Vācijā turpinās izmeklēšana pēc tam, kad Krievijas izlūkdienestiem izdevās noklausīties augstu Vācijas gaisa spēku virsnieku sarunu, kurā tika apspriesta iespējama spārnoto raķešu "Taurus" piegāde Ukrainai.

Pēc tam Krievijas propagandas mediji šo sarunu publiskoja.

Virsnieks pieļāvis kļūdu

Krievijai izdevās noklausīties Vācijas virsniekus tikai tāpēc, ka viens no viņiem izmantoja nepietiekami drošus sakaru kanālus, otrdien preses konferencē Berlīnē paziņoja Vācijas aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss. Neuzmanīgais virsnieks sarunai pieslēdzies no sava viesnīcas numura Singapūrā, kur tobrīd uzturējās. Viņš izmantoja audio un video konferenču platformu "Webex". Tās izmantošana bruņotajos spēkos ir atļauta līdz noteiktam slepenības līmenim, pavēstīja ministrs. "Gaisa spēku saruna tika ierakstīta, jo viena iesaistītā persona pieļāva operacionālu kļūdu," norādīja ministrs. Vācijas militārās pretizlūkošanas veiktā izmeklēšanā noskaidrots, ka ir noticis viens incidents un Vācijas bruņoto spēku sakaru sistēmas nav apdraudētas. Mediji vēstījuši, ka no Singapūras sarunai esot pieslēdzies brigādes ģenerālis Franks Grēfe, kurš tur apmeklējis lidmašīnu izstādi, uz ko pulcējušās daudzas augstas amatpersonas. 

Tiek pieļauts, ka tas arī padarījis šo pasākumu par Krievijas izlūkdienestu mērķi un tāpēc tie spējuši noklausīties vācu virsnieku sarunu.

Šķelšanas mēģinājums

Noklausīto sarunu piektdien noplūdināja Krievijas propagandas medijs RT. Trīsdesmit astoņas minūtes garajā sarunā, kas notikusi 19. februārī, dzirdams arī Vācijas gaisa spēku komandieris ģenerālleitnants Ingo Gerharcs, kurš ar vēl trim citiem virsniekiem apsprieda "Taurus" iespējamās piegādes Ukrainai. Vācijas kanclers Olafs Šolcs līdz šim ir kategoriski noraidījis iespēju sūtīt šīs raķetes uz Ukrainu. Virsnieki cita starpā sprieda par "Taurus" iespējām sasniegt tiltu, kas savieno Krieviju ar tās okupēto Krimu. Berlīne ir atzinusi, ka noplūdinātā saruna patiešām ir notikusi. Krievija sarunu esot noplūdinājusi, lai izraisītu šķelšanos Vācijā, kā arī starp Vāciju un tās sabiedrotajiem, preses konferencē paziņoja Pistoriuss. Atbildot uz jautājumu, vai šī saruna varētu maksāt Gerharcam amatu, Pistoriuss atbildēja noliedzoši. Ja izmeklēšanā neatklāsies kādi papildu apstākļi, "es neziedošu vienu no maniem labākajiem virsniekiem" Krievijas diktatora Vladimira Putina spēlītēm, paziņoja Pistoriuss. Ministrs arī solīja parūpēties, lai šādi incidenti neatkārtotos. Viņš pirmdien esot apspriedies ar sabiedroto valstu aizsardzības ministriem, kuri pauduši uzticēšanos Vācijai. 

"Ikviens zina par šādas noklausīšanās bīstamību un zina, ka pret to nav iespējama simt procentu aizsardzība," sacīja ministrs. 

Vācijas sabiedrotie līdz šim nav vēlējušies kritizēt Vāciju par šo incidentu, tomēr bijušais Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Volless izdevumam "The Times" pauda, ka Vācija nav "nedz droša, nedz uzticama". Tikmēr Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs komentēja vācu virsnieku sarunu, sakot, ka Bundesvēra pārstāvji tajā "apsprieduši plānus par triecieniem Krievijas teritorijai". Berlīne šos apgalvojumus nosaukusi par absurdiem.

Šolca nepiekāpība

Šolcs ir pretojies "Taurus" piegādēm Ukrainai, norādot, ka ar tām var veikt triecienus Krievijas teritorijai un tas varētu ievilkt Vāciju karā. Ukraina tomēr līdz šim nav izmantojusi rietumvalstu bruņojumu uzbrukumos Krievijai. Jāpiebilst, ka līdzīgas raķetes rietumvalstis Ukrainai jau ir piegādājušas. Lielbritānija jau pagājušajā pavasarī paziņoja, ka uz Ukrainu nosūtīs raķetes "Storm Shadow", bet Francija Ukrainai piegādājusi raķetes "Scalp", kas ir līdzīgas britu raķetēm. Vācijas virsnieki Krievijas publiskotajā sarunā izteikušies, ka britiem Ukrainā ir "daži cilvēki uz vietas", kas palīdz ar "Storm Shadow". 

Šolcs nevēlēšanos piegādāt Ukrainai "Taurus" ir pamatojis ar to, ka tādā gadījumā Vācijai Ukrainā būs jādislocē savi karavīri, kas palīdzēs raķetes izmantot. 

Kanclers arī licis saprast, ka Lielbritānijas un Francijas raķešu funkcionēšanu Ukrainā nodrošina šo valstu militārpersonas. Vācu virsnieku sarunā tomēr pausta neizpratne par Šolca motīviem. "Neviens īsti nezina, kāpēc Šolcs bloķē" raķešu piegādi, sarunā vienā brīdī izsakās Gerharcs. Bažas par Krievijas atbildi vai iespējamu Vācijas militārpersonu iesaisti šo raķešu izmantošanā varētu nebūt vienīgie iemesli Šolca piesardzībai. Eiropas Ārlietu padomes pētnieks Gustavs Gresels norādījis, ka Lielbritānija un Francija jau izstrādā aizstājējus savām vecajām raķetēm, kamēr Vācijai jāiztiek ar esošajām.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.