Tie mikroģeneratori, kuri savā īpašumā uzstādīto saules enerģijas elektrosistēmu AS "Sadales tīkls" pieslēgs, sākot ar šī gada 1. maiju, vairs nevarēs izmantot neto uzskaites sistēmu, bet tikai neto norēķinu sistēmu, kuras ietvaros uzkrāto elektroenerģijas pārpalikumu varēs nodot tirgotājam, kurš to uzglabās "virtuālā makā".
Proti, sezonas laikā mājsaimniecību saražotās elektroenerģijas pārpalikumu operators iepirks par konkrētā brīža biržas cenu, bet laikā, kad saules enerģija netiks iegūta, mājsaimniecības to varēs iepirkt savam patēriņam no tīkla par faktiskajām tirgus cenām. Mājsaimniecības, kuras šobrīd lieto neto uzskaites sistēmu, to varēs izmantot līdz 2029. gada 28. februārim. Pēc tam darbosies tikai neto norēķinu sistēma.
Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas valdes loceklis Edgars Bergholcs atzīst, ka saistībā ar neto uzskaites sistēmas regulējuma maiņu novērota ļoti liela iedzīvotāju aktivitāte saules paneļu uzstādīšanā. Viņš prognozē, ka pēc 1. maija būs pieprasījuma kritums, taču situācija stabilizēsies un saglabāsies pagājušās sezonas līmenī. "Valsts un nozare ir spērusi būtisku soli, lai piedāvātu alternatīvu neto uzskaites sistēmai, proti, uzkrājošās saules baterijas jeb akumulatorus, kas ļauj saglabāt saražoto elektrību un to tērēt vai nodot tīklā pēc saviem ieskatiem.
Šobrīd Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) strādā pie regulējuma, lai ieviestu finansiālu atbalstu elektroenerģijas uzglabāšanas iekārtu iegādei mājsaimniecībām, kuras uzstāda saules paneļus,"
klāsta E. Bergholcs. KEM izstrādātais regulējums paredz, ka valsts maksimālais atbalsts elektroenerģijas akumulācijas iekārtai būs līdz 2,5 tūkstošiem eiro, taču tas attieksies tikai uz tām mājsaimniecībām, kuras vēl plāno kļūt par mikroģeneratoriem. "Atbalsts segs tikai daļu no mājsaimniecības vajadzībām nepieciešamās akumulācijas ietilpības – normāli mājsaimniecībai vajadzētu akumulatorus ar 12–15 kilovatstundu (kWh) ietilpību, bet tas vairāk atbilst akumulatoriem ar 5–6 (kWh) ietilpību," piebilst E. Bergholcs. Viņš informē, ka šobrīd tirgū saules paneļu akumulatoru cenas privātmājām svārstās no 700 līdz 6000 eiro. "Vajadzētu pievērst uzmanību akumulatoru garantijai, lai neveidotos situācija, ka īsā laika posmā ir jāmaina baterijas. Optimālais akumulatoru garantijas laiks ir desmit gadi, bet tirgū ir zemas kvalitātes iekārtas, kurām garantijas laiks ir pat zem pieciem gadiem," skaidro E. Bergholcs.
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Mediji".