Pirms 35 gadiem – 1989. gada 23. augustā – no pulksten 19.00 līdz 19.15 aptuveni divi miljoni Igaunijas, Latvijas, Lietuvas iedzīvotāju sadevās rokās, veidojot dzīvu ķēdi no Tallinas caur Rīgu līdz Viļņai. Akcijas mērķis bija pievērst vietējās un starptautiskās sabiedrības uzmanību nelikumīgajiem apstākļiem, kādos Baltijas valstis tika pievienotas Padomju Sociālistisko Valstu Savienībai (PSRS), akcentējot 1939. gada 23. augustā noslēgtā Vācijas un PSRS neuzbrukšanas līguma (Molotova–Ribentropa pakta) nozīmi turpmākajā Baltijas okupācijā un aneksijā 1940. gadā.
Vēsturnieks Gatis Krūmiņš Nacionālajā enciklopēdijā raksta: ""Baltijas ceļš" bija arī uzskatāms apliecinājums starptautiskajai sabiedrībai, ka idejām par Baltijas valstu neatkarību ir plašs tautas atbalsts.
Akcija tika īstenota, cieši sadarbojoties Baltijas tautu kustībām, un ir viens no spilgtākajiem Baltijas tautu un to pārstāvošo organizāciju sadarbības piemēriem.
"Baltijas ceļam" bija plaša starptautiska rezonanse, un tas deva spēcīgu impulsu turpmākajiem notikumiem Eiropā, kas noveda pie vairāku Eiropas valstu komunistisko režīmu sabrukuma. [..]
Rīkotāju galvenais izaicinājums bija nodrošināt cilvēku ķēdes nepārtrauktību cauri visai Baltijas valstu teritorijai vairāk nekā 600 kilometru garumā. Tas izdevās, pateicoties pasākuma labai plānošanai, rīkotāju organizētībai un sabiedrības plašajai atsaucībai. Cilvēki uz akciju ieradās organizēti, īpaši no attālākiem rajoniem, kā arī stihiski, atsaucoties Latvijas Tautas frontes (LTF) aicinājumam, kas tika izplatīts dažādos medijos."
Viens no cilvēkiem, kas toreiz, pirms 35 gadiem, piedalījās ļaužu organizēšanā, bija arī mūsu tagadējais kolēģis, žurnālists jēkabpilietis Andris Grīnbergs.
"Toreiz tā bija daudz saspringtāka diena, nekā šodien iedomājamies. Reizē ar "Baltijas ceļu" taču notika arī citi pasākumi – ar lielo manifestāciju saistīti.
Jēkabpilī – mītiņš, kurā nosodīja 1939. gada 23. augustā parakstīto Hitlera–Staļina noziedzīgo līgumu. Un atklāja piemiņas akmeni 1941. gada 14. jūnija represiju upuriem. Vācijas pilsētā Bonnā mītiņā dziedāja "Skandinieki", latviešu grupas sastāvā bija arī jēkabpiliete Iveta Tāle, folkloras kopas "Klinči" vadītāja," tagad atceras Andris Grīnbergs. "Un bija jāiztur tas saspringums! Īpaši tas attiecās uz organizatoriem. Bet ne jau tikai galvaspilsētās Rīgā, Tallinā un Viļņā – arī katrā lauku rajonā, katrā pilsētā, katrā ciemā.
Un traks laiks, kad viss sajaucās kopā, rīts, diena, nakts, ne jau tikai tiem galvenajiem, kas stāvēja kustības priekšgalā. Arī izpildītājiem, tehniskajiem darbiniekiem. No jēkabpiliešiem šodien varētu pieminēt daudzus patriotiski noskaņotus cilvēkus. Bet nosaukšu tikai vienu vārdu – Oskars Dzenis, toreizējais LTF Jēkabpils rajona nodaļas koordinācijas centra vadītājs. Viņš un daudzi citi jau aizsaukti citā Baltijas ceļā. Pieminēsim viņus!"
Andris Grīnbergs jau iepriekš dalījies atmiņās par to laiku. Publicējam viņa rakstīto Jēkabpils rajona laikraksta "Padomju Daugava" 1989. gada 31. augusta numurā un viņa grāmatā "Katru dienu ar piesitienu".