2024. gada decembrī apritēs pieci gadi kopš Eiropas Savienība (ES) nāca klajā ar ambiciozo Zaļo kursu, kurš paredz līdz 2050. gadam Eiropas Savienībai kļūt klimatneitrālai. Tas nozīmē, ka radītajām siltumnīcefekta gāzu emisijām jābūt vismaz vienādām ar to emisiju apjomu, ko varam piesaistīt.
Tomēr gandrīz četru gadu laikā paveiktais ekspertus dara bažīgus – jūnijā dibinātā Eiropas Klimata neitralitātes observatorija (EKNO) savā pirmajā ziņojumā secinājusi, ka tikai vienā nozarē virzība uz klimatneitralitāti notiek nepieciešamajā ātrumā. Desmit blokos virzība ir pārāk lēna, bet divās nozarēs situācija pat pasliktinājusies.
Vai klimatneitralitātes mērķi vispār izdosies sasniegt? Jau nākot ar to klajā, bija skaidrs, ka būs jāmaina fundamentāli ieradumi – ko un kā ražojam, patērējam, kā pārvietojamies un ēdam. Mērķu sasniegšanai ES institūcijas izziņojušas dažādas darbības, lai valdības, uzņēmumi un iedzīvotāji dotos pārmaiņu virzienā, taču šobrīd acīmredzami klibo teju visu uzdevumu izpilde. Politikas veidotājiem būs vien jāsēžas pie galda un jādomā, kā paātrināt šo skrējienu klimatneitralitātes virzienā. Jau šobrīd ir skaidrs, ka viegla pastaiga vai neliels riksītis nebūs pietiekams.
Emisijas arvien radām, ne piesaistām
EKNO savā ziņojumā izpētījis 13 lielākās nozares jeb blokus, kurās nepieciešamas būtiskas izmaiņas, lai 2050. gada mērķi kļūtu par realitāti. Kopumā vērtēti 104 rādītāji par līdz šim sasniegto.
Vienīgā nozare, kurā klimatneitralitātes mērķus izdotos sasniegt, ja nākamo 27 gadu laikā pārmaiņu tempos nekas nemainītos, būtu pārvaldība. EKNO norāda, ka rezultātam par labu nācis gan ES 2021. gada Klimata tiesību akts, gan 2018. gada Pārvaldības regulas pieņemšana. Tāpat arī īpašs progress panākts daudzās valstīs, kur pieņemti visaptveroši klimata pamatlikumi, kā arī iedzīvotāju vidū pieaug uzticība šādam pārvaldes modelim.
Daudzsološs, tomēr pārāk lēns progress novērojams elektroenerģijas, tīro tehnoloģiju un taisnīgas pārejas blokos.
Savukārt krietni par lēnu virzība uz klimatneitralitāti notiek lauksaimniecības, rūpniecības, mobilitātes, celtniecības, pielāgošanās, dzīvesveida un ārējo darbību blokos.
Diemžēl divās nozarēs situācija pasliktinājusies – finansēs un oglekļa emisiju samazināšanā. EKNO uzsver, ka problēmas ar finansēm var novest pie visa klimatneitralitātes plāna neizdošanās, jo šobrīd ir ļoti nepieciešamas investīcijas ekonomikas radīto emisiju samazināšanā. Ik gadu investīcijām klimata mērķos būtu jāsasniedz 360 miljardus eiro. Tikmēr turpinās investīcijas fosilo kurināmo projektos. EKNO norāda, ka kopumā politikas veidotāji pēdējo gadu laikā devuši vairākus nepareizus signālus, gan samazinot vides nodokļus, gan palielinot subsīdijas un finansējumu fosilajiem kurināmajiem.
Savukārt oglekļa emisiju piesaiste ir vitāli svarīga, tam kalpojot par atsvaru emisiju starpībai, kas rodas pēc tam, kad uzņēmums paveicis visu, kas ir tehniski un ekonomiski iespējams, lai samazinātu radītās emisijas. Sliktā ziņa ir tā, ka ik gadu dažādu darbību rezultātā (atmežošana, jaunu mežu pārāk lēna atjaunošana u. c.) oglekļa piesaiste arvien samazinās: pēdējos gados vidēji par 14 metriskajām tonnām (Mt) CO2e (oglekļa dioksīda ekvivalents, ar ko salīdzina visu siltumnīcefekta gāzu emisijas pret oglekļa dioksīda emisijām), kaut gan līdz 2030. gadam oglekļa piesaiste būtu katru gadu jāpalielina par 6 MtCO2e.