Pēc pamatuzbūves raķeškrāsns daudz neatšķiras no podiņu krāsns, toties tās efektivitāte jūtama jau dažas minūtes pēc iekurināšanas. Par videi draudzīgās apkures ierīces darbību pārliecinājušies atvērtās saimniecības "Zadiņi" iedzīvotāji. Kopienā ir piecas mājsaimniecības – katra aprīkota ar raķeškrāsni. Konsultē "Zadiņi" vadītājs, ilgtspējas pētnieks Elgars Felcis.
Raķeškrāsns darbības princips
Pirmais raķeškrāsns (Rocket Mass Heater) prototips izstrādāts pagājušā gadsimta 80. gados Oregonas štatā Amerikā. Pēc daudziem izmēģinājumiem noteikti krāsns būvniecības principi, kas nodrošina labāku velkmi un siltumatdevi par salīdzinoši nelielām izmaksām.
Salīdzinājumā ar citiem efektīviem apkures risinājumiem raķeškrāsnīm nav nepieciešams elektrības pieslēgums vai lielas būvniecības un uzturēšanas izmaksas.
Atkarībā no materiālu pieejamības krāsns izmaksas nepārsniedz 300–400 eiro. Krāsni pēc vajadzības iekurina vienu vai divas reizes diennaktī – atkarībā no āra temperatūras.
Malku raķeškrāsnī ievieto no augšas vertikālā kurtuvē. Gaisa plūsma liesmu no krāsns mutes virza horizontālā tunelī, kura galā izveidots vertikāls kanāls – šahta jeb ierīces serde (Heat Riser), kur veidojas dūmgāžu turbulence.
Serde ir siltināta ar akmensvati, perlītu vai citu siltumizolācijas materiālu, nodrošinot degšanas procesā radušos dūmgāžu sadegšanu un temperatūras paaugstināšanos. No ārpuses serdi nosedz ar metāla mucu, atstājot 7 cm spraugu gaisa izplūdei starp vertikālo kanālu un otrādi apgriezto mucu.
Aptauja
Kāds ir galvenais iemesls, kāpēc ir svarīgi izmantot sausu malku raķeškrāsnī?
Ārējai mucai, uzņemot siltumu no serdes, temperatūra samazinās. Karstums plūst uz leju starp mucu un serdi, caur mūrī iebūvētajām caurulēm līdz skurstenim.
Pagarinātais, sildmūrī iestrādātais horizontālais kanāls pārnes karstumu uz mūrīti: akmeņiem un mālu, pamazām samazinot dūmgāžu temperatūru līdz ieplūdei skurstenī. Spēcīgās velkmes un augstās temperatūras dēļ malka un dūmgāzes sadeg gandrīz pilnībā, samazinot no skursteņa izvadīto dūmu daudzumu.
Uzkarsusī muca sniedz tūlītēju siltumu, nodrošinot patīkamu temperatūru mājās, pat ja tā pāris dienu nav apkurināta.
Vietas sagatavošana un materiālu izvēle
Pirms krāsns ierīkošanas izvērtē nesošās konstrukcijas noturību. Lielā svara dēļ krāsni visbiežāk ierīko ēkas pirmajā stāvā. Taču to var izmantot telpu apsildīšanai divos stāvos – pirmajā stāvā atrodas kurtuve, otrajā sildmūris ar ieplūdi skurstenī. Tāpat kā vairumu krāšņu to iespējams izmantot divu vai vairāku telpu apsildīšanai, daļu mūra būvējot otrpus sienai.