Latvijas basketbola izlase Pasaules kausā debitējusi ar troksni – 109:70 pret Libānu un pirmo reizi pēc neatkarības atgūšanas uzvarēta Francija (88:86), nodrošinot izkļūšanu no grupas un kā minimums – vietu Parīzes olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā. Otrdien pulksten 16.30 cīņa par pirmo vietu H kvartetā pret Kanādu.

Reklāma

Debijas mačs Latvijas izlasei izvērtās necerēti veiksmīgs. Pārsteidzoši, ka pērn par Āzijas vicečempioni kļuvusī Libāna tik ļoti atpalika visos spēles aspektos, un jautājums, vai maz uzvarētu komandas, ar ko Latvija spēlēja Pasaules kausa priekškvalifikācijā, proti, Rumāniju un Baltkrieviju.

"Bija brīži, kuros viņi bija bīstami, taču viņi atdeva ļoti daudz aizsardzībā. Ar ļoti labu komandas spēli un piespēlēm izmantojām viņu kļūdas. Pats sev pirms spēles pateicu, lai vai kā turnīrā ies, tas ir jāizbauda. Šodien tas noteikti izdevās. Tieši tā arī jāturpina spēlēt, neskatoties, kas ir pretinieks – jākustina bumba, jādod piespēles, visi jāiesaista uzbrukumā. Šobrīd mūsu komandā ir tā, ka jebkurš džeks var iemest 20 punktus. Tādā ziņā esam diezgan bīstami," teica Latvijas izlases kapteinis Dairis Bertāns.

Viņš trāpīja sešus no septiņiem tālmetieniem, tikai par vienu atpaliekot no brālim Dāvim un Rihardam Kuksikam piederošā izlases rekorda. Bet visa komanda realizēja ceturto lielāko tālmetienu skaitu vienā spēlē – 18 no 35. Pirmajās divās turnīra dienās rezultativitātes latiņu neviena izlase augstāk nepacēla, lai gan līdzīgs scenārijs ar vienas komandas dominanci bija vairumā spēļu.

Dāvis Bertāns cīņā ar Libānas spēlētāju Omari Spelmanu.

Vakar to izdarīja Kanāda – 128:73 pret Libānu. Pirmajā kārtā kanādieši negaidīti pārbrauca pāri francūžiem ar 95:65, tādējādi titulētie eiropieši pirms spēles pret Latviju atradās kraujas malā – otrais zaudējums vienam no turnīra favorītiem atņemtu cerības izkļūt no grupas.

Francijai Džakartā ierindā ir trīs Nacionālajā basketbola asociācijā rūdīti vīri, ļoti pieredzējusi komanda (divi jaunākie dalībnieki dzimuši 1997. gadā), un skaidrs, ka lielai daļai šīs komandas gulbja dziesma būs nākamā gada Parīzes olimpiskās spēles.

Ne vienai, ne otrai komandai nebija vajadzīgs laiks, lai ieskrietos, uzbrūkot ar ārkārtīgi augstu precizitāti. Francūži pirmajā ceturtdaļā realizēja sešus no astoņiem tālmetieniem, uz kā fona latviešu 5/10 pat šķita pieticīgi. Pēc 7:8 sekoja pirmais mazais sāncenšu izrāviens (7:16), lieliski spēlē iesaistījās Dāvis Bertāns, pirmajā ceturtdaļā realizējot trīs trejačus, vienu no tiem – ar sodu. Uz brīdi Lukas Banki trenētie vīri pamēģināja zonas aizsardzību, taču, kad rokas ir tik karstas, šis aizsardzības veids nav tik efektīvs.

Latviešu pūles aizsardzībā apliecināja pārsvars pārķertajās bumbās (puslaikā 8-3), kas vainagojās gūtajos punktos pēc pretinieku kļūdām (17-9).

Veiksmīgi izdevās atrisināt mīklu ar francūžu auguma pārsvara neitralizēšanu un būt krietni veiksmīgākiem, uzbrūkot no soda laukuma (20-10).

Pēc pārtraukuma Francijas basketbolisti turpināja grozam uzbrukt ar apskaužamu precizitāti, lielas problēmas radīja Madrides "Real" spēka uzbrucējs Geršons Jabusele, deficīts pirmo reizi iesniedzās otrajā desmitā (52:63). Ar Andreja Gražuļa diviem veiksmīgiem uzbrukumiem un Artūra Žagara tālmetienu izdevās atkal tikt līdz mīnus četri. Francūži šķietami turpināja spēlēties ar latviešiem kā kaķis ar peli – ik reizi uz mūsu punktiem atbildot ar labiem uzbrukumiem. Pēc trim ceturtdaļām mīnus astoņi, bet jau tobrīd viņu limits veiksmēm no tālienes bija izsmelts. No pirmajiem 17 trejačiem Francija iemeta 13, bet no pēdējiem desmit – vienu. Pēdējā ceturtdaļā izcilais Artūrs Žagars ļāva mūsējiem elpot pretiniekiem pakausī, bet pirmo reizi vadībā latvieši izvirzījās pēdējā pusminūtē pēc diviem Rolanda Šmita soda metieniem.

No citām spēlēm jāpiemin Vācijas uzvara pār Austrāliju (85:82) G grupā un Itālijas zaudējums Dominikānai E kvartetā (82:87).

Rolands Šmits guva pirmos septiņus Latvijas punktus Pasaules kausa debijas mačā pret Libānu, bet spēlē pret Franciju trāpīja uzvaru nesošo soda metienu.