Light rain 14 °C
T. 11.09
Signe, Signija
Krišjānis Kariņš.
Krišjānis Kariņš.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Cilvēks. Spēle beigusies. No tiem politiķiem, kurus Einars Repše pirms 22 gadiem ieveda politikā, vispirms liekot baznīcā zvērēt uzticību, ASV dzimušais Krišjānis Kariņš šķita viens no apgarotākajiem.

Reklāma

Tādas nedaudz citā realitātē dzīvojošas personas tēls viņu ir pavadījis visu šo laiku, vienlaikus nevar noliegt, ka politiskās izdzīvošanas mākslā Kariņš bija kļuvis par īstu meistaru. To apliecina gan kopējais politikā pavadītais laiks, gan tas, ka tieši viņa valdība uzstādīja rekordu, pirmo reizi Latvijas vēsturē nostrādājot visu Saeimas darbības ciklu. Kas zina, varbūt amerikāniskā smaida īpašnieks joprojām veiksmīgi turpinātu šo spēli, kas daudziem vēlētājiem tīri labi simpatizēja, ja ne vēlme paaugstināt likmes. Paša rokām gāztā valdība ievadīja notikumu ķēdi, kas noveda pie tā, ka aizvadītajā nedēļā Kariņš paziņoja par Saeimas deputāta mandāta nolikšanu un aiziešanu no politikas.

Viņš nav atklājis, ar ko tagad nodarbosies. Sākotnējā informācijā, kas nāca no "Jaunās Vienotības" Saeimas frakcijas, bija teikts, ka viņš "pievērsīsies profesionālajiem izaicinājumiem privātajā sektorā". Vēlāk arī pats Kariņš piebildis: 

"Man par pārsteigumu šajā vasarā ar mani sazinājās vairāki uzņēmumi. Ir zināms pieprasījums ārpus Latvijas pēc manām zināšanām un pieredzes."

Savulaik, nākot politikā, Kariņš tika pieteikts kā uzņēmējs, tomēr izpelnījās arī smīkņājošas piezīmes par darbības sfēru – ledus tirgošanu (zīmols "Lāču ledus"). Mazāk afišēta bija viņa darbošanās nekustamo īpašumu nozarē, kas lielāku publicitāti ieguva saistībā ar ēku Skolas ielā 2, kurā padomju laikā bija atradies kinoteātris "Pionieris" un kuru Kariņš bija saņēmis mantojumā. Ar to saistīta arī virkne neskaidru darījumu, kas gan īpaši neatstāja iespaidu uz Kariņa politisko karjeru.

"Jaunajā laikā" Kariņš bija viens no partijas līderim Repšem tuvākajiem cilvēkiem līdzīgi Valdim Dombrovskim, Solvitai Āboltiņai, Kārlim Šadurskim. Kad 2007. gadā saasinājās pretrunas, Kariņš uzņēmās tādu kā mierinātāja lomu, pārņemot no Repšes partijas vadības grožus, kas gan drīz tika atdoti Āboltiņai. Tikmēr Kariņš 2009. gadā tika ievēlēts Eiropas Parlamentā. Bieži tiek pasniegts, ka 2018. gadā, piekrītot kļūt par valdības vadītāju, viņš esot gandrīz vai uzupurējies, atteicies no ērtas dzīves Briselē. Tas ir ļoti dīvains pieņēmums, jo neviens Kariņam nebija garantējis nekādu mūžīgu Briseles dzīvi, "Vienotība" atradās kraha priekšā, un trūka tikai nedaudz, lai tā paliktu zem piecu procentu barjeras Saeimas vēlēšanās, sairtu un pazustu no Latvijas politiskās skatuves. Šajos apstākļos Kariņš tika pieteikts kā premjera kandidāts.

Vai "Vienotībai" var pārmest nepateicību, nepietiekami aizstāvot Kariņu pēc tam, kad gaismā nāca fakti par izšķērdībām ar privātajiem lidojumiem? Dažiem tāds iespaids radies. Taču 

"Vienotībai" ir pietiekami politiskās pieredzes, lai apzinātos, ka pārlieka pieķeršanās vājam vai reputāciju zaudējušam līderim var dārgi maksāt.

Dažas sacukurotas atvadu frāzes un tēma slēgta – tā apmēram varētu raksturot partijas reakciju.

Darījums. "Indexo banka" šūpos banku tirgu

Ar skaļu un pret pašreiz tirgū strādājošajām komercbankām vērstu retoriku, saucot tās par kūtrām, darbu sākusi jauna nacionālajam kapitālam piederoša banka – "Indexo banka". Tā uzsver, ka orientēsies tieši uz kreditēšanu un pakalpojumiem vietējā tirgū.

No jaundibinātās bankas tiek cerēta konkurences pastiprināšana banku tirgū. Cik šīs cerības ir pamatotas? Latvijas kredītu tirgus ir 17 miljardus eiro liels, tas ir gandrīz divas reizes mazāks par Lietuvas un Igaunijas kredītu tirgu. Lai jauna banka spētu izraisīt kaut cik pamanāmu viļņošanos šajā tirgū, arī tās rīcībā esošajam resursu apjomam būtu jātuvinās ar desmit zīmēm rakstāmam skaitlim, proti – miljardam – vai vairāk. 

Reklāma
Reklāma

Pagaidām jaunās bankas rīcībā ir tikai daži miljoni eiro akcionāru līdzekļu un obligāciju laidienos iegūtas naudas, pārējie līdzekļi vēl jāpiesaista. 

Te daudz kas atkarīgs no tā, vai bankas depozītu un norēķinu kontu piedāvājums spēs iepatikties Latvijas privātpersonām. Latvijas pilsoņiem bankās stāv 10,4 miljardi eiro, no tiem ne vairāk kā ceturtā daļa atrodas termiņdepozītos, pārējie ir naudas atlikumi kontos, būtībā – algā saņemtie līdzekļi. Gandrīz neviena banka nemaksā par šiem kontos esošajiem līdzekļiem, bet "Indexo banka" piedāvā maksāt, tāpat jaunā banka piedāvā labākus krājkontu un depozītu procentus nekā caurmērā līdz šim tirgū pieejamie. Vai ar to pietiks, lai Latvijas iedzīvotāji balsotu ar naudu un pārskaitītu savus līdzekļus uz kontiem jaunajā bankā, – to rādīs laiks. Jāņem vērā, ka "Indexo bankas" konkurenti, kuriem ir daudz dziļākas kabatas nekā jaunajiem baņķieriem, var veikli uzlabot savu piedāvājumu, un arī tas, ka iedzīvotāji var nogaidīt un pavērot, vai jaunas bankas darbība un piedāvātie pakalpojumi tiem patīk. Taču 

jāatgādina, ka, līdzīgos apstākļos ienākot otrā līmeņa pensiju pārvaldīšanas tirgū 2017. gadā, tā pati komanda, kas šobrīd izveidojusi banku, spēja iekarot pietiekami lielu vietu tirgū.

Ir arī ārējie apstākļi, kas jaunajai bankai var palīdzēt. Nākamā gada 1. janvārī notiks hipotekārā kredīta ņēmēju "brīvlaišana" – proti, krasi tiks atviegloti noteikumi kredītņēmēju pārejai no vienas bankas uz otru, meklējot izdevīgāku piedāvājumu. "Indexo banka" gan vēl hipotekāros kredītus nepiedāvā, taču sola to uzsākt dažu mēnešu laikā.

Prieks. Caur ērkšķiem uz zvaigznēm

Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) 28. augustā no "Valsts nekustamajiem īpašumiem" (VNĪ) un Kultūras ministrijas saņēma atjaunotā vēsturiskā nama Mārstaļu ielā 6 atslēgas. Muzeja jaunā interaktīvā ekspozīcija "Prokrastinācija un radīšana" durvis vērs nākamgad. Līdz ar šo priecīgo notikumu RMM ieguvis jaunu nosaukumu – Latvijas Nacionālais rakstniecības un mūzikas muzejs.

Muzejam nacionālā statusa piešķiršanai nav tiešas saiknes ar finansējuma apjomu, tas vairāk nozīmē līdzšinējās tā darbības, kas atbilst nacionālas nozīmes muzeja kritērijiem, atzīšanu, kā arī prestiža pieaugumu. 

Pēc Muzeju likuma, lai piešķirtu nacionālas nozīmes statusu, muzeja krājumam teritoriāli, hronoloģiski un tematiski jāaptver visa valsts.

Ēkā atjaunotas vēsturiskās liecības – sākot ar grezno rokoko stila ieejas portālu un beidzot ar plašo mansardu, kuru rotā milzīgas koka konstrukcijas, kuru izcelsme meklējama ap 16. gadsimtu, radot piemērotu vidi dzejas lasījumiem, muzikāliem pasākumiem un kopstrādes darbam. Iekštelpās piestrādāts pie vairāku atklāto sienu gleznojumu atjaunošanas, bet ēkas iekšpagalmā restaurēti Helēnas Heinrihsones gleznojumi, kas tur saglabājušies no mākslas galerijas "M6" laikiem.

Ne vienmēr gan situācija ar muzeja telpām izskatījās tik rožaina. Vai kāds vēl atceras, ka lēmums par toreizējā Rakstniecības, mūzikas un teātra muzeja ēkas rekonstrukciju tika pieņemts jau tālajā 2008. gadā? Vēl 2018. gadā toreiz muzeja vajadzībām iepriekš izmantotās ēkas Pils laukumā 2 rekonstrukcija bija nonākusi strupceļā. VNĪ tiesājās ar būvniekiem, projekta termiņi neglābjami bija nokavēti, un pieci miljoni eiro bija jāatdod piešķīrējam – Eiropas Ekonomiskās zonas/Norvēģijas finanšu instrumentam –, bet skaidrības par tālāko nebija nekādas. 

Mārstaļu ielas nams bija diezgan sarežģīta kompromisa rezultāts.

Atjaunošanas darbus Mārstaļu ielā 6 saskaņā ar SIA "Arhitektu birojs Krasts" projektu kopš 2021. gada vasaras veica AS "UPB". Ēkas interjera autori – SIA "OUTOFBOX Architecture". Projekta kopējais budžets – 5,59 miljoni eiro.

Sasniegums. Pie bagāto galda

"RFS" prezidents Artjoms Milovs (no kreisās) un ģenerālmenedžeris Māris Verpakovskis. No pieciem Latvijas naudīgākajiem futbola klubiem "RFS" ir vienīgais, ko finansē Latvijas bizness un pārvalda vietējie cilvēki.

Daudz un bieži spārdītais Latvijas futbols pārvarējis ļoti augstu latiņu – čempionvienība "RFS" aizcīnījusies līdz UEFA Eiropas līgas pamatturnīram. Līdz šim no Latvijas un arī visām Baltijas valstīm to bija spējusi tikai "Ventspils" 2009. gadā. Eiropas līga ir otrais prestižākais klubu turnīrs Vecajā pasaulē, kurā piedalās virkne slavenu vienību, kopā mūsējiem būs vismaz astoņas spēles un četras no tām mājās, tostarp Rīgā vajadzētu viesoties titulētajai Nīderlandes komandai Amsterdamas "Ajax". Pagaidām gan ir liela jautājuma zīme, vai 23. janvārī Latvijā būs iespējams spēli aizvadīt. Lai nu kā, 

ir zināms, ka "RFS" ar iekļūšanu šajā kompānijā garantējusi vismaz 5,2 miljonu eiro prēmiju no Eiropas Futbola asociāciju savienības. 

Jau pirms kvalifikācijas izšķirošās ceturtās kārtas pret Kipras "APOEL" bija nodrošināta dalība līmeni zemākās Konferences līgas pamatturnīrā, bet tai līdz ar prestižu arī naudas bonuss būtu par vairāk nekā miljonu mazāks. Futbols ir tik milzīgs, ka trijos klubu turnīros 108 komandām no UEFA kopumā šosezon pienāksies 3,13 miljardi eiro. Tikmēr visos citos komandu sporta veidos starptautiskie turnīri ir būtībā tikai izdevumi. "RFS" budžets ik gadu svārstās ap trim četriem miljoniem eiro, un pie Eiropas līgas galda viņi ir ar lielu atrāvienu pieticīgākie. Taču šis kolektīvs vairākus gadus spilgti demonstrē, ka futbola laukumā neskraida nauda, jau aizpērn debitēja uz starptautiskās skatuves Konferences līgā. Veiksmes pamatā ir gudra pārvaldība, galvenokārt ar to saprotot ģenerālmenedžeri Māri Verpakovski. Viņš gan ir tikai darba ņēmējs, līdz ar to jāatzīmē arī adekvātais kluba prezidenta Artjoma Milova ("LNK Group") skatījums. Jāpiebilst, ka no pieciem Latvijas naudīgākajiem futbola klubiem "RFS" ir vienīgais, ko finansē Latvijas bizness un pārvalda vietējie cilvēki.

Sagatavojuši: Māris Antonevičs, Ilmārs Stūriška, Olafs Zvejnieks, Anita Bormane.

Aptauja

Cik svarīgi jums ir žurnālistu un ekspertu komentāri/viedokļi, ko piedāvā LASI.LV?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma