Pirms 140 gadiem inteliģentā ebreju cilmes uzņēmēju ģimenē Livorno Itālijā piedzima viens no 20. gadsimta sākuma skandalozākajiem un leģendārākajiem, bet reizē ievērojamākajiem māksliniekiem Amedeo Modiljāni.
Atzinību gleznotājs un tēlnieks ieguva tikai īsi pirms nāves, toties mūsdienās viņa darbi izsolēs ierasti sasniedz rekordaugstas summas, kas Modiljāni ierindo arī starp tiem autoriem, kurus visbiežāk cenšas viltot. Viņa kā mākslinieka darbība sākās ap 1906. gadu, kad Modiljāni pārcēlās uz Parīzi, kurp tolaik plūda ne mazums nākamo dižgaru, un sākotnēji nodarbojās pārsvarā ar tēlniecību. Meistara uzmanības objekts gandrīz visos gadījumos bija cilvēks – figūras, sejas, sieviešu akti. Pēdējiem gleznotājs pēc sava mākslas aģenta ieteikuma vairāk pievērsās mūža pēdējos gados, bet tolaik sabiedrībai tie šķita tik skandalozi, nepiedienīgi un
sacēla tādu sensāciju, ka 1917. gadā Modiljāni personālizstādi vienā no Parīzes galerijām nācās slēgt jau atklāšanas dienā.
Laikabiedru atzīts par harismātisku personību, mākslinieks īsti nesekoja nevienam no 20. gadsimta sākumā aktuālajiem stiliem – kubismam, sirreālismam vai fovismam, bet bija izkopis pats savu. Modiljāni cilvēkus attēloja stilizēti, pagarinātām formām, gariem kakliem, izstieptām, maskām līdzīgām sejām, šaurām, mandeļveida acīm. Kultūrvēsturnieku skatījumā viņš ietekmējās no afrikāņu etnogrāfiskās mākslas, par kuru pirms Pirmā pasaules kara Eiropā bija ļoti liela interese. Līdz 1914. gadam Modiljāni pārsvarā nodarbojās ar tēlniecību, taču pēc tam pārgāja uz glezniecību, kas vairāk atbilda viņa veselības iespējām – mūža lielāko daļu mākslinieks sirga ar tuberkulozi, no kuras izraisīta meningīta arī nomira 35 gadu vecumā. Cita starpā leģendārs ir bijis ātrums, ar kādu viņš spēja radīt pilnībā pabeigtu gleznu. Vajadzības gadījumā Modiljāni tās varēja pabeigt dažās stundās, bet aktu uzskicēja 15 minūtēs. Pēc viņa palika ap 420 gleznas un 25 skulptūras. Privātkolekcionāri par tām mūsdienās gatavi maksāt desmitiem miljonu eiro. 2018. gadā izsoļu namā "Sotheby’s" viņa 1917. gadā tapušo aktu "Nu couché" pārdeva pat par 157,2 miljoniem ASV dolāru, kas ir augstākā cena šī izsoļu nama vēsturē.
"Kurzemes Vārds", 1924. gada 12. jūlijā
Sporta biedrība "Ōlimpija" svētdien, 13. jūlijā līdz ar savām pirmām šīgada sacīkstēm svin arī savu 15 gadu pastāvēšanas jubileju. Jubilejas svētku dēļ programma uz šīm sacīkstēm sevišķi rūpīgi sastādīta. Sacīkšu programmā ietilpst vairāki riteņ- un motocikletu braukšanas numuri, tāpat vieglatlētu sacīkstes šoreiz solās būt ļoti interesantas. Sacīkstēs ņems dalību bez vietējiem labākiem sportistiem arī lielāks skaits citpilsētu sportisti. No biedrības valdes puses tiek gādāts, lai sacīkšu gaita noritētu bez kaut kādiem lielākiem pārtraukumiem – stingri noteiktā kārtībā. Cenas uz šo izrīkojumu, neskatoties uz lielo sacīkšu dalībnieku skaitu, atstātas parastās, lai tādā veidā dotu iespēju plašām publikas masām noskatīties šīs interesantās sacīkstes. Ņemot vērā, ka "Olimpijas" laukums atrodas skaistā vietā jūras tuvumā, katrs apmeklētājs, baudīdams atpūtu svaigā gaisā, reizē var noskatīties jau minētās interesantās sacīkstes.