.

Izraēlas eksperts uzskata, ka mums ir jāpalīdz vienam otram dažādās jomās, arī civilās aizsardzības stiprināšanā.

"Gribu uzsvērt, ka nepatīkami pārsteigumi notiek, un jūs varat mācīties no mūsu pieredzes, arī no ukraiņu pieredzes, lai spētu tiem stāties pretī. Viena mācība ir tāda, ka šo pārsteigumu gadījumos valsts sistēma bieži sabrūk un tad ļoti svarīga ir visas sabiedrības iesaiste. Zinu, ka Latvija pie tā strādā, un tas ir ļoti pareizi," norādīja Rakovs.

Pilnu interviju ar Danielu Rakovu lasiet sadaļā LETA+ šeit.

Aptauja

Vai turpini sekot līdzi Izraēlas un "Hamās" karam?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.