Latvijā jau teju trīs gadu desmitus par augstu sasniegumu sportu individuālajos olimpiskajos sporta veidos rūpi tur Latvijas Olimpiskā vienība (LOV).

Reklāma

Tās kapitāldaļu turētāji ir Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) ar 60% daļu, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ar 29% un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (LSPA) ar 11% daļu. Starp LOK un IZM izvērtušās nu jau arī publiskas domstarpības par LOV valdes locekļa amatu. LOV valdes priekšsēdētāja ir sporta ārste Līga Cīrule, bet līdz nesenam brīdim otru valdes locekļa amatu ieņēma Raitis Keselis, kurš reizē ir arī LOK Juridiskā dienesta vadītājs. Keselis amatu atstāja, tāpēc novembra sākumā LOK izsludināja konkursu uz vakanto valdes locekļa amatu. Konkurss nu ir noslēdzies, kandidāts, kura identitāte pagaidām netiek atklāta, izvēlēts, taču LOK neapstiprina konkursa rezultātu, jo uzskata, ka valdes locekļa amats ir pilnas slodzes darbs. Tikmēr IZM uzstāj, ka uzvarētājs darbu LOV var savienot ar citu pienākumu pildīšanu.

Pilna laika slodze

"LOK neapstiprina un arī neapstiprinās konkursa rezultātus," "Latvijas Avīzei" saka organizācijas prezidents Jānis Buks. "Problēmas sakne ir tikai un vienīgi juridiskā interpretācija. 

Mēs, sludinot šo konkursu, meklējām LOV operacionālo vadītāju jeb ikdienas darba vadītāju. Tas manā izpratnē ir pilna laika darbs. 

Līdzīgi kā "Latvijas dzelzceļa" vai "Latvijas valsts mežu" valdēs, jo grūti iedomāties, ka tur varētu strādāt nepilna laika darbu. Tieši šajā brīdī, kad uz to uzstājām, mums ar IZM jeb tieši ar Sporta departamenta direktoru Šteinberga kungu radās pilnīgi par 180 grādiem pretējs redzējums. Uzsvēršu, ka mums nav problēmas ar izvēlēto kandidātu un viņa atbilstību, bet ar to, ka kandidāts nāk no IZM īpašumā esošas kapitālsabiedrības un plāno savienot darba pienākumus," situāciju skaidro Buks. Konkursā izvēlētais kandidāts vienā no intervijām esot norādījis, ka viņam ir saskaņojums ar IZM ministri Čakšu, ka viņš varot apvienot abus darbus, savukārt Sporta departamenta direktors Vladimirs Šteinbergs sacījis, ka kandidāts strādās uz pilvarojuma līguma pamata un tas nepieprasa, ka viņš ir pilna laika darbinieks. "Tam mēs nepiekrītam, jo kandidātam jāstrādā uz darba līguma pamata, kas paredz pilna laika slodzi. Šobrīd Šteinbergs aiziet juridiskās interpretācijās, lai gan viņš nav jurists. Tas, ko šobrīd dara IZM, ir Ušakova stila rīcība – sabāzt struktūrvienībās iekšā savus cilvēkus," tiešs ir Buks, piebilstot, ka Raitis Keselis tāpēc jau valdes locekļa amatu pametis, lai nenotiktu darbu apvienošana. LOK prezidents neslēpj – radies iespaids, ka IZM vēlas amatā ielikt savu cilvēku. "Viņi ar maksimālu jaudu grib panākt savējo, un, godīgi sakot, es pirmo reizi mūžā piedzīvoju tādu spiedienu. 

Caur brutālu spiedienu grib mums uzspiest IZM struktūrās jau strādājošu darbinieku, kurš ir materiāli atkarīgs no IZM. 

Ja šis cilvēks būtu gatavs nākt uz LOV kā uz pilnas slodzes darbu, esmu gatavs kaut vai rīt sasaukt LOV ārkārtas sapulci, apstiprināt kandidātu un lai viņš no parītdienas sāk strādāt. Bet mums mēģina uzspiest cilvēku, kurš varēs atļauties nenākt uz darbu. Tas ir smieklīgi," tā Buks.

Dīvaini vēsturiska sistēma

Ne mazāki pārmetumi skan arī no IZM puses. "Tas, ko LOK stāsta... Vai nu viņi tēlo, ka nesaprot, vai apzināti stāsta to, kas neatbilst patiesībai. Valdes loceklis pēc būtības nav pilna laika darbinieks, viņam ir funkcijas un uzdevumi, kas jāveic neatkarīgi no tā, kur atrodas. Nevar piespiest valdes locekli no astoņiem rītā līdz pieciem vakarā sēdēt kabinetā," man saka Vladimirs Šteinbergs, turpinot, ka aizdomīgs bijis cits konkursa nolikumā iekļauts punkts. "Bija nosacījums, ka kandidātam nepieciešama iepriekšēja pieredze medicīnas iestādes vadīšanā. Tas mums radīja aizdomas, ka konkursa nolikums izstrādāts kādam konkrētam cilvēkam un viņiem jau bija nolūkots kandidāts, jo ne LOV statūtos, ne kādā citā reglamentējošā dokumentā nav neviena vārda, ka LOV ir medicīnas iestāde. Tāpat Sporta likumā LOV ir norādītas pavisam citas funkcijas. Uzstājām, ka tā nedrīkst. 

Tāpat uzsvērām, ka konkursa atlases komisijā jābūt pa diviem LOK un IZM pārstāvjiem un vienam no LSPA. Tam piekrita. 

Tad akceptējām vadlīnijas, ka visu organizējam saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem. Līdz tam iebildumu nebija, bet, kad uzvarēja šis viens pretendents, tad LOK paziņo, ka jābūt pilnam darba laikam. Bet tas konkursa nolikumā nebija iekļauts, un neesam tiesīgi tagad ko tādu iekļaut, jo tas rada prettiesisku precedentu. Ja reiz nedrīkst ieņemt nevienu citu amatu, tad rodas absurds, jo, cik zināms, pats LOK prezidents Buka kungs ieņem amatu "Olainfarm" padomē un pats arī neatbilst šādām prasībām. Atkārtošos – valdes loceklis neslēdz darba līgumu, viņš likuma izpratnē nav darbinieks, bet gan amatpersona, kas slēdz pilnvarojuma līgumu. Brīnos, ka Buka kungs, būdams tik augsta līmeņa pārvaldnieks un biznesa vadītājs, to nesaprot vai arī negrib saprast," argumentē Šteinbergs. Ierēdnis arī aizrunājas par LOV kapitāldaļu sadalījumu, to nodēvējot par vēsturiski dīvainu sistēmu, un arī paskaidro, kāpēc. "95% no LOV finansējuma nāk no valsts, bet to pārvalda vairākuma daļu turētājs LOK. Tas ir neloģiski un nākotnē būtu jālabo."

Vai strīds aizies līdz tiesai?

IZM pirmdien medijiem izplatīja paziņojumu par šo strīdu, tajā minot, ka nepieciešamības gadījumā ministrija ir gatava tiesāties. "Ja viņi atrod argumentus un pamatojumu, lai vēršas tiesā, jo mēs dzīvojam tiesiskā valstī, bet, manuprāt, tā būs valsts līdzekļu izšķērdēšana," uzskata Buks. "Negribētos iet uz tiesu un caur to iecelt valdes locekli. Tas nav pareizi, bet kaut kādā veidā mums šis process ir jānoslēdz," tiesas iesaisti negrib arī Šteinbergs. Zinot, ka IZM no nākamā gada plāno pārņemt visu valsts finansējuma sadali sporta nozarei, vaicāju LOK prezidentam par šā brīža attiecībām ar ierēdņiem, jo no malas šķiet, ka tās ir ļoti saspringtas ne tikai šajā konkrētajā gadījumā. Buks gan saka, ka tā neesot. 

"Nav tik traki, kā varētu šķist. Pirmdien pēcpusdienā ar viņiem produktīvi spriedām par LOK budžeta lietām, lai gan no rīta bija šis viņu histēriskais preses paziņojums. 

Ir lietas, kas jāizrunā, un Šteinbergam jau pašā sākumā tā arī teicu, ka lēmumu pieņemšanai ir jābūt uz konsensa bāzes. Mums nav saspīlētu attiecību. Ierēdņiem gan raksturīgi ir tas, kad pietrūkst argumentu, tad viņi savu gribu vēlas realizēt ar spēku. Bet šis nav tas gadījums. Man principi ir svarīgāki par kaut kādu iztapību un piekāpšanos. Man LOK prezidenta amatā ir dots gads reformām, tāpēc gribu, lai, ejot prom, man būtu lepnums par paveikto," saka Buks.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.