Azerbaidžānā trešdien notikušajās prezidenta vēlēšanās pārliecinoši uzvarējis pašreizējais valsts vadītājs Ilhams Alijevs, kurš šo augsto amatu ieņems vēl septiņus gadus.

Par Alijeva uzvaru pirms vēlēšanām šaubu nebija, un starptautiskie novērotāji ir uzdevuši "nopietnus jautājumus" par vēlēšanu procesa godīgumu.

Uzvara karā pietuvina vēlēšanas

Azerbaidžānas Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājs Mazahirs Panahovs ceturtdien pavēstīja, ka sešdesmit divus gadus vecais Alijevs vēlēšanās saņēmis 92,5% balsu. Tādi rezultāti tika publiskoti pēc balsu apkopošanas no 93% iecirkņu. Vēlēšanās piedalījās 77% balsstiesīgo. Alijevam vēlēšanās pretī stājās vēl seši kandidāti, tomēr tie visi bija plašākā sabiedrībā maz pazīstami un vairāki no viņiem pirms vēlēšanām pat slavēja pašreizējo prezidentu. Otrās vietas ieguvējs Zahids Orudžs saņēmis tikai 2,2% balsu. Alijevs balotējās no partijas "Eni Azerbaidzan" ("Jaunā Azerbaidžāna"), kas ir vadošais politiskais spēks jau vairāk nekā 30 gadus. Alijevs prezidenta vēlēšanās parasti ieguvis vairāk nekā 85% balsu, atgādina raidorganizācija BBC.

Šīs bija pirmās vēlēšanas, kuras notika visā starptautiski atzītajā Azerbaidžānas teritorijā.

Kopā vēlēšanās darbojās 6500 iecirkņu, no kuriem 26 atradās pagājušajā gadā Azerbaidžānas kontrolē pārņemtajā Kalnu Karabahā. Šā reģiona pilsētā Hankendi (Stepanakertā) nobalsoja arī pats Alijevs. Kārtējām prezidenta vēlēšanām bija jānotiek tikai nākamgad, tomēr Alijevs tās pārcēla uz šo gadu. Apskatnieki norāda, ka šādi viņš cenšas gūt politisko labumu no pagājušā gada sekmīgā zibenskara Kalnu Karabahā, no kuras pēc tam prom devās praktiski visi etniskie armēņi. Pats Alijevs uzvaru Kalnu Karabahā nosaucis par "epohālu notikumu, kam nav līdzīgu Azerbaidžānas vēsturē".

Alijevu ar uzvaru apsveikuši vairāki ārvalstu līderi, tostarp Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans, Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns un Irānas prezidents Ebrahims Raisi. Alijevu apsveica arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Ukrainas valsts vadītājs vietnē "X" ("Twitter") izteica pateicību par Azerbaidžānas Ukrainai piegādāto humāno palīdzību un atzīmēja abu valstu atbalstu otras "suverenitātei un teritorijas nedalāmībai".

Ilhams Alijevs par Azerbaidžānas prezidentu kļuva 2003. gadā, kad viņa tēvs Heidars Alijevs neilgi pirms savas nāves izvirzīja viņa kandidatūru prezidenta amatam. 2008., 2013. un 2018. gadā Alijevs tika pārvēlēts prezidenta amatā. 2009. gadā tika noorganizēts referendums, kurā tika nolemts ļaut prezidentam balotēties uz neierobežotu skaitu termiņu, atceļot divu termiņu ierobežojumu. 

Savukārt 2016. gadā stājās spēkā izmaiņas konstitūcijā, saskaņā ar kurām prezidents tiek ievēlēts nevis uz piecu gadu termiņu, bet uz septiņiem gadiem.

Kritizē vēlēšanu procesu

Lielākās opozīcijas partijas "Musavat" un Azerbaidžānas Tautas fronte vēlēšanas boikotēja. "Musavat" līderis Arifs Hadžili aģentūrai "Associated Press" norādīja, ka vēlēšanas nav demokrātiskas. "Daudzi žurnālisti un politiskie aktīvisti ir cietumā. Ir vairāk nekā 200 politisko ieslodzīto. Ar vēlēšanu likumu ir nopietnas problēmas, un vēlēšanu komisijas atrodas varasiestāžu ietekmē," paziņoja politiķis. Azerbaidžānas Tautas frontes līderis Ali Kerimli tikmēr nodēvēja vēlēšanas par "demokrātijas imitāciju". "Valstī nav nekādu apstākļu brīvu un godīgu vēlēšanu rīkošanai," sacīja politiķis. 

"Pulcēšanās brīvība tiek ierobežota, valdība izdara spiedienu uz medijiem, un politiskā brīvdomība tiek apspiesta," paziņoja Kerimli. 

Pēdējos mēnešos Azerbaidžānas varasiestādes ir pastiprinājušas spiedienu uz medijiem, aizturot vairākus kritiski noskaņotus žurnālistus, kuri bija izgaismojuši korupciju.

Uz nepilnībām vēlēšanās norādījusi arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO). Vēlēšanu novērotāji preses konferencē Baku vērsa uzmanību uz mediju darbības ierobežošanu laikā pirms vēlēšanām, kā arī patiesas konkurences trūkumu pašās prezidenta vēlēšanās. "Lai arī kampaņā piedalījās vēl seši kandidāti, neviens no viņiem savā kampaņā pārliecinoši neapstrīdēja pašreizējā prezidenta politiku, neatstājot vēlētājiem patiesu alternatīvu," paziņoja EDSO. Novērotāji arī pauda šaubas par godīgu balsu skaitīšanu un vēlēšanu rezultātu paziņošanu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.