Saeimas deputāts Aleksandrs Kiršteins vairs nav Nacionālās apvienības biedrs. Par to ceturtdien publiski paziņoja Nacionālās apvienības (NA) priekšsēdētājs Raivis Dzintars, atsaucoties uz A. Kiršteina iesniegumu par izstāšanos no partijas.

Reklāma

Taču, visticamāk, iesniegums uzrakstīts pēc tam, kad ar partijas vadību ir pārrunāts viņa nesenais brauciens uz Ķīnu. Pēc šīs vizītes A. Kiršteins asi reaģēja uz partijas biedra, Saeimas sekretāra Jāņa Grasberga norādīto, ka šis brauciens nav noformēts kā komandējums un Saeimas prezidijs tādu nav apstiprinājis. "Jānis Grasbergs ir samelojies un zaudējis savu politisko karjeru," trešdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Panorāma" sacīja A. Kiršteins.

Politiķa sadarbību ar NA frakciju plānots apspriest pirmdien NA valdes sēdē. Taču 

minētais notikums varēja būt tikai kā "pēdējais piliens," jo jau gadiem A. Kiršteins ir brīvi demonstrējis savus uzskatus, kas ne vienmēr sakrita ar NA viedokli. 

Tiesa, publiski nebija dzirdēts, ka tādēļ viņam būtu bijušas problēmas attiecībās ar partiju. Aģentūrai LETA pēc paziņojuma par aiziešanu no NA A. Kiršteins teica, ka viņam ir "atšķirīgi uzskati par šo valdību un iespējamo darbošanos koalīcijā, ja kaut kas mainās un NA aicina atpakaļ". Atšķirības esot, piemēram, par partijas stratēģiskajiem uzstādījumiem, attieksmi pret Zaļo kursu un ''Vienotību''. Par neseno braucienu uz Ķīnu A. Kiršteins sacīja, ka tas ir sīkums, par ko neesot pat vērts runāt. Nacionālajos jautājumos viņš sola turpināt sadarbību ar frakciju.

Šlesera delegācija Ķīnā.

No visiem Saeimas deputātiem A. Kiršteins ir ar vislielāko politisko pieredzi, parlamentā strādā kopš 1990. gada, kad viņu ievēlēja Augstākajā Padomē, politiķis ir balsojis arī par Latvijas Neatkarības atjaunošanu 4. maijā. Toreiz viņš bija LNNK biedrs, no LNNK kandidēja 5. Saeimas un 6. Saeimas vēlēšanās. Laika gaitā viņš ir vairākkārt mainījis savu politisko piederību. Vienu brīdi pat bija nodibinājis savu – Latvijas Nacionālo reformu partiju –, kuras priekšsēdētājs bija. Uz 7. Saeimu un 8. Saeimu viņš kandidēja no Tautas partijas, bet uz 9. Saeimu un 10. Saeimu – no Zaļo un zemnieku savienības. Kopš 2011. gada, sākot ar 11. Saeimas vēlēšanām, viņš parlamentā ir ievēlēts no Nacionālās apvienības. 14. Saeimas vēlēšanās Rīgas vēlēšanu apgabalā A. Kiršteins no 12. vietas sarakstā parlamentā iekļuva ar ceturto labāko rezultātu.

Šajos vairāk nekā desmit gados pamazām ir nomainījušās politiķu paaudzes arī NA, kur priekšplānā izvirzās jauni līderi. 

Viņu vidū ir arī J. Grasbergs. Uz lūgumu komentēt A. Kiršteina aiziešanu no partijas J. Grasbergs sacīja, ka varēšot atbildēt tikai pēc nākamajā pirmdienā paredzētās valdes sēdes. Taču A. Kiršteina izteikumus LTV J. Grasbergs raksturoja kā nekrietnu rīcību, jo Ķīnas sadarbības grupas vadība – tās priekšsēdētājs Ainārs Šlesers ("Latvija pirmajā vietā") un viņa vietnieks A. Kiršteins – neesot iesnieguši pieteikumu par komandējumu, tāpēc prezidijam nebija iespējams šādu jautājumu izskatīt, kas tādā gadījumā būtu jāsaskaņo arī ar ārlietu resoru. Saeimas prezidijs esot saņēmis tikai iesniegumu ar lūgumu par kavējumu attaisnošanu, kas ir pavisam cita statusa dokuments, un arī tas esot iesniegts dienu pirms minētā brauciena. Saeimā ir noteikta kārtība, kādā tiek piešķirti komandējumi, "Latvijas Avīzei" uzsvēra J. Grasbergs.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.