Helikoptera avārijā gājis bojā Irānas prezidents Ibrahims Raisi un vēl vairākas augstas amatpersonas, vēsta Irānas mediji.

Reklāma

Helikopters, kurā atradās Raisi un vēl astoņi cilvēki, svētdien nokrita valsts ziemeļos. Avārijā bojā gājis arī Irānas ārlietu ministrs Hoseins Amirs-Abdollahians, prezidenta apsardzes priekšnieks Sardars Musavi un Austrumazerbaidžānas provinces gubernators Maleks Rahmati. Irānas prezidents Austrumazerbaidžānas provincē svētdien tikās ar Azerbaidžānas prezidentu Ilhamu Alijevu un atklāja aizsprostu uz abu valstu robežas. Prezidenta helikopters nokrita drīz pēc došanās atceļā. Helikoptera avārija notika sliktos laikapstākļos kalnainā apvidū. Biezās miglas dēļ glābēju darbs bija apgrūtināts un helikopteru izdevās atrast tikai pirmdienas rītā. Neviens cilvēks katastrofā neizdzīvoja.

Irānas prezidenta Ibrahima Raisi helikopters svētdien neilgi pirms avārijas valsts ziemeļos.

Sankciju ietekme

Helikoptera avāriju varēja veicināt vairāki iemesli, tostarp sliktie laikapstākļi, kā arī vecais helikopters, ar kuru pārvietojās Irānas delegācija. Irānas mediji vēsta, ka nokritis helikopters "Bell 212". Šādi lidaparāti ražošanā nonāca pagājušā gadsimta 60. gadu beigās. Militārais analītiķis Sedriks Leitons telekanālam CNN norādīja, ka šādam helikopteram ir grūti sagādāt rezerves daļas, ņemot vērā sankcijas, kas Irānai tika noteiktas pēc 1979. gada islāma revolūcijas. 

Helikoptera avāriju varēja veicināt divi faktori – "rezerves daļu pieejamība sankciju rezultātā un sliktie laikapstākļi", pauda eksperts. 

Šie faktori varēja ietekmēt "lēmumus, kurus par lidošanu pieņēma pilots un, iespējams, arī prezidents", piebilda Leitons.

Pēc sešdesmit trīs gadus vecā Raisi nāves par prezidenta pienākumu izpildītāju kļuvis pirmais viceprezidents Mohammads Mohbers. Irānas konstitūcija nosaka, ka 50 dienu laikā jāsarīko prezidenta vēlēšanas. Ultrakonservatīvā spārna pārstāvis Raisi 2021. gadā uzvarēja vēlēšanās, kurās varasiestādes nepieļāva citu vērā ņemamu kandidātu dalību. Raisi pirms stāšanās amatā ieņēma tiesneša un prokurora amatus, un viņam 2019. gadā tika piemērotas ASV sankcijas par izrēķināšanos ar disidentiem. Prezidents Irānā vada valdību un ir otra augstākā amatpersona, bet augstākais līderis ir ājatolla Ali Hameneji. Viņš valstī izsludinājis piecu dienu sēras. Irānas ziņu vietne "Tasnim", kas ir saistīta ar islāma revolūcijas gvardi, vēsta, ka Raisi bēres notiks šodien. Raisi tika uzskatīts par Hameneji tuvu stāvošu un tika pieminēts kā, iespējams, astoņdesmit piecus gadus vecā augstākā līdera pēctecis.

Pārmetumi par "solidaritāti"

Irānas varasiestādes svētdien lūdza Eiropas Savienību (ES) aktivizēt savu satelītu kartēšanas sistēmu, lai biezajā miglā vieglāk varētu atrast nokritušo helikopteru. ES krīžu pārvaldības komisārs Janezs Lenaričs platformā "X" svētdien apstiprināja, ka ES pēc Teherānas lūguma ir aktivizējusi "Copernicus" ātrās reaģēšanas kartēšanas pakalpojumu. Paziņojuma beigās Lenarčičs pieminēja "ES solidaritāti", kas izsauca asu kritiku "tvīta" atbildēs. 

Lenarčičam tika atgādināts gan par Irānas režīma pastrādātajiem cilvēktiesību pārkāpumiem, gan arī dronu piegādēm Krievijai karā pret Ukrainu. 

Kāda Eiropas Komisijas amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, izdevumam "Politico" norādīja, ka šāda pakalpojuma sniegšana atbilst ES vadlīnijām par humānās palīdzības sniegšanu, tomēr "solidaritātes" pieminēšana šķiet "dīvaina". Ar Lenarčiča ierakstu dalījās ES augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels, kurš ES vārdā izteicis līdzjūtību saistībā ar Irānas amatpersonu bojāeju. Līdzjūtību izteikuši arī citi līderi, tostarp Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins un Indijas premjerministrs Narendra Modi, kā arī Krievijas diktators Vladimirs Putins, kurš Raisi nosauca par "patiesu Krievijas draugu".

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.