Atziņa, ka ar cilvēku iespējams viegli manipulēt, ir viena no NATO stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktora Jāņa Sārta arsenāla. Neņēma jau no zila gaisa, tā balstīta pētījumos gan neirozinātnē, gan digitālajā informācijas telpā. Nu tad kā lai laikā, kad Krievija izplata melus, kara propagandu, vārdu sakot, dara visu, lai jauktu ļaužu prātus un grautu demokrātiskās pasaules pamatus, īpaši tēmējot uz Rietumiem, spējam atšķirt graudus no pelavām?
Pētot dezinformācijas izplatību, NATO stratēģiskās komunikācijas izcilības centrs sadarbībā ar Latvijas bruņotajiem spēkiem veica eksperimentu arī karavīru vidū – centrs pārstāvēja "sliktos zēnus", savāca tīmeklī informāciju, ar kuru centās ietekmēt cilvēku rīcības maiņu. Viņiem izdevās panākt, ka atsevišķi karavīri nepakļaujas pavēlēm, pamet posteņus utt., kas apstiprināja pēdējās atziņas neirozinātnē par smadzeņu darbību, ka cilvēki lēmumus lielākoties pieņem emocionāli un instinktīvi un tikai aptuveni piektā daļa – racionāli. Tāpēc, izmantojot noteiktus algoritmus, ar cilvēkiem izdodas manipulēt.
Nav diez cik cerīga aina, taču svarīgi to apzināties un vismaz censties neļaut sevi apmuļķot. Vai mums mazums plakanās zemes sektas piekritēju, kuriem vakcinācija ir sazvērestība pret cilvēci ar mērķi gūt ienākumus, nevis medicīnas instruments, lai glābtu dzīvības, arī tam puisītim, kurš nesen slimnīcā mira no difterijas vecāku bezatbildības dēļ. Viņiem arī lidmašīnas kaisa indes uz galvas, kā citādi lai izskaidro baltās astes, ko aiz sevis atstāj lidaparāti? Tādi prātu manipulatori kā Krievija un citi autoritāri režīmi par ļaužu tumsonību tik berzē rokas! Kas atliek mums – bliezt meļiem pa pirkstiem, liekot pretim patiesību.
Krievija var berzēt rokas arī par to, kas tagad notiek ar Ievas Raubiško apsūdzības lietu*. Daži simti cilvēku vēstulē valsts augstākajām amatpersonām un Saeimas deputātiem viņas palīdzību sīriešu bēgļiem vērtē nevis par krimināli sodāmu darbību, kā to paredz likums, bet par drosmīgu un cilvēcīgu soli, kas būtu jāuztver kā paraugs humānai un atbildīgai rīcībai. Šogad viņa ir saņēmusi PEN balvu.
J. Sārts: Tas ir paradokss! Cilvēciski ir skaidrs, ka cilvēks, kurš mēģina samazināt otra ciešanas, veic labu darbu, taču vienlaikus ar šādu rīcību grauj sistēmu, kas dod pašam iespēju darboties. Uzskatu, ka mūsu pamatatbildība ir pret mūsu pašu sabiedrību, pilsoņiem, un tāpēc tas ir augstāk vērtējams nekā šie gadījumi. Paradoksāli ir arī tas, ka liela daļa no šo [nelegālo bēgļu] cilvēku vērtību sistēmas, ja tai ļautu izpausties šeit, būtu pretrunā ar vērtībām, ko cilvēki, kas mēģina viņiem palīdzēt, aizstāv. Izpratne par brīvību, sievietes loma sabiedrībā, citādo pieņemšana – viņu vērtību sistēmās nepastāv. Tas nav simtprocentīgi, bet tā ir pamattendence.
Likums ir likums, kas jāievēro visiem. Ja veic pārkāpumu, zini, ka būs sekas, un tā būs tiesa, kas izvērtēs dažādus faktorus, lai noteiktu, cik tās būs lielas. Jebkuram, kas darbojas ar šādu mērķi, ir jārēķinās, ka tā darbojas tiesu sistēma un ne jau tikai pie mums, bet arī Rietumos.
Nupat Valsts policija specoperācijā no Jēkabpils līdz Aizkrauklei stundu vajāja autobusu, kas veda 46 nelegālos migrantus. Vai nelaimē nonākuši cilvēki, kas jāglābj, vai speciāli iesūtīti nelegālie migranti – Krievijas hibrīdkara sastāvdaļa?
Tur ir divi faktori – pirmais, ka arvien lielākas cilvēku masas no Tuvajiem Austrumiem, Āzijas un Āfrikas mēģina iekļūt Eiropā. Otrs, Lukašenko [Aleksandrs] un Krievija izmanto šo tendenci savā labā un izveido migrācijai ceļu, kura pirms tam nebija, ko veicina ar ļoti skaidru nodomu satricināt mūsu sistēmas. Bieži vien daudzās Eiropas valstīs Krievija ir likusi kārti uz tiem, kas iegūst no antimigrācijas politiskā diskursa, piemēram, AfD [labējā eiroskeptiķu partija "Alternatīva Vācijai"] Vācijā. Krievijai tā ir skaidra hibrīdkara stratēģija, lai vājinātu ne tikai Baltijas valstis, bet visu Eiropu.