Lietuvā viļņošanos izraisījis Seima vēlēšanās uzvarējušo sociāldemokrātu priekšsēdētājas Vilijas Blinkevičūtes lēmums neuzņemties nākamā valdības vadītāja amatu.
Sociāldemokrātu partijas prezidijs premjera amatam trešdien izvirzījis Blinkevičūtes vietnieku Gintautu Palucku. Blinkevičūtes lēmums neuzņemties valdības vadīšanu nav negaidīts. Dažādi pieņēmumi par viņas nodomiem tika izteikti jau ilgāku laiku, un īpaši aizdomas pieauga pēc tam, kad naktī pēc vēlēšanu otrās kārtas viņa atteicās apstiprinoši atbildēt uz jautājumu, vai gatavojas kļūt par premjeri.
Šķērslis bijis vecums
Lēmumu atteikties no iespējas vadīt valdību Blinkevičūte skaidroja ar savu vecumu un veselības stāvokli. "Esmu pārliecināta, ka gandrīz sešdesmit piecu gadu vecumā strādāt premjerministra amatā būs grūti, jo esmu pensionāre un visu priekšvēlēšanu laiku reāli vērtēju, cik atbildīgs būs šis darbs, cik daudz tas prasa veselības un spēka," trešdien paziņoja sociāldemokrātu vadītāja, kurai sešdesmit pieci gadi apritēs martā. Viņa arī pavēstīja, ka Sociāldemokrātu partijas prezidijs vienbalsīgi premjera amatam izvirzījis Palucku, "kuram ir liela pieredze un nepieciešamās īpašības".
Blinkevičūte nav atklājusi, kāpēc par savu lēmumu nepaziņoja agrāk. Viņa arī nevēlējās atbildēt, vai uzskata, ka ar savu lēmumu ir nodevusi vēlētājus.
Blinkevičūte, kura kopš 2009. gada ir Eiropas Parlamenta (EP) deputāte, paziņoja, ka atteiksies no vēlēšanās iegūtā mandāta un turpinās darbu EP.
Paplašina uzrunāto loku
Sociāldemokrāti arī nolēmuši paplašināt uz koalīcijas veidošanas sarunām uzaicināto partiju loku, pavēstījis sociāldemokrātu jaunais premjera amata kandidāts Palucks. Uzreiz pēc pagājušās nedēļas nogalē notikušās vēlēšanu otrās kārtas sociāldemokrāti paziņoja, ka konsultācijas ir sākuši ar Demokrātisko savienību "Lietuvas vārdā" un Zemnieku un zaļo savienību. Šiem trim politiskajiem spēkiem jaunievēlētajā Seimā būs neliels vairākums. Tagad sociāldemokrāti, kas vēlēšanās ieguvuši 52 vietas Seimā, kur kopā ir 141 deputāts, gatavi runāt arī ar pašlaik valdībā pārstāvēto Liberāļu kustību, kā arī ar labēji populistisko partiju "Nemunas rītausma". Četrdesmit piecus gadus vecais Palucks no 2017. līdz 2021. gadam bija Sociāldemokrātu partijas priekšsēdētājs, bet pirms tam – Viļņas vicemērs. 2012. gadā Lietuvas Augstākā tiesa tobrīd bijušo Viļņas pilsētas administrācijas direktoru Palucku atzina par vainīgu amata stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā publiskā iepirkuma organizēšanā. Palucks uzsvēris, ka tikai trešdien uzzinājis par Blinkevičūtes nodomu valdības vadīšanu neuzņemties.
Nav negaidīts lēmums
Opozīcijā esošās Zemnieku un zaļo savienības priekšsēdētājs Ramūns Karbauskis norādījis, ka Palucks nav Blinkevičūtei līdzvērtīgs premjera amata kandidāts. Karbauskis pauda vilšanos par Blinkevičūtes lēmumu nekļūt par premjeri, tomēr piebilda, ka viņa vadītā apvienība turpinās koalīcijas veidošanas sarunas.
"Daudzi cilvēki, kas balsoja par sociāldemokrātiem, tagad ir šokā. Viņi saprot, ka, ja komunikācija būtu bijusi citāda, viņi būtu varējuši balsot citādi,"
viņš norādīja aģentūrai BNS. Pirms vēlēšanām Karbauskis paziņoja, ka Zemnieku un zaļo savienība nepievienosies koalīcijai, ja premjerministra amatam tiks virzīts kāds par korupciju notiesātais. Šis komentārs bija veltīts tieši iespējamai Palucka kandidatūrai. Tikmēr Demokrātiskās partijas "Lietuvas vārdā" līderis Sauļus Skvernelis atgādināja, ka Blinkevičūtes lēmums nav bijis negaidīts. "Par notikušo tika runāts jau kādu laiku. Mēs tomēr ticējām tam, kas publiski tika solīts Lietuvas tautai," paziņoja Skvernelis. Tas nevairo pārliecību, ka sociāldemokrātiem var uzticēties, ja tie netur pirms vēlēšanām dotos solījumus, piebildis politiķis.
Sociāldemokrātu priekšsēdētājas lēmumu komentējusi arī pašreizējā Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte, kura pārstāv konservatīvo partiju "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti". Viņa pauda, ka aizbildināšanos ar vecumu var uzskatīt pat par diskrimināciju pēc vecuma, kas sociāldemokrātu gadījumā nav saprotami. "Sociāldemokrāti ir kreisa partija, tāpēc šāds eidžisms vai pat seksisms nav saprotams," žurnālistiem ceturtdien paziņoja Šimonīte.
Savukārt Blinkevičūtes lēmumu atteikties no Seima deputāta mandāta Šimonīte nosauca par "vēlētāju muļķošanu".
Ierakstā sociālajā tīklā "Facebook" premjerministre norādīja, ka Blinkevičūte "pragmatiski izvēlējusies sev ērtu uzturēšanos Eiropas Parlamentā, nevis nemitīgu spriedzi un darbu Lietuvas iedzīvotāju labā". Reaģējot uz Blinkevičūtes lēmuma izraisīto politisko viļņošanos, Lietuvas prezidents Gitans Nausēda aicinājis Seima vēlēšanās uzvarējušos politiskos spēkus "nevis koncentrēties uz tā vai cita politiķa izvirzīšanu", bet gan uz "jaunās koalīcijas veidošanu" un darāmajiem darbiem.