Nolemjot par labu karam, Krievijas mērķis bija iznīcināt demokrātiju Ukrainā un apstādināt tās virzīšanos uz Rietumiem, tādu viedokli pauda Ģeopolitikas pētījumu centra direktors un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētais profesors Māris Andžāns.
Atskatoties uz kara 1000 dienām, kas iestāsies otrdien, 19.novembrī, kopš Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā, RSU asociētais profesors norādīja, ka karš ir bijis pārsteigumiem un paradoksiem pilns. Raugoties no Krievijas puses, tā izvēlējās riskēt un iebrukt Ukrainā. Pēc Ģeopolitikas pētījumu centra direktora paustā, iepriekš nevarēja iedomāties, ka Krievijā notiks militāra apvērsuma mēģinājums algotņu grupējuma "Vagner" dibinātāja Jevgēņija Prigožina vadībā. Nevarēja iedomāties arī to, ka Ukraina iebruks Krievijas teritorijā, saskarsies ar masīviem bezpilota lidaparātu triecieniem un mazākiem reidiem. Viņš aicināja atcerēties, ka Ukraina faktiski iznīcināja Melnās jūras floti.
Savukārt Ukrainai kara 1000 dienas gājis kā "pa kalniem un lejām". Andžāna vērtējumā pirmajos mēnešus ukraiņu pretestība bija fenomenāla - iedzīvotāji ar Molotova kokteiļiem uzbruka krievu tankiem un bruņumašīnām, stājās priekšā tankiem. RSU asociētais profesors akcentēja, ka ukraiņi metās aizstāvēt savu valsti un to negaidīja ne Krievija, ne Rietumi, iespējams, to negaidīja arī pati Ukraina.
Andžāns skaidroja, ka arī Ukrainas bruņotajiem spēkiem izdevās aizstāvēties pret daudz lielāku un labāk bruņotu pretinieku. Pirmajā kara gadā Ukrainai ar panākumiem izdevās nogremdēt Krievijas raķešu kreiseri "Moskva", atgūt Čūsku salu, Hersonu, savukārt valsts ziemeļaustrumos izdevās atspiest Krieviju un atgūt Izjumu.
"Tas bija iespaidīgi, bet tie bija pēdējie lielie panākumi Ukrainas teritorijas atgūšanā 2022. gadā. Paralēli tas mijās ar Krievijas panākumiem Mariupolē, krita mazākas pilsētas Ukrainas austrumos. Tad sākās jauna fāze. Krievijas sāka nežēlīgus triecienus pa Ukrainas energoinfrastruktūru, šķietami atriebjoties par Ukrainas mēģināju likvidēt Krimas tiltu," sacīja eksperts.
Ģeopolitikas pētījumu centra direktors norādīja, ka 2023. un 2024. gadā ir bijušas vairākas vilšanās Ukrainas pusē. Lielas gaidas un cerības bija liktas uz 2023. gada vasaras pretuzbrukumu, kas diemžēl Ukrainas izpildījumā bija neveiksmīgs. Viņaprāt, tas bija viens no kara definējošajiem momentiem. No Rietumiem un arī Ukrainā bija gaidas, ka izdosies pārraut fronti, iespējams, izdosies tikt līdz Melnajai jūrai, līdz Mariupolei, bet panākumi faktiski bija nekādi. Andžāns akcentēja, ka atšķīrās Ukrainas un sabiedroto pieejas - ja sabiedrotie, īpaši ASV uzstāja, ka jāveic koncentrēts masīvs trieciens vienā, divās, trīs vietās, ukraiņi izvēlējās testēt visu frontes līniju, kas, acīmredzot, neesot bijusi pareizā izvēle.
Viņa vērtējumā pēc šiem notikumiem Ukrainai ir arvien grūtāk sevi nosargāt. Krievija pakāpeniski stumj uz priekšu frontes līniju, neskatoties uz milzīgajiem zaudējumiem. Andžāns atzīmēja, ka Ukrainai izdevās iebrukt Kurskas apgabalā, taču tas nemainīs "spēli".
"Tas tiešām ir apbrīnojami, ka Ukraina izdevies tik ilgi noturēties, kas nav noticis bez sabiedroto atbalsta, piemēram, ir iznīcināta būtiska daļa Krievijas Melnās jūras flotes, ukraiņi veic triecienus Krievijas teritorijā, taču tas ir ārkārtīgi grūti, jo Ukrainai ir trīsreiz mazāk iedzīvotāju un desmitreiz mazāka ekonomika. Ja Ukrainai ir savi draugi, tādi ir arī Krievijai, piemēram, tirānijas - Irāna un Ziemeļkoreja," teica RSU asociētais profesors.