Maskavā piektdien apbedīts ieslodzījumā mirušais opozicionārs Aleksejs Navaļnijs.

Viņa bēres noritēja mierīgi, tomēr visā Krievijas teritorijā varasiestādes aizturējušas vairāk nekā 100 cilvēku.

Kremlis pulcēšanos negrib

Navaļnija bēres tika rīkotas divas nedēļas pēc tam, kad viņš nomira ieslodzījumā kolonijā Harpā, kas atrodas aiz polārā loka. Pirms bērēm atvadīšanās no nelaiķa notika Maskavas Marjinas rajona Dievmātes ikonas "Remdē manas skumjas" baznīcā. Savukārt bēres tika rīkotas Maskavas Borisovas kapsētā. Atvadīšanās no Navaļnija piektdien notika pulksten 14 pēc Maskavas laika ( plkst. 13 pēc Latvijas laika), un tās laikā pie baznīcas bija sanākuši vairāki tūkstoši cilvēku. 

Kremlis pirms Navaļnija bērēm neslēpa, ka negrib cilvēku pulcēšanos atvadu vietās. "Ir likums. Tas jāpilda visiem. Ikviena nesankcionēta pulcēšanās pārkāps likumu," 

paziņoja Krievijas diktatora Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, brīdinot, ka likuma pārkāpēji tiks saukti pie atbildības. Maskavas augstskolās studējošajiem esot izteikti draudi par izslēgšanu, ja viņi apmeklēs Navaļnija bēres, vēsta raidorganizācijas BBC redakcija krievu valodā. Navaļnija mātei Ludmilai dēla līķis tika atdots tikai nedēļu pēc viņa nāves. Viņa atklājusi, ka drošībnieki gribējuši, lai bēres tiek rīkotas slepeni, pretējā gadījumā draudot Navaļniju apglabāt cietuma teritorijā. Navaļnija tuviniekiem arī bija grūtības atrast vietu, kur rīkot atvadas no aizgājēja. Tikmēr daudzi katafalku vadītāji atteikušies pārvadāt zārku, jo saņēmuši draudus. Neskatoties uz varasiestāžu draudiem, masveida cilvēku aizturēšana nenotika. 

Nevalstiskā organizācija "OVD-info", kas nodarbojas ar represiju uzskaiti, sarēķinājusi, ka Navaļnija bēru dienā visā Krievijas teritorijā aizturēti vismaz 129 cilvēki. 

Daļa no viņiem pulcējušies pie politisko represiju upuru pieminekļiem. Visvairāk – 30 – aizturēto bija Novosibirskā. Maskavā aizturēti 17 cilvēki. Varasiestādes esot traucējušas mobilos sakarus baznīcas apkārtnē, vēsta BBC.

Atvadas no attāluma

Lielākā daļa Navaļnija līdzgaitnieku no viņa atvadīties klātienē nevarēja. Lai izvairītos no represijām, daudzi no viņiem Krieviju ir pametuši. Arī Navaļnija atraitne Jūlija un abu bērni. "Es nezinu, kā dzīvot bez tevis, bet es pacentīšos, lai tu tur augšā priecātos par mani un lepotos ar mani. Es nezinu, vai man tas izdosies vai ne, bet es centīšos. Mēs noteikti kādu dienu satiksimies. Man ir tik daudz neizstāstītu stāstu tev, un man telefonā ir tik daudz tev saglabātas dziesmas, muļķīgas un smieklīgas un vispār, godīgi sakot, briesmīgas dziesmas, bet tās ir par mums, un es tik ļoti gribēju tev iedot tās noklausīties. Un es tik ļoti gribēju skatīties, kā tu tās klausies un smejies, un tad apskauj mani. Mīlu tevi mūžīgi. Dusi mierā," sociālajā tīklā "Instagram" rakstīja Jūlija Navaļnija. Viņa trešdien uzrunāja Eiropas Parlamentu, kur aicināja Putinu saukt pie atbildības.

Kad īsi pirms paredzētās ceremonijas sākuma pie baznīcas ieradās katafalks ar opozicionāra zārku, pūlis sāka skandēt: "Navaļnijs, Navaļnijs!" un "Tu nebaidījies, mēs nebaidāmies!" 

Savukārt pie kapsētas sanākušie skandēja "Nē karam!", "Nost ar slepkavu varu!" un "Mēs nepiedosim!". 

No mirušā opozicionāra atvadīties ieradās ASV, Francijas un Vācijas vēstnieki, kā arī citu valstu diplomāti. Atvadīties no Navaļnija ieradās arī opozīcijas politiķis Boriss Nadeždins, kura kandidatūru tā sauktajām prezidenta vēlēšanām Krievijas varasiestādes nereģistrēja. Toties uz atvadīšanos neieradās Grigorijs Javlinskis, kura vadīto partiju "Jabloko" Navaļnijs savulaik pārstāvēja, norāda BBC redakcija krievu valodā. Navaļnija bērēs varēja ierasties viņa vecāki. Atvadīšanās laikā kapsētā skanēja Frenka Sinatras dziesmas "My Way" instrumentālā versija, kā arī filmas "Terminators 2" beigu tēma. Kā paskaidrojis Navaļnija līdzgaitnieks Leonīds Volkovs, tā bija politiķa mīļākā filma. Krievijas valsts telekanāli opozīcijas politiķa bēres ignorēja.

Strādāja pie apmaiņas

Izdevuma "Bellingcat" pētnieciskais žurnālists Hristo Grozevs solījis, ka mēneša laikā viņa komandai izdosies noskaidrot Navaļnija nāves cēloni. 

Viņš pieļāva, ka ļoti ticama ir versija par opozīcijas politiķa noindēšanu. 

Pētnieks tomēr negribēja atklāt visu informāciju, lai nedotu iespēju Krievijas specdienestiem iznīcināt pierādījumus. Krievijas varasiestādes ir paziņojušas, ka Navaļnijam pastaigas laikā cietumā esot kļuvis slikti. Grozevs apstiprināja, ka viņš un Navaļnija komanda divu gadu garumā radījuši nepieciešamos apstākļus sarunām Krievijas, Vācijas un ASV starpā par Navaļnija apmaiņu pret Vācijā notiesāto slepkavu Vadimu Krasikovu. Navaļnija nāves brīdī pušu starpā bijušas neformālas sarunas, bet Krievijas diktators Vladimirs Putins esot zinājis par piedāvājumiem apmainīt politiķi.

KONTEKSTS

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 2021. gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma. Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu". Navaļnijs bija apsūdzēts arī ekstrēmismā. 2024. gada 15. vai 16. februārī Navaļnijs miris kolonijā Harpas ciematā.

Aleksejs Navaļnijs.