Jau kopš kinoindustrijas sākuma producenti un kinostudiju īpašnieki aktieriem likuši mainīt vārdus – gan labskanības dēļ, gan tāpēc, lai tie palīdzētu radīt viņu acīs iztēlotu ampluā.

Reklāma

Tā, piemēram, Frederiks Austerlics kļuva par Fredu Astēru, Lusille Feja Lesjēra par Džoanu Krofordu, Marions Roberts Morrisons par Džonu Veinu, Ārčibalds Aleksandrs Līčs par Keriju Grāntu, un tā varētu turpināt ilgi. Taču bija un ir ne mazums aktieru, kas atteicās zaudēt savu identitāti, un viņu vidū ir arī Zoja Saldana un Harisons Fords.

Četru "Oskaru" nominante Sērša Ronane vārda maiņu apsvēra skolas laikā, jo tā izrunāšana īru valodas nezinātājam ir sarežģīta, taču "es kļuvu vecāka un nolēmu, ka nemainīšu to ne par kādu cenu". Leģendai Barbarai Streizandei savulaik piedāvāja pārdēvēties par Barbaru Sendsu, taču "Streizande ir mans uzvārds, un es nevēlos to mainīt". Tiesa, no viena a burta savā vārdā gan viņa atteicās, tāpēc angliski runājošajā pasaules daļā tiek dēvēta par Bārbru, nevis Barbaru.

Maiklam Peņam nomainīt vārdu ieteica jau pirmajā reizē, kad viņš devās uz Holivudu, taču viņš atteicās, savu lēmumu pamatojot šādi: tādējādi zaudēšot daļu no identitātes un savas ģimenes vēsturi. Pat tad, kad viņš redzēja, ka aktieri, kuri pieņēmuši pseidonīmus, saņem daudz vairāk darba piedāvājumu, viņš vēlējās kļūt par paraugu citiem Dienvidamerikas izcelsmes jaunajiem censoņiem. "Redzēju, ka cilvēki nomainīja vārdu un sāka strādāt komercreklāmās. Nodomāju, ka tas ir pazemojoši, jo kā bērns cīnījos pret rasismu. Un jutu, ka vārda maiņa būtu pakļaušanās. Tik zemu krist nebiju ar mieru." Aktieris arī atzina, ka viņa vecāki šķērsoja robežu, lai bērniem dotu iespēju dzīvot labāku dzīvi. "Un es negribēju uzgriezt muguru savam tēvam, kurš strādāja divos darbos, un mammai, kura strādāja divos darbos, lai mēs ar brāli varētu mācīties privātskolā. Tāpēc es to nekad neapsvēru. Var jau būt, ka būtu bijis vieglāk. Varbūt pašā sākumā."

Dzimto uzvārdu Estevess atstāja arī Mārtina Šīna (īstajā vārdā Ramons Antonio Žerardo Estevess) dēls Emilio, kamēr viņa brālis mantoja tēva skatuves vārdu un kļuva par Čārliju Šīnu. Savukārt pagājušā gadsimta 60. gadu sekssimbols Rakvela Velča jau skolas laikā nolēma, ka izmantos nevis pirmo vārdu Džo, bet otro Rakvela, bet talantu aģentu piedāvājums nu izklausās pavisam neiedomājami – Debija. "Cilvēkiem nepatika mans vārds, un viņi teica, ka tas ir pārāk etnisks, pārāk grūti izrunājams, pārāk eksotisks," kādā intervija viņa stāstīja. "Viņi vēlējās, lai es to mainu, bet es ar to nebiju mierā. Es patiešām jutos kā Rakvela."

Savas karjeras sākumā – 70. gados – arī Endijs Garsija saņēma ne vienu vien ieteikumu pieņemt pseidonīmu, jo tolaik spāniskas izcelsmes aktieru lomu ampluā bija šaurs un par galvenajām lomām nevarēja pat sapņot. Taču viņš atteicās, jo vienmēr ir uzskatījis, ka, nomainot vārdu, nodos pats sevi.

TV3 26. oktobrī plkst. 22.40, "Kā aplaupīt debesskrāpi"

Aptauja

Vai visiem Ukrainas bēgļiem, kuri uzturas Latvijā vismaz gadu, ir jāprot latviešu valoda?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.