Kritikas krustugunīs nonācis ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins, kurš Jaungada dienā nekonkretizētu veselības problēmu dēļ tika nogādāts slimnīcā, tomēr par to neinformēja ne Balto namu, ne arī plašāku sabiedrību.

Slepenā hospitalizācija

Septiņdesmit gadus vecais Ostins Voltera Rīda Nacionālajā militārās medicīnas centrā tika nogādāts 1. janvāra vakarā, kad sajuta "spēcīgas sāpes" pēc 22. decembrī veiktas plānveida operācijas, paziņojis Pentagons. Viņu ātrā palīdzība nogādāja slimnīcā, kur viņš tika ievietots intensīvās terapijas nodaļā. Šajā nodaļā viņš atrodas arī šobrīd, ko daļēji nosaka privātuma apsvērumi, norāda Pentagons. Ministrs "jūtas labi", pavēstījis Pentagona preses sekretārs ģenerālmajors Pats Raiders. Zināms, ka par Pentagona vadītāja hospitalizāciju vairākas dienas netika informēts ne Baltais nams, ne Kongress, ne plašāka sabiedrība. Arī citas augstas Pentagona amatpersonas nezināja par notikušo. Tikai 4. janvārī ASV prezidentu Džo Baidenu par to informēja viņa padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Salivans, kurš pats to nesen bija uzzinājis.

Zināms, ka Ostina vietniece Ketlīna Hiksa daļēji sava priekšnieka pienākumus uzņēmusies 2. janvārī, lai arī tajā brīdī viņa bija atvaļinājumā Puertoriko. Pilnvaru pagaidu nodošana nav neierasta prakse un bieži notiek bez detalizētiem paskaidrojumiem. 

Arī ministra vietniece par Ostina hospitalizāciju tika informēta tikai 4. janvārī, atklāja Raiders.

Viņš skaidroja, ka Ostina personāla vadītāja ministra hospitalizācijas brīdī bija saslimusi un nevarēja agrāk par to informēt Hiksu un Salivanu. Ostins 5. janvārī pilnībā atsācis savu pienākumu pildīšanu.

Pieprasa atbildes

Pentagons nav atklājis, kāda operācija Ostinam veikta, nav arī zināms, kad viņš varētu slimnīcu atstāt. Jautājumi par ministra veselības stāvokli un viņa nevēlēšanās par to sniegt informāciju raisījuši kritikas vilni. Demokrātu administrācijas ministru kritizēt nav kavējušies republikāņi. Bijušais ASV viceprezidents Maiks Penss vainoja Ostinu "pienākumu nepildīšanā", uzsverot, ka "amerikāņiem ir tiesības būt informētiem par viņa veselības stāvokli". Senators Rodžers Vikers, kurš ir vadošais republikānis Pārstāvju palātas Bruņoto spēku komitejā, pauda līdzīgu skatījumu. "Esmu priecīgs dzirdēt, ka ministra Ostina veselības stāvoklis ir uzlabojies, un vēlu viņam ātru atveseļošanos. Tomēr paliek fakts, ka Aizsardzības ministrija apzināti vairākas dienas neinformēja par ministra Ostina veselības stāvokli. Tas ir nepieņemami," paziņoja senators no Misisipi štata. Tikmēr Kongresa Pārstāvju palātas Bruņoto spēku komitejas priekšsēdētājs republikānis Maiks Rodžerss un komitejas vadošais demokrāts Adams Smits aicināja Ostinu nekavēties ar paskaidrojumu sniegšanu par viņa veselības stāvokli un motivāciju neinformēt Balto namu un likumdevējus. Ministra rīcību kritizējuši arī žurnālisti. Pentagona Preses asociācija, kurā apvienojušies tie žurnālisti, kuri atspoguļo notikumus ASV Aizsardzības ministrijā, publiskojusi protesta vēstuli, kurā pausts sašutums par informācijas nesniegšanu. "Laikā, kad Tuvajos Austrumos pieaug draudi ASV militārpersonām un ASV spēlē nozīmīgu nacionālās drošības lomu karos Izraēlā un Ukrainā, 

ir īpaši svarīgi, lai amerikāņu sabiedrība būtu informēta par tās augstākā aizsardzības vadītāja veselības stāvokli un lēmumu pieņemšanas spēju," paziņoja žurnālisti. 

Ostins nedēļas nogalē atzina, ka būtu varējis labāk risināt šo situāciju. "Atzīstu, ka varēju izdarīt labāku darbu, gādājot, ka sabiedrība tiek pienācīgi informēta," paziņoja ministrs, solot turpmāk rīkoties pareizāk.

Augstas civilās un militārās amatpersonas šādos gadījumos parasti ar paziņojumu klajā nāk 24 stundu laikā, vēsta telekanāls CNN. ASV ģenerālprokurors Meriks Gārlends 2022. gadā pirms plānotas medicīniskas procedūras informēja sabiedrību nedēļu pirms tam un arī prognozēja, kad viņš varētu atgriezties pie savu pienākumu veikšanas, atgādina aģentūra "Associated Press".

Ministram daudz darba

Pagaidām nekas neliecina, ka aizsardzības ministrs šī negadījuma dēļ varētu zaudēt darbu. Ostins un Baidens esot runājuši pa telefonu un šī saruna esot bijusi draudzīga, pavēstījušas amatpersonas. 

Baltais nams ir paziņojis, ka "prezidents pilnībā uzticas ministram Ostinam un gaida viņu atgriežamies Pentagonā". 

Atvaļinātais ģenerālis Ostins ir viens no nozīmīgākajiem Baidena kabineta locekļiem, kurš turklāt tiek uzskatīts par tuvu prezidenta sabiedroto. Līdz šim asu kritiku Ostins par savu darbu nebija izpelnījies. Ministra vēlme pēc slepenības jāskata kontekstā ar vairākām nozīmīgām krīzēm, kas pārņēmušas pasauli un iesaistījušas arī Savienotās Valstis. Īpašu satraukumu Vašingtonā pēdējā laikā radījusi Izraēlas un teroristu grupējuma "Hamās" kara dēļ pieaugusī spriedze Tuvajos Austrumos. Ostina hospitalizācijas laikā ASV bruņotie spēki Bagdādē gaisa triecienā nogalināja Irānu atbalstoša grupējuma komandieri. Ostins autorizējis šo triecienu, pirms tika nogādāts slimnīcā, pavēstījis Pentagons. Irānas atbalstīti kaujinieki ar raķetēm ir apšaudījuši ASV militārās bāzes Irākā un Sīrijā. Pentagonā tiek apsvērti arī plāni par iespējamiem triecieniem Jemenā pret hutiešu kaujiniekiem, kuri Sarkanajā jūrā veic uzbrukumus tirdzniecības kuģiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.