Overcast 12.1 °C
P. 11.10
Monta, Silva, Tince
SEKO MUMS
Reklāma
Egils Levits.
Egils Levits.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Kopš 2004. gada, kad pievienojāmies Eiropas Savienībai (ES), Latvijas iedzīvotāju skaits ir sarucis ar "vidējo ātrumu" 1686 cilvēki mēnesī. Strauji dilst pilsētas un pagasti, atskaitot vienīgi Pierīgu, kas kļūst aizvien piepildītāka. Ar pārliecību, ka mazapdzīvota vieta nav sinonīms nolemtībai, šajā rudenī "Latvijas Avīze" un žurnāls "Mājas Viesis" sāk jaunu pētniecisko projektu "Apdzīvota vieta". Veidojot publikāciju sēriju, tversim vietējo iedzīvotāju ikdienu, rūpes, sajūtas un nākotnes redzējumu lielākās un mazākās apkaimēs, analizēsim cilvēku dzīves kvalitāti dažādos aspektos, stāstīsim, kā jūtas ļaudis Aucē, Aknīstē, Sauleskalnā, Sedā, Pāvilostā un citur.

Reklāma

Jau tagad portālā un avīzē ir iespēja lasīt pirmo rakstu "Ne tikai dziestoši punkti Latvijas kartē", kurā savu redzējumu par pārmaiņām Latvijā pauda un datus analizēja ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs un Centrālās statistikas pārvaldes priekšnieka vietniece Baiba Zukula. 

Vērtējumu lūdzām arī eksprezidentam Egilam Levitam, kurš savas prezidentūras laikā īpašu uzmanību veltīja jautājumiem par Latvijas kultūrvēsturiskās vides, kultūrtelpas saglabāšanu un attīstību. "Atcerēsimies, ka mums, latviešiem, lauku māja ir īpaša privilēģija – ļoti nedaudziem Londonas, Berlīnes vai Amsterdamas iedzīvotājiem blakus savam pilsētas dzīvoklim vēl ir "savi lauki"," intervijā "Latvijas Avīzei" teica eksprezidents.

Daudzas apdzīvotās vietas Latvijā strauji iztukšojas, un sagaidāms, ka tas turpināsies. Kā jūs raugāties uz šo procesu?

E. Levits: Lauki tradicionāli vienmēr bijuši saistīti ar lauksaimniecību. Mainījušās gan īpašuma formas, bet lauku ļaudis gandrīz vienmēr nodarbojušies ar lauksaimniecību, pelnījuši savu iztiku, ražojot lauksaimniecības produktus. Darba pietika visiem.

Taču pēdējos trīs četros gadu desmitos Eiropā saistībā ar darba ražīguma pieaugumu un jaunām tehnoloģijām vajadzība pēc darbiniekiem lauksaimniecībā ir krasi mazinājusies. Cilvēki aizplūst uz pilsētām, lauki iztukšojas.

To pašu mēs redzam Latvijā. Iedzīvotāju skaits laukos samazinās straujāk nekā valstī kopumā. Vienlaikus kopš iestāšanās ES ir mainījusies lauku saimniecību struktūra. Deviņdesmitajos gados vairākums savu zemi atguvušo zemnieku saimniecību ir pazudušas, viņu vietā lauvas tiesu lauksaimniecības produkcijas ražo tehnoloģiski labi nostādītas lielsaimniecības, kas apstrādā tūkstošiem hektāru zemes un kam nepieciešams tikai neliels darbinieku skaits.

Attiecībā uz darba ražības pieaugumu lauksaimniecībā šīs pārmaiņas ir neatgriezeniskas. Bet mums jāraugās, kā mēs turpmāk pozicionējam laukus, kā mēs varam izmantot lauku vides priekšrocības modernajā pasaulē.

Acīmredzot vairums cilvēku priekšrocības saskata dzīvei Rīgā un Pierīgā, kur bērniem ir skola, pieejami citi pakalpojumi, vai ārzemēs. Savukārt līdz ar iedzīvotāju aizplūšanu no laukiem attālinās arī dažādi pakalpojumi.

Šīs apdzīvotās vietas patlaban atrodas pārejas posmā. No vienas puses, daudzas ir depresīvas – tur paliek gandrīz tikai veci cilvēki, samazinās infrastruktūra, komercpakalpojumi. Tā ir spirāle uz leju.

Reklāma
Reklāma

No otras puses, ir jau diezgan skaidri iezīmējusies arī tendence modernu lauku virzienā. Tā ir spirāle uz augšu. Taču tā vēl nav pietiekami spēcīga,

tādēļ mums ir jāpalīdz, lai šī augšupejošā spirāle viennozīmīgi kļūtu par galveno.

Kādu perspektīvu "modernie lauki" sola mazapdzīvotajām vietām, kur iedzīvotāju skaits turpina sarukt?

Pirmkārt, mainās un turpinās mainīties lauku iedzīvotāju sastāvs. Patlaban vēl dominē pensijas vecuma cilvēki. Taču ar gudru politiku iespējams radīt līdzsvarotāku iedzīvotāju struktūru.

Vienlaikus jāredz, ka sabiedrībā kopumā pieaug skepse pret industriālo lauksaimniecību, ķimikāliju izmantošanu, lopu turēšanu nedabiskos apstākļos. Cilvēki kļūst prasīgāki, uzmanīgāk raugās vairs ne tikai uz cenu, bet arī uz lauksaimniecības produkcijas ražošanas veidu un apstākļiem.

Iespējams, ka te var atkal rasties sava vieta jauna tipa mazām un vidējām saimniecībām, it sevišķi bioloģiskajai lauksaimniecībai.

Kā Valsts prezidents vienmēr mēģināju veicināt šo jauno modeli. Man tas šķiet svarīgi ne tikai ekonomisku, bet arī vēsturiski kulturālu iemeslu dēļ. Uzskatu, ka latviešu pasaules uztverē daba, zeme un zemnieku dzīvesveids tomēr vēl joprojām ieņem īpašu vietu, un ceru, ka tas tā arī paliks nākamajās paaudzēs.

Zināmi panākumi šajā virzienā jau ir, tomēr te nepieciešama mērķtiecīga valsts politika. Taču tur patlaban vēl joprojām dominē lielo industriālo lauku saimniecību lobijs.

Vai saredzat Latvijas laukiem arī jaunu nozīmi, kas nav saistīta ar lauksaimniecisko ražošanu?

Dzīvošana laukos, bet daļēja vai pilna attālināta strādāšana pilsētā kļūst arvien populārāka, it īpaši starp jauniem cilvēkiem. Latvija pēc teritorijas lieluma ir ļoti parocīga – tā ir divreiz lielāka par Beļģiju vai Dāniju, taču no rīta praktiski no jebkuras vietas Latvijā var dažās stundās tikt uz Rīgu un vakarā atpakaļ.

Dzīvot laukos skaistā, tīrā, zaļā vidē – vai nu jaunuzceltā, vai nopirktā mājā, vai mantotā dzimtas mājā – ir pavisam citādi nekā dzīvot pilsētā. Tas ir alternatīvs dzīvesveids urbānajam dzīvesveidam. Es negribu sacīt, ka viens no tiem ir labāks, bet katrā ziņā ir labi, ja šāda alternatīva pastāvētu un tā būtu reāli izmantojama, kaut vai tikai kādā noteiktā dzīves posmā.

Kas mums jādara gudrāk, lai veicinātu attīstību šajos virzienos?

Modernie lauki būtu ievērojams pienesums Latvijas ekoloģiskajai ilgtspējai, dzīves kvalitātei un latviskumam. Ir nepieciešama mērķtiecīga, kompleksa politika, kas veicina modernos laukus. Te nepieciešama nopietna ilgtermiņa koncepcija un konsekventa tās īstenošana bez politiskām svārstībām un kontraproduktīviem lobijiem.

Nepieciešama mērķtiecīga politika vispirms jau attiecībā uz hipotekārajiem kredītiem. Šeit banku žņaugšanās un valsts atturīga noskatīšanās un neiejaukšanās ir liels attīstības kavēklis. Tāpat būtu pārdomāti jāizplāno lauku infrastruktūras saglabāšana un attīstība – skolas, medicīnas pakalpojumi utt.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Mediji”.
#SIF_MAF2024 #ApdzīvotaVieta

Reklāma
Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma