Pasīvās mājas būvniecībai izmantotie materiāli nodrošina mājās dzīvojošajiem komforta sajūtu ar minimālu resursu izmantošanu. Ēku sauc par pasīvu, ja tā atbilst noteiktiem standartiem un kritērijiem. Konsultē arhitekts, biedrības "Passive House Latvija" biedrs Ervīns Krauklis.
Vienkāršota un efektīva konstrukcija
Pēdējā gadsimta industriālās attīstības gaitā ir mainījusies ēku būvniecības tehnoloģijas, inženiertehnisko sistēmu nozīme un komforta nodrošināšana. XX gadsimtā celto ēku ārējās norobežojošās konstrukcijas nav nodrošinājušas pietiekamu siltumizolāciju, jo bieži izmantoti moderni materiāli: stikls, tērauds un betons. Komforta nodrošināšanas tehnoloģiju un iekārtu risinājumiem bijusi liela nozīme.
Gadās, ka lielākās un sarežģīti būvētās ēkās vairākas sistēmas var strādāt vienlaikus, piemēram, apkures sistēma un dzesēšana, ventilācija un kondicionēšana, patērējot lielu enerģijas daudzumu un tomēr nenodrošinot vēlamo komforta līmeni ēkas lietotājiem.
Pasīvās mājas ir tehnoloģiski vienkāršākas, to plānošanai un būvniecībai izmanto piecus pamatprincipus: teicamu siltumizolāciju, trīskārtīgi stiklotus logus, konstrukciju gaisnecaurlaidību, termisko tiltu ietekmes samazināšanu, kā arī iespēju robežās izmanto saules siltumu, ņemot vērā mājas ģeogrāfisko novietojumu un debespuses, lielāko daļu logu ierīkojot dienvidu pusē.
Aptauja
Kurš ir galvenais faktors, lai pasīvā māja sasniegtu energoefektivitātes mērķus?
Latvijā un citviet aukstākos klimatiskajos apstākļos uzcelt pasīvās mājas kritērijiem atbilstīgu ēku ir mazliet sarežģītāk, jo ziemas ir bargākas nekā Centrāleiropā, kur attiecīgajam klimatam sākotnēji izstrādāti pasīvo māju kritēriji. Māja, kas atbilst šiem kritērijiem, ir vienkāršāk un lētāk uzturama.
Arhitekts Ervīns Krauklis stāsta, ka pasīvās mājas celtniecības finansiālā atmaksāšanās jāmēra, izmantojot dzīves cikla aprēķinu metodes, jo jebkuras ēkas uzturēšanai regulāri jāiegulda līdzekļi. Centieni celtniecības gaitā ietaupīt bieži vien sadārdzina ēkas izmaksas, nekā dārgāki komponenti, kvalitāte un profesionāla attieksme. Bet lielāks sākotnējais ieguldījums laika gaitā atmaksājas, ietaupījumiem gadu no gada summējoties.
Pasīvās mājas pamatprincipi
Šādas mājas koncepcija cieši saistīta ar cilvēka komfortam nepieciešamo apstākļu nodrošināšanu, nevis prioritāri energoefektivitātes uzlabošanu. Ēkā, kas celta, ievērojot pasīvās mājas pamatprincipus, tiek nodrošināta laba ventilācija un mikroklimats visu gadu, vienmērīga gaisa temperatūra neatkarīgi no laika apstākļiem. Pasīvo māju pamatprincipi noteikti Pasīvo māju institūta pētniecības rezultātā.
Teicama siltumizolācija ir pasīvo māju pamats. Tai jābūt blīvai, bez spraugām, lai novērstu aukstuma tiltus.
Sienu siltumcaurlaidības koeficients (U vērtība) nepārsniedz 0,15 W/m2K – siltumenerģijas zudumi uz vienu kvadrātmetru loga virsmas ir mazāki par 0,15 vatiem pie viena Kelvina grāda starpības. Bieži sastopamo daudzdzīvokļu māju, kurās mēdz būt paaugstināts gaisa mitrums un pelējums jeb “slimās būves sindroms,” U vērtība svārstās 1–1,2 W/m2K robežās.