"Latvijas Avīzes" žurnālists Ilmārs Randers pirmdien tika aicināts uz Rīgas pilsētas tiesu. Bet pirms tam augustā un septembrī viņš un vēl divi redakcijas kolēģi pēc izmeklētāja aicinājuma devās sniegt liecības uz Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldi.
Šīs pārvaldes vecākajam inspektoram Rihardam Bērzkalnam bija uzticēts izmeklēt Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības koordinācijas nodaļas prokurora uzsākto kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā, proti, par to, ka žurnālistam nenoskaidrota persona prettiesiski esot izpaudusi informāciju, kas iekļauta Valsts kontroles (VK) sagatavotajā situācijas izpētes ziņojuma projektā ""Rail Baltica" Latvijas posma tvēruma izmaiņu pieņemšanas gaita", kā arī kopā ar Lietuvas un Igaunijas augstākajām revīzijas iestādēm kopīgi sagatavotajā ziņojuma projektā.
Līdz Valsts kontroles ziņojuma publiskošanai šai informācijai bija piešķirts ierobežotas pieejamības statuss. VK preses konferenci par šīs revīzijas rezultātiem rīkoja 12. jūnijā, bet "Latvijas Avīzes" žurnālists faktus no šī ziņojuma projekta bija iekļāvis savā rakstā ""Rail Baltica" finanšu strupceļā", kas "Latvijas Avīzē" tika publicēts 7. jūnijā. Kriminālprocess tika uzsākts pēc tam, kad prokuratūrā bija vērsusies Valsts kontrole.
VK sabiedrisko attiecību un iekšējās komunikācijas daļas vadītāja Gunta Krevica tagad "Latvijas Avīzei" teic: "Valsts kontrolei ir pienākums ziņot tiesībaizsardzības iestādēm par konstatētajiem tiesību normu pārkāpumiem. Līdz ar to Valsts kontrole 2024. gada jūnijā, konstatējot ierobežotas pieejamības informācijas – situācijas izpētes ziņojuma ""Rail Baltica" Latvijas posma tvēruma izmaiņu pieņemšanas gaita" un situācijas izpētes ziņojuma "Review on the Rail Baltica project" – noplūdi, informēja par šo faktu Ģenerālprokuratūru Valsts kontroles sniegtās informācijas izvērtēšanai kompetences ietvaros. Ģenerālprokuratūra pēc pārbaudes veikšanas uzsāka kriminālprocesu un nodeva to pēc piekritības izmeklēšanai Valsts policijai."
Iedragāja Valsts kontroles reputāciju?
Valsts augstākajai revīzijas iestādei, kura rūpējas par valsts naudas un mantas tiesisku, pareizu un lietderīgu izmantošanu un raugās, lai tas atbilstu sabiedrības interesēm, tātad nav paticis, ka žurnālists savā publikācijā ir pasteidzies dažas dienas agrāk, pirms Valsts kontrole publisko pieminētos ziņojumus, rakstā atklāt daudzas nejēdzības, kas skar "Rail Baltica" projektu.
Jāpiebilst, ka pēc žurnālista publikācijas neviena iestāde nevērsās redakcijā ar pretenzijām, ka publicētā informācija būtu kļūdaina vai maldīga. Tātad tā bija tā pati informācija, kas parādījās VK ziņojuma publiskošanas dienās.
Taču Valsts kontrole paliek pie tā, ka tobrīd informācija bijusi aizsargājama, ka, to publicējot, tiek iedragāta VK reputācija. Tiesas materiālos lasāms: "Valsts kontrolei bija tiesiskā paļāvība, ka informācija, kurai noteikts ierobežotas pieejamības statuss, tiks atbilstoši aizsargāta. Publicējot informāciju, turklāt no neidentificētiem avotiem un neatbilstošu gala lēmumam, tiek mazināta Valsts kontroles reputācija, autoritāte un tēls sabiedrībā un revidējamo vienību attieksme, kas ir būtisks priekšnosacījums pozitīvai sadarbībai, kā arī tiek traucēts Valsts kontroles pienākums un tiesības par revīzijā konstatēto atbilstoši informēt sabiedrību." Tāpat Valsts kontrole pauž, ka pirms gala versijas publiskošanas revīzijas dokumenti tiek saskaņoti ar to iestādi, kas tiek revidēta. Publiskotajai informācijai ir jābūt dokumenta gala versijai, uzskata VK.
Izmeklētāji uzskata, ka informācijas nokļūšana pie žurnālista Ilmāra Randera liecinot par informācijas nodošanu trešajām personām un līdz ar to minētajā nodarījumā esot saskatāmas Krimināllikuma 200. panta pirmās daļas sastāva pazīmes, proti, neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušana, ja to izdarījusi persona, kas nav valsts amatpersona un kas saskaņā ar likumu ir atbildīga par ziņu glabāšanu.
"Situācija, kad nelikumīgi tiek izpausta aizsargājama informācija, rada neuzticēšanās risku valsts pārvaldei sabiedrībā kopumā, sabiedrībā var rasties priekšstats, ka rīcība, izpaužot aizsargājamu informāciju, nav sodāma,"
lietas materiālos pauž izmeklētājs.
Avotu neatrod, prasa žurnālistam to izpaust
"Likumīgā interese atklāt šādu informāciju ir būtiska un tā konkrētajā gadījumā ir svarīgāka nekā tiesības neizpaust avotu, jo svarīgās intereses nav iespējams īstenot bez avota izpaušanas, kā arī ir izsmeltas visas alternatīvās iespējas un līdzekļi, lai citā veidā atklātu šo informāciju," paudis procesa virzītājs.