Klāt rudens, septembris – Raiņa dzimšanas dienas mēnesis, – klāt dzejas dienas. Kur iet, ko redzēt, klausīties, baudīt?
11. septembrī "Raiņa priedēs" Jūrmalā dzejnieka dzimšanas dienā dzejas daudzbalsību iezīmēs "Dzejas spiets". Tajā skanēs mūziķu, dzejnieku, aktieru un ikviena klātesošā radošā mijiedarbība, iesaistītie kopā meklēs trauslo balansu starp dzeju un tās skanējumu mūzikā, vidē. "Dzejas spietā" piedalīsies dzejniece Madara Gruntmane, literāts Gusts Ābele, aktieris Varis Piņķis, "Poētiskais kvartets", zumēšanā iesaistīsies arī Jūrmalas skolu kori.
***
12. septembrī bārā "Č" notiks Pirmās Trešdaļgadsimta balvas pasniegšanas ceremonija. Trešdaļgadsimta balva ir jauns, simbolisks literārs apbalvojums, kas reizi gadā tiek piešķirts vienam latviešu dzejas krājumam, kas iznācis pirms trīsdesmit trīs gadiem, tātad šogad aprit 33 gadi, kopš Latvijas atjaunotā neatkarība uzskatāma par neapstrīdamu faktu. Trīs desmitgades ir arī pietiekami ilgs laika posms, lai dzeju novērtētu ar samērā objektīvu distanci. Balvas mērķis ir publiski godināt un popularizēt tos latviešu dzejas krājumus, kuri literatūras profesionāļu ieskatā ir izturējuši laika pārbaudi, ir ietekmējuši literāro procesu pēdējo 33 gadu laikā, vai arī – kuri šķiet nepelnīti aizmirsti jeb izgājuši no literārās aprites, bet būtu pelnījuši, ka tos aktualizē.
Pasākumā uzstāsies pirmās Trešdaļgadsimta balvas žūrija – Kārlis Vērdiņš, Inese Zandere, Ivars Šteinbergs un Līva Marta Roze –, lasot no balvai nominētajām grāmatām. Līdzās 1991. gada krājumu tekstiem savus jaundarbus lasīs LRS "Literārās akadēmijas" Dzejas meistardarbnīcas audzēkņi, kuri 2024. gada vasarā radoši mijiedarbojušies ar 1991. gada dzejas krājumiem.
2024. gadā Trešdaļgadsimta balvai nominētie krājumi:
- Pēters Brūveris, "Dzintara galvaskausi";
- Margita Gūtmane, "Dzejas" ["Tava ķermeņa ainavas"];
- Juris Kunnoss, "Slengs pilsētas ielās";
- Jānis Rokpelnis, "Līme".
***
13. septembrī RSU Anatomijas muzejā Rīgā dzejnieks Ivars Šteinbergs vadīs ekskursiju, stāstot par savu dzejas intervenci "Anatomijas vārsmas" un lasot intervences dzejoļus. "Anatomijas vārsmas" ir nelineārs dzejoļu cikls, kas tapis, dzejniekam iedvesmojoties no RSU Anatomijas muzeja pastāvīgās ekspozīcijas, kurā izstādīti vairāki tūkstoši anatomisko preparātu – cilvēku kauli, dažādi orgāni un ķermeņa daļas, kas mācību un zinātniskiem mērķiem sakrāti Rīgas Anatomikumā 20. gs. 20.–30. gados.
***
13. septembrī galerijā "Noass" uz AB dambja uzrunās Baltijas dzejas vakars, kurā piedalīsies igauņu rakstniece, dzejniece, tulkotāja, redaktore Karolīna Pihelga un igauņu dzejniece Pireta Peldvere, kā arī divi lietuviešu dzejnieki Ernests Noreika un Vitauts Stankus. Atdzejotājs un vakara vadītājs: Guntars Godiņš.
***
13. septembrī pulksten 20 pēc Latvijas laika jebkurā vietā pasaulē – dzelzceļa stacijās, autoostās, kuģu piestātnēs, lidostās un citās vietās, kur cilvēki dodas prom vai atgriežas mājās, notiks Dzejas dienu zibakcija "Sirds uz perona". Gada moto – Saknes (dzimtene, dzimta, ģimene, nācija).
***
14. septembrī galerijā "Noass" uz AB dambja notiks "Aicinājuma dzejas lasījumi". Pasākumā piedalīsies LRS konkursa "Aicinājums" (2024, sasaukums Nr. 48) esošie un bijušie dalībnieki Paula Bička, Elīza Eiduse, Nora Ķīse, Emīlija Medziņa, Džonatans Melgalvis, Anete Pulkstene, Anna Simina, Leons Jūlijs Strupītis, Grēta Volkoviča. Pasākuma vadītāja: Sandra Ratniece.
***
15. septembrī galerijā "Noass" uz AB dambja Ērikas Bērziņas vadībā svinīgi notiks Dzejas dienu balvas laureātu paziņošana un apbalvošana. Pasākumā dzeju lasīs nominētie autori, bet skatītājus pārsteigs Rīgas cirka skolas audzēkņa Klāva Erķa priekšnesums.
Papildu informācija par Dzejas dienu programmu, kas visā Latvijā norisināsies līdz pat 28. septembrim, skatāma šeit!