Inese Vaidere ("Vienotība") divdesmit gadus strādājusi Latvijai Eiropas Parlamentā (EP) un, nupat būdama piekto reizi ievēlēta kā deputāte, turpina to darīt arī šajā, jaunajā sasaukumā.
Sarunā ar Eiropas Tautas partijas (ETP) frakcijas pārstāvi un "Vienotības" valdes locekli Inesi Vaideri par jaunumiem Briselē un par sestdien gaidāmo valdošās partijas kongresu.
Kādas jaunas ievirzes Eiroparlamentā, kas nule sācis darbu, saož jūsu pieredzes bagātais deguns?
I. Vaidere: Jaunums ir, ka mainījusies kārtība, kādā sarindojušās EP politiskās grupas, no kurām dažas pieaudzējušas svaru, citas zaudējušas. Ir gandarījums, ka Eiropas Tautas partijas (ETP) frakcija ieguvusi krietni vairāk mandātu un pārliecinoši ir lielākā frakcija Eiropas Parlamentā. Ievērojami mazāk mandātu ieguvuši ir sociālisti, liberāļi un zaļie. Plašākā pārstāvībā nostiprinājušies labējie deputāti. Ungāru premjera Viktora Orbāna un franču Marinas Lepēnas iniciētā grupa "Eiropas patrioti" ir trešā lielākā Eiropas Parlamentā aiz ETP un sociālistiem, bet grupā "Suverēnu nāciju Eiropa" darbojas "Alternatīva Vācijai". Izmaiņām ir pamats – zināmā mērā arī iepriekš realizētās politikas dēļ. Šāda Eiropas Parlamenta virziena maiņa ir rezultāts tam, ka
eiropieši vēlas drošu Eiropas Savienību un tādu migrācijas politiku, kas vispirms sargā Eiropas pilsoņus un sniedz palīdzību tiem, kam tā patiesi nepieciešama, nevis katram, kurš vēlas baudīt Eiropas labumus.
Kāpēc zaļie ir zaudētāji? Zaļajam kursam, kaut tam ir labi mērķi, tie ne vienmēr ir reāli un prasa pārāk daudz upuru no iedzīvotājiem un uzņēmējiem. Cilvēki baidījās, ka varētu pasliktināties dzīves līmenis, un neredzēja ieguvumus no šādas vides politikas.
Kāpēc noticis kā Latvijā, kur vēlētāji nobalsojuši lielā pārsvarā par konservatīviem spēkiem, taču pie varas kopā ar "Jauno Vienotību" tikuši kreisi noskaņotie, un arī Eiropā – ETP iet zaudējušo sociālistu, zaļo, liberāļu pavadā?
Eiropā ETP noteikti neiet kreiso pavadā. Šeit pamatā ir matemātika, jo bija svarīgi panākt atbalstu mūsu izvirzītajai Eiropas Komisijas prezidentei Urzulai fon der Leienai. Gan sociālisti, gan zaļie pateica – ja sadarbosimies ar "Konservatīvo un reformistu" frakciju, kuras sastāvā ir Roberts Zīle, tad viņi savas balsis nedos. Taču ETP kopā ar konservatīvajiem vien nepieciešamais balsu vairākums nesanāk. Tāpēc nācās vest sarunas ar kreisajiem. Tas nenozīmē, ka centriskā ETP šai sasaukumā nesadarbosies ar labēji orientētiem. Jau esam balsojuši kopā ar konservatīvajiem un daļu citu labējo par atbalstu Ukrainai. Eiropas Parlamentā nav koalīciju un opozīcijas. Dažādos jautājumos iespējamas dažādas balsošanas kombinācijas.
ETP esam skaidri pauduši, ka ar frakciju "Suverēnu nāciju grupa", kurā dominē "Alternatīva Vācijai", nesadarbosimies, jo viņi ir vairākkārt atbalstījuši Krievijas režīmu.
Bet vai tas nozīmē, ka netiks nobremzēta virzība uz Zaļo kursu, par ko, kā nepieņemamu balsojot, izteica viedokli Eiropas cilvēki?
Cilvēki Eiropā vēlas dzīvot tīrākā vidē, veselīgāk, tērējot mazāk dabas resursu, apejoties ar tiem saudzīgāk, un ir nobažījušies par klimata pārmaiņām, kuras ietekmē arī saimnieciskā darbība. Cilvēki pamatoti ir pret tādu pārmaiņu ieviešanu, kas ignorē iedzīvotāju spējas tās finansēt. Eiropas Zaļajā kursā bija paredzēti milzīgi līdzekļi, kuri būtu jāizlieto citur, piemēram, drošībai. Eiropas politikā termina "zaļais kurss" vietā ienāk termins "tīra izaugsme", kas, manuprāt, daudz labāk raksturo to, uz ko mēs vēlamies virzīties.
Varat apsolīt, ka no eirokrātu puses vairs nebūs apdraudējumu mūsu kūdras ieguvei, automobiļiem ar iekšdedzes dzinēju, sirdsmājiņām, neliks obligātā kārtā pāriet uz malkas apkuri kā Rīgā pie "Progresīvo" varas?