Atmoda, Latvijas Tautas fronte (LTF), "Baltijas ceļš", barikādes, neatkarības atgūšana – tā laika notikumu fonā bieži skanēja par LTF himnu kļuvusī dziesma "Pie pleca plecs".
Dzejnieka Olafa Gūtmaņa teksts, Imanta Kalniņa mūzika un dziesma, ko komponists veltīja Tautas frontei, un vismaz tās sākumu vēl atceras daudzi: "Pie pleca plecs kā ierindnieki,/Vēl tikko saukti zaldātos./Vēl tikko svīdis auseklītis,/Un debess saules lēktā most./Vēl tikko ierakušies esam/Līdz saknēm tēvu zemītē,/Un karogu pār mūsu galvām/Vēl tikko atrotījis vējš."
Atmoda un Tautas fronte tiešām mūs apvienoja, jo par LTF biedriem kļuva aptuveni 250 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Daudzi atbalstīja atmodas kustību, nekļūstot par LTF biedriem, un mēs varam teikt, ka tauta atjaunoja Latviju, atguva brīvību un neatkarību. Protams, Padomju Savienības sabrukumu veicināja totalitārās un autoritārās valsts politika, aplamā ekonomika un Gorbačova savulaik izsludinātā perestroika jeb pārbūve, kas ļāva runāt patiesību un rīkoties. Un arī drosme darīt, kas cēlās kā devītais vilnis un lika aizmirst par to, ko katrs no mums var zaudēt.
Atmodas gadu dalībnieki nav aizmirsuši tās dienas un gadus, par to stāsta saviem bērniem un bērnubērniem.
Tomēr nereti aizmirstam vai pat nezinām, ka daļa no mums bija arī tautieši trimdā un ka bez viņu veikuma Latviju varējām neatgūt.
Šodien mēs runājam par diasporu, bieži dalām to nosacīti "vecajā" un "jaunajā" diasporā, bet precīzāk tomēr būtu stāstīt par trimdu, par trimdinieku bērniem, kuri kopā ar vecākiem trimdas zemēs neļāva saviem politiķiem un valdībām aizmirst, ka Latvija ir okupēta valsts un ka okupāciju nedrīkst pieņemt un samierināties ar to kā ar notikušu un nemaināmu faktu. Ja valstis būtu pieņēmušas un atzinušas okupācijas faktu, neatkarības atgūšana, visticamāk, nebūtu iespējama par spīti protestiem, demonstrācijām, barikādēm un Gorbačova perestroikai.
Jāpiebilst, ka ne viens vien no trimdinieku bērniem ir atgriezies neatkarīgajā Latvijā, lai strādātu savai tēvu zemei, palīdzētu tai ar savām zināšanām.
Austrālija un Latvijas neatkarība
Valda Liepiņa, Austrālijas Latviešu biedrības (ALB) Melburnā vadītāja līdz 1997. gadam pēc tam, kad Latvijas Tautas frontes Austrālijas nodaļu pārdēvēja par ALB. Deviņdesmitajos gados Valda Liepiņa organizēja humāno palīdzību Latvijai. No 1989. līdz 1991. gadam organizēja Melburnas baltiešu demonstrācijas, atbalstot Baltijas valstu neatkarības centienus, 14. jūnija piemiņas sarīkojumus. 1991. gada augustā kopā ar Austrālijas politiķiem Viktoru Pertonu un Džimu Šortu apelēja pie Austrālijas premjerministra Boba Hoka, lai tiktu atzīta Baltijas valstu neatkarība. Austrālija bija septītā valsts, kas atzina Latvijas neatkarību (1991. gada 26. augustā).
Valda Liepiņa 2019. gadā saņēma Latvijas Ārlietu ministrijas Atzinības rakstu. 1997. gadā Valdai Liepiņai piešķīra Triju Zvaigžņu ordeņa zelta goda zīmi.
Taču stāsts nav par atzinību un apbalvojumiem, bet par to, ko Valda kopā ar trimdiniekiem un citiem baltiešiem darīja, lai neļautu Austrālijas valdībai turpināt samierniecisku politiku. Vaicāta par baltiešu protestiem, Valda pastāstīja: