Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Jānis Buks ticies ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, cita starpā pārrunājot Latvijas iespējas rīkot divus ļoti vērienīgus sporta pasākumus.

Reklāma

Otrais mēģinājums

LOK kopā ar Zviedrijas Olimpisko komiteju vēlas pretendēt uz 2030. gada ziemas olimpisko spēļu rīkošanu. Pirms četriem gadiem Stokholmai neizdevās tikt pie 2026. gada olimpiādes, zaudējot Itālijas pilsētu Milānas un Kortīnas d’Ampeco piedāvājumam. Tāpat kā toreiz, latviešu un zviedru sadarbība arī šoreiz paredz renes sporta veidu – bobsleja, skeletona un kamaniņu braukšanas – norisi Siguldas trasē, taču šoreiz Latvijas puse varētu iegūt vēl kādu sporta veidu.

"Vēlamies, lai Rīgā notiktu hokeja turnīra vienas grupas spēles, vai arī šorttreka sacensības. Par to pagaidām gala lēmuma vēl nav," "Latvijas Avīzei" teic Jānis Buks. Vasarā atvaļinājumu dēļ sarunas par sadarbību nedaudz iepauzētas, taču nākamās nedēļas sākumā LOK ģenerālsekretāram Kārlim Lejniekam ir ieplānota vizīte Stokholmā, lai tiktos ar Zviedrijas Olimpiskās komitejas vadību. 

"Ceru, ka procesa virzība tālāk būs straujāka. Skaidrs, ka, iesniedzot pieteikumu un tiekot pie rīkošanas tiesībām, būs nepieciešama Siguldas trases renovācija, lai tur varētu startēt arī bobsleja četrinieki. 

Bez valsts iesaistes to nevarēs paveikt, jo summa ir liela. Lēšam, ka minimāli tie būtu 58 miljoni eiro, taču pie mūsdienu cenām ļoti iespējams, ka nedaudz vairāk. Arī Valsts prezidents teica, ka tas ir valsts budžeta jautājums. Kad tiks sastādīta un sāks strādāt jaunā valdība, no mūsu LOK puses šo jautājumu jāsāk kustināt arī valdībā," par tālākiem rīcības soļiem saka Buks, piebilstot, ka Valsts prezidentam Rinkēvičam ideja par olimpisko spēļu norisi Latvijā patīk. "Mēs visi saprotam, ka tā ir unikāla iespēja, kāda diezin vai vēl kādreiz būs," atzīst LOK prezidents.

Jaunatnes olimpiāde Liepājā

Latvijā ir interese arī par citiem starptautiskiem olimpiskiem pasākumiem, šobrīd apsverot iespēju 2029. gadā Liepājā rīkot Eiropas Jaunatnes vasaras olimpiādi. "Tas ir ļoti vērienīgs sporta pasākums, kura sarīkošanā arī nepieciešama valsts iesaiste, jo pašvaldība viena tādu nespētu pacelt. 

Sākotnēji iniciatīva par jaunatnes olimpiādes rīkošanu nāca no LOK puses, uzrunājām pašvaldības, un Liepāja šo ideju ļoti enerģiski pārtvēra. 

Liepāja ir pilsēta ar skaidru vīziju un ambīcijām. Esam tikušies ar pašvaldības vadītāju Gunāru Ansiņu un Liepājas sporta pārvaldes vadītāju Aivi Tintu. Viņi grib un atbalsta šī pasākuma rīkošanu," liepājniekus paslavē Buks. Šogad Jaunatnes vasaras olimpiādē Mariborā (Slovēnija) piedalījās 2400 jaunie atlēti no 48 valstīm, tostarp 48 sportisti no Latvijas.

Vērienīgas reformas

Jānis Buks LOK prezidenta amatā ir pusotru mēnesi. "Sāk veidoties paveikto darbu saraksts, taču darāmo darbu saraksts ir daudzreiz garāks. Esam sakārtojuši darījumu apstiprināšanas un parakstīšanas sistēmu olimpiskajos centros, tāpat drīz pabeigsim veco darījumu izvērtējumu. Piemēram, tajā bēdīgi slavenajā ēdināšanas blokā konkurss jau izsludināts, darām visu atklāti un caurspīdīgi," stāsta Buks, sakot, ka detalizētāku savu paveikto darbu atskaiti varētu sniegt pēc amatā pavadītām 100 dienām, kad LOK būs atradusi arī jaunu mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāju. Stājoties amatā, kā vienu no prioritātēm Buks nosauca plānu zem LOK karoga apvienot visas Latvijas sporta organizācijas. "Arī pie tā aktīvi strādājam, un plāns ir ļoti ambiciozs. 

Līdz 1. novembrim būs gatavi jaunie statūti, lai varam sasaukt LOK ģenerālo asambleju, kurā LOK biedri par to balsotu. Ja statūti tiek pieņemti, tad tālāk ejam uz Starptautisko olimpisko komiteju, lai tos apstiprinātu arī viņi," 

Buks uzskaita soļus, kas nepieciešami, lai LOK kļūtu par visa Latvijas sporta jumtorganizāciju. Viņš atzīst, ka pagaidām pretstāvi šai iniciatīvai vēl nav izjutis, taču tā noteikti būs. "Ja cilvēks 30 gadus ir vaimanājis, ka viss ir slikti, naudas nav, valsts ir slikta, tad jau tik ātri to meldiņu mainīt nevar. Kad mēs sakām – izveidosim vienu organizāciju un tā tikai uz administrācijas izmaksām ietaupīsim 300 000 eiro, ko varam ieguldīt sportistos, tad atbild – nē, mums to nevajag. Stāsts jau ir par krēsliem, nevis sporta sistēmas sakārtošanu. Cilvēki negrib zaudēt savas siltās vietiņas, bet jāsaprot, ka nevar pastāvēt piecas organizācijas, kuras velk deķi katra uz savu pusi. Ceru, ka līdz oktobrim spēsim LOK integrēt olimpiskos komandu sportus, jo pēdējā laikā Komandu sporta spēļu asociācija ir tāda pusmirusi. Komandu sporta veidus integrēsim kā atsevišķu struktūrvienību. Ja tas izdosies, tad aiz mums stāvēs lielākā daļa Latvijas sportistu, un tas jau ir spēks," uzskata Buks.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.