Spānijas slimnīcās un veselības aprūpes iestādēs valsts mērogā no šodienas atkal obligāti jāvalkā sejas maskas.

Reklāma

Tas darīts tādēļ, ka Eiropā un arī citviet pasaulē pieaug saslimšanas gadījumu skaits ar gripu, Covid-19 un respiratori sincitiālo vīrusu (RSV), no kura īpaši cieš zīdaiņi un mazi bērni. "Maskas ir vienīgais mums zināmais līdzeklis, kas var ierobežot epidēmiju un aizsargāt īpaši jutīgās iedzīvotāju grupas," Spānijas valsts televīzijā paziņojusi veselības ministre Monika Garsija.

Medicīnas iestādes atsevišķās Spānijas provincēs masku nēsāšanu pasludināja par obligātu vēl pirms valdības rīkojuma, jo gripas un Covid-19 gadījumu skaits valstī tūlīt pēc svētku brīvdienām pieauga par vairāk nekā trešdaļu, ja salīdzina ar to pašu periodu pērn.

Spānijas mācība

Par tā saukto tridēmiju, ar to saprotot gripu, Covid-19 un RSV, sācis runāt arī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC), kā arī Itālijas un Portugāles veselības aizsardzības institūcijas. 

ECDC janvāra sākumā rekomendējis Eiropas iedzīvotājiem sekot valstu veselības aizsardzības iestāžu norādēm, palikt mājās, ja viņi jūtas saslimuši, kā arī apsvērt iespēju uzlikt sejas masku, dodoties uz ļaužu pulcēšanās vietām vai medicīnas iestādēm. 

Tāpat ieteiktas apdraudētākajām iedzīvotāju grupām mērķētas vakcinācijas kampaņas un savlaicīga gatavošanās palielināt slimnīcu un personāla spējas, ja ziemas mēnešos rastos tāda nepieciešamība. Pēc ECDC uzskatiem, šobrīd vidē dominē gripas vīrusi, bet Covid-19 un citu elpceļu saslimšanu raisošu patogēnu ir mazāk. Tas vērojams, piemēram, Itālijā, kur 2023. gada nogalē saslimšana ar gripas paveida slimībām sasniegusi 17,7 gadījumus uz 1000 iedzīvotāju, kas šajā valstī ir ļoti augsts rādītājs. Itālijas Nacionālā veselības aizsardzības institūta speciālisti sūdzas, ka tas notiek, jo cilvēki vairs negrib vilkt maskas un arī nevakcinējas. Nav gan pazīmju, ka valdība Romā grasītos masku nēsāšanas ziņā spert tādus pašus soļus kā Spānijā. Tāpat Portugāle, lai arī valsts veselības ministrs Manuels Pisaru atzinis gripas epidēmijas klātbūtni un ar to saistīto gaidīšanas laika palielināšanos slimnīcu pieņemšanas nodaļās līdz pat desmit stundām, neuzskata, ka būtu jāievieš kādi visvalsts noteikumi masku nesāšanai. Dažas slimnīcas tomēr pašas ieviesušas drošības pasākumus. Pisaru prognozēja, ka saslimšana ar gripu Portugālē maksimumu sasniegs tuvākajās dienās: "Rekomendācijas, kas šodien ir spēkā, jāievēro slimiem cilvēkiem, un ceru, ka esam tās visi labi iemācījušies kopš pandēmijas laikiem, kaut redzu, ka daži paspējuši jau aizmirst: ja esat saslimis, nēsājiet masku, mazgājiet rokas, un cilvēkiem nevajadzētu būtu pārāk tuvu viens otram."

Spānijas apņēmīgā rīkošanās iepretī citiem dienvideiropiešiem skaidrojama ar to, ka 2020. gadā valsts smagi cieta no Covid-19 pirmā viļņa un mājsēdes, kā arī masku nēsāšanas noteikumi tad bija vieni no bargākajiem pasaulē. 

Sejas masku valkāšana sabiedriskajā transportā spāņiem bija obligāta līdz pagājušā gada februārim, bet slimnīcās, pansionātos un aptiekās līdz jūlijam. Šoreiz masku noteikumi uz sabiedrisko transportu un aptiekām neattiecas. "Kopš pandēmijas mēs esam guvuši mācību. Mēs esam nopietni padomājuši par masku jautājumu, lai aizsargātu pirmām kārtām veselības centrus un slimnīcas, lai aizsargātu pacientus tāpat kā [veselības aprūpes] profesionāļus," pirmdien izteikusies Spānijas veselības ministre M. Garsija.

Arī Amerikā

Tikmēr Dienvidamerikā par obligātām sejas maskām skolās šajās dienās paziņojusi Bolīvija, bet ASV pie masku nēsāšanas kopš aizgājušā decembra beigām atgriezušās medicīnas iestādes Kalifornijā, Ilinoisā, Masačūsetsā, Ziemeļkarolīnā un Vašingtonas štatā. Ņujorkā tās pasludinātas par normu pilsētas 11 publiskajās slimnīcās, 30 veselības centros un piecos pastāvīgās aprūpes centros. 

Maskas telpās jānēsā kā mediķiem, tā pacientiem. "Mēs taču negribam, lai strādājošo mediķu skaits samazinātos, vai ne? 

Kad 2022. gadā bija omikrona vilnis, liela problēma bija ne tikai tā, ka daudzi cilvēki saslima, bet arī tā, ka mums radās daudz frontes pirmās līnijas mediķu, kuri izkrita no ierindas Covid dēļ," žurnālistiem skaidrojis Ņujorkas pilsētas veselības komisārs Ešvins Vasans. Kopš Ziemassvētkiem Covid-19 nodaļās ievietoto skaits ASV pamazām palielinās par vairākiem procentiem nedēļā. Pēc ASV Slimību kontroles un profilakses centra statistikas, slimnīcās ar šo diagnozi ievietoto pieaugums no decembra vidus līdz mēneša beigām bija 16,7%, bet letālu iznākumu skaits Covid-19 dēļ palielinājies par 10%. Tiek atkārtots, ka labākā aizsardzība ir vakcinēšanās, taču vakcīnu papildu aizsardzībai pret šo slimību saņēmuši vien 18% par pieciem gadiem vecāku pilsoņu; vecuma grupā 65 gadi un vecāki – 40%. Proti, krietni mazāk, nekā ASV mediķi un varasiestādes vēlētos. Kā norāda apskatnieki, par masku nēsāšanu ikdienā šobrīd neviens nerunā, jo kopš Covid-19 pandēmijas kļuvis skaidrs, ka tas ir ne tikai medicīniska, bet arī politiska rakstura jautājums.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.