"Vai jūs zināt, kas Lietuvā bija Sņečkus? Tas bija cilvēks, kurš parakstīja rīkojumus par tūkstošiem lietuviešu deportāciju uz Sibīriju, izsūtot pat savus tuviniekus!
Viņš veicis vēsturē lielāko genocīdu pret lietuviešu tautu. Padomju laikā šīs personas vārdā bija nosaukta šī pilsēta, kas tagad ir Visagina. Kaut nosaukums mainīts pirms 30 gadiem, daudzi pilsētas iedzīvotāji joprojām saka, ka dzīvo Sņečkus, un šo personu joprojām uzskata par varoni! Tas par šo pilsētu pasaka daudz!" – tā man saka Aleksejs Urazovs. Lietuvas krieviskākajā pilsētā Visaginā viņš izveidojis mākslas rezidenci "Punkts". Tā piekrauta ar zīmējumiem, plakātiem, dažādiem veidojumiem tuvējiem Helovīna svētkiem. Te tiekas vietējā jaunatne.
Runājot par Antanu Sņečkus, A. Urazovs atzīst: šīs personas glorifikācija liecina, ka daļa visaginiešu dzīvo Krievijas informatīvajā telpā, jo tieši šīs valsts uzziņu literatūrā Sņečkus ir pozitīvs tēls, kas savulaik esot "pacēlis Lietuvu".
Pilsētas nosaukums kā pliķis sejā
Tieši tāpēc esmu ieradusies Visaginā – jaunākajā Lietuvas pilsētā, kas pat vēl nav nosvinējusi 50. jubileju un savulaik dibināta tuvējās Ignalinas atomelektrostacijas darbiniekiem, lai mēģinātu noskaidrot, kādā informatīvajā telpā dzīvo tās iedzīvotāji un kāpēc tieši šeit vislielāko atbalstu nesenajās Lietuvas valsts prezidenta vēlēšanās guva Eduards Vaitkus – visprokremliskākais no visiem prezidenta amata kandidātiem.
Atšķirībā no krieviskām pilsētām Latvijā un Igaunijā, kur dzīvo daudz nepilsoņu un Krievijas pilsoņu, Lietuvā lielākā daļa krievvalodīgo ir Lietuvas pilsoņi un var piedalīties vēlēšanās.
Pirmajā prezidenta vēlēšanu kārtā Visaginas vēlēšanu apgabalā tieši Vaitkus bija vispopulārākais kandidāts: viņš saņēma 37,8% balsu, kamēr līdzšinējais prezidents un vēlākais vēlēšanu uzvarētājs Gitans Nausēda – 28,14%. Valstī kopumā Vaitkus popularitāte bija daudz mazāka, un vēlēšanu otrajā kārtā viņš pat neiekļuva.
Kā politiķis Vaitkus izcēlies ar Kremlim draudzīgiem izteikumiem. Aicinājis Lietuvu izstāties no NATO un apgalvojis, ka Krievija nerada apdraudējumu, sacījis, ka pēc Krimas aneksijas tur sarīkotais referendums bijis likumīgs.
Vaitkus izdeva arī savas priekšvēlēšanu avīzītes, kas plašā klāstā nonāca Visaginā. Šajā pilsētā satiktie ļaudis apgalvoja, ka Vaitku visaginieši atbalstījuši ne tāpēc, ka piekrīt viņa uzskatiem, bet tādēļ, ka viņš vienīgais šajā pilsētā sevi plaši reklamējis ar avīzēm un skrejlapām ne tikai lietuviski, bet arī krieviski.
Visaginas vicemērs Vitālijs Besakirsks, kurš pārstāv Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), atgādina, ka toties Eiroparlamenta un Seima vēlēšanās te visvairāk atbalstīta Lietuvas Sociāldemokrātiskā partija, Tēvzemes savienība, kā arī ZZS, kas nosoda Krievijas iebrukumu Ukrainā. Tiesa, Eiropas Parlamenta vēlēšanās šajā pilsētā bija rekordzema aktivitāte – uz tām devās vien 14% vēlētāju, Seima vēlēšanās Visaginā piedalījās ap 50% balsstiesīgo.