Maskavā policija atkal sākusi aizturēt tos, kas nolika ziedus pie pieminekļiem komunistiskā režīma represiju upuriem, pieminot ieslodzījumā mirušo Krievijas opozīcijas līderi Alekseju Navaļniju, otrdien ziņo nevalstiskā organizācija "OVD-Info", kas apkopo datus par politiskajām represijām.

Policija, piemēram, ieradusies maskavietes Poļinas Orehovas mājās, vēsta "OVD-Info". Viņai izvirzītas apsūdzības par mītiņu kārtības noteikumu pārkāpšanu, 17. februārī noliekot ziedus pie komunistiskā režīma upuriem veltītās Sērgu sienas.

Orehovu nogādāta policijas iecirknī. Viņai konfiscētas arī personīgās mantas, tostarp mobilais tālrunis.

Tās pašas dienas rītā divi policisti civilajā, izejot no mājas, aizturējuši Jegoru Komļevu, atņēmuši viņam pasi un aizveduši uz policijas iecirkni. Pagaidām nav zināms, kādā apsūdzības Komļevam izvirzītas.

Taču arī viņš 16. un 17. februārī nolika ziedus Navaļnija piemiņai, kā arī 1. martā apmeklēja viņa bēres. Varasiestādes paziņojušas, ka Komļevs identificēts, izmantojot videonovērošanas kameras.

Savukārt tā dēvētā centra "E" darbinieki, kuru uzdevums ir apkarot šķietamo "ekstrēmismu", aizturējuši un aizveduši uz policijas iecirkni Jeļenu Gribkovu.

Saskaņā ar "OVD-Info" rīcībā esošo informāciju Gribkova 1. martā apmeklējusi Alekseja Navaļnija bēres. Jau 17.februārī viņa tika aizturēta diktatora Vladimira Putina režīma noslepkavotā opozīcijas līdera piemiņas mītiņā, taču pēc brīdinājuma izteikšanas tika atbrīvota.

Policijas iecirknī nogādāta arī maskaviete Jeļena Ļevina. Iepriekš arī viņa tika aizturēta 17. februārī par ziedu nolikšanu pie Sēru sienas, bet pēc brīdinājuma izteikšanas tajā pašā dienā tika atbrīvota.

Cilvēki ceļā uz Maskavas Borisovas kapsētu, kur piektdien tika apbedīts Aleksejs Navaļnijs.

KONTEKSTS

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 2021. gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma. Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu". Navaļnijs bija apsūdzēts arī ekstrēmismā. 2024. gada 15. vai 16. februārī Navaļnijs miris kolonijā Harpas ciematā.

Aleksejs Navaļnijs.