Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija nāves apstākļu izmeklēšanai vajadzētu noslēgties mēneša laikā, prognozēja izdevuma "Bellingcat" pētnieciskais žurnālists Hristo Grozevs.

"Mēs pavisam noteikti uzzināsim patiesību, un tas nebūs tik ilgi kā pagājušajā reizē [pēc Navaļnija saindēšanas]. Jo šobrīd strādā ne tikai mūsu komanda, bet ļoti daudz citu žurnālistu izmeklētāju, kuru darbu koordinē [Navaļnija dibinātā Korupcijas apkarošanas fonda vadītāja] Marija Pevčiha," telekanālam "Doždj" sacīja Grozevs.

"Mēs palīdzam viens otram, dalāmies ar informāciju, jau ir desmiti tūkstoši datu punktu, un es esmu pārliecināts, ka mēneša laikā mēs pavisam noteikti [visu] uzzināsim,"' prognozēja žurnālists.

Grozevs nesāka atklāt hipotēzes, ko šobrīd izskata pētījuma dalībnieki, lai nedotu Krievijas specdienestiem iespēju iznīcināt izmeklēšanai nepieciešamos datus.

Vienlaikus viņš norādīja, ka Navaļnija nāves izmeklēšanā noindēšana ir "ļoti ticama hipotēze".

Grozevs apstiprināja, ka viņš un Navaļnija komanda divu gadu garumā radījuši nepieciešamos apstākļus sarunām Krievijas, Vācijas un ASV starpā par Navaļnija apmaiņu pret Vācijā notiesāto slepkavu Vadimu Krasikovu.

Navaļnija nāves brīdī pušu starpā bijušas neformālas sarunas, bet Krievijas diktators Vladimirs Putins bijis informēts par piedāvājumiem apmainīt politiķi.

Atgādinām, ka vakar notika Navaļnija bēres, kas pulcēja vairākus tūkstošus viņa atbalstītāju. 

Pie Maskavas Marjinas rajona Dievmātes ikonas "Remdē manas skumjas" baznīcas pulcējas cilvēki, kas vēlas atvadīties no Alekseja Navaļnija.

 

KONTEKSTS

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 2021. gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma. Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu". Navaļnijs bija apsūdzēts arī ekstrēmismā. 2024. gada 15. vai 16. februārī Navaļnijs miris kolonijā Harpas ciematā.

Aleksejs Navaļnijs.