Pēc desmit gadu pārtraukuma skolu koru diriģenti no visas Latvijas gaida iespēju atgriezties Mežaparka estrādē uz XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, kas notiks šovasar 5.–13. jūlijā. Tomēr gan koristiem, gan koru vadītājiem un svētku organizatoriem nākas saskarties ar izaicinājumiem, ko nesusi šī ilgā pauze.
"Latvijas Avīzes" pagājušā gada 16. novembra numurā aktualizējām Dziesmu svētku kustības apdraudēto nākotni un nepieciešamību veicināt bērnu interesi par kordziedāšanu, taču to nevar paveikt diriģenti vieni. Vajadzīga aktīva iesaiste no vecākiem, skolu vadības un valdības. Pēdējos gados novados ir samazinājies skolu koru un jauno dziedātāju skaits. 2015. gada dziesmu svētku skatēm pieteicās 17 000 koristu, bet šā gada pirmajās skatēs skaitlis bija sarucis par 10 000 dalībniekiem. Kā informē Valsts izglītības satura centrs, pašlaik pavasara skatēm ir pieteikušies 12 426 dziedātāji, kliedējot bažas, ka svētku estrāde paliks pustukša. Tomēr kāda ir šābrīža situācija, un kā to vērtē diriģenti? Par to interesējās arī novadu laikraksti.
Atalgojums mazs
Aizkraukles novadā kordziedāšana joprojām ir dzīvotspējīga; uz dziesmu svētkiem pošas seši jaunatnes kori, un koru skaits novadā nav samazinājies. Jau novembrī Aizkraukles skolēnu kori tikās pirmajā kopmēģinājumā. Laikraksts "Staburags" Aizkraukles koru apriņķa virsdiriģentam Eduardam Grāvītim jautā, vai skolēnu skaits un interese par dalību korī pēdējos gados ir mazinājusies?
Viņš jauniešu attieksmi pret kordziedāšanu vērtē optimistiski, tomēr norāda uz būtisku problēmu – nepietiekamo diriģentu un mūzikas skolotāju atalgojumu.
Trūkst jaunu skolotāju, jo algas nav konkurētspējīgas un katrā novadā tās atšķiras. Nepietiekot līdzekļu mācību grāmatu iegādei, kur nu vēl jaunu tērpu darināšanai koristiem.
"Samaksa koru vadītājiem ir niecīga, lai neteiktu – pazemojoši maza. Tas balstās uz brīvprātības principu, jo mēs, koru vadītāji, degam par kormūziku un Dziesmu svētku kustību, bet jauno vadītāju nav! Jaunā paaudze vairs nav gatava strādāt par tādu samaksu," intervijā "Bauskas Dzīvei" saka Vecumnieku vidusskolas kora vadītāja Zaiga Jēgere. Diriģenti novados pieprasa pienācīgāku atalgojumu, jo ieguldītais darbs ir neizmērojams. Tas ietver ne tikai mēģinājumu vadīšanu, bet arī skolēnu motivēšanu piedalīties un regulāri apmeklēt kori, kā arī papildmēģinājumu organizēšanu tiem, kuriem ir grūtības ar repertuāra apguvi. Turklāt 20 skaņdarbu garais repertuārs jāpaspēj apgūt līdz pavasara skatēm.
"Ziemeļlatvija" noskaidrojusi, ka Smiltenes mūzikas skolas kora "SOL" diriģente Baiba Žēbina par kora vadīšanu saņem algu, kas pielīdzināma divām mācību stundām.
No 2025. gada zemākā darba stundas likme pedagogiem pieaugs no 9,54 eiro līdz 9,79 eiro. Kas nozīmē, ka atalgojums par viena kora mēģinājumu būs nedaudz zem 20 eiro nedēļā.
Viņa cer uz lielāku atbalstu, taču vēl 2024. gada decembrī šis jautājums netika risināts. Valkas pašvaldība koriem ir piešķīrusi finansiālu atbalstu jaunu tērpu iegādei. Tomēr Valkas bērnu un jauniešu centra jauniešu kora "Cimzes kods" diriģente Inese Niklaviča uzsver, ka šis atbalsts nepalīdz bērniem iemācīties sarežģīto repertuāru, nesniedz apņemšanos apmeklēt kori vai garantē dalību svētkos.
Pietrūkst dziedātāju
Reģionu laikraksti ziņo par kopīgu problēmu – skolu koru skaits novados strauji samazinās un dalība koru skatēs un konkursos kļūst aizvien kūtrāka. Skolu slēgšana, bērnu attieksme pret dziedāšanu, vecāku iesaiste un demogrāfiskā situācija – visi šie faktori ietekmē to, ka šobrīd Gulbenē dziesmu svētkiem gatavojas tikai trīs skolu kori, ziņo "Dzirkstele". Gulbenes vidusskolas kora diriģente Ligita Plešanova-Jarusova norāda, ka bērniem ir citas intereses, un, ja agrāk koris bija vieta socializācijai, tad digitālajai paaudzei tas vairs nav nepieciešams.