"Kultūrzīmes" noskaidroja, kā publisko bibliotēku darbība tiek likumiski regulēta Somijā, Igaunijā un Lietuvā.
Pirms vairākiem gadiem "Kultūrzīmes" vairākos rakstos jau pētīja reģionu mazo publisko bibliotēku situāciju, no kuriem zīmīgākā raksta nosaukums bija "Lauku bibliotēkas "medījamo sugu" sarakstā" ("Kultūrzīmes", 21.03.2018.). Diemžēl mazo bibliotēku skaits un pakalpojuma pieejamība turpina samazināties.
2022. gadā veltīga bija iedzīvotāju cīņa par Jūrmalas bibliotēkām, bet aprīļa beigās pa visu valsti izskanēja septiņu Limbažu novada mazo bibliotēku iespējamais liktenis, un skaidrs, ka "pagasta bibliotēku optimizācija", kā tiek saukts šis process, notiek arī citviet. Limbažu novadā iedzīvotājiem gan tiek solīts, ka turpmāk bibliotēku pakalpojums būšot kvalitatīvs un racionāls, tiesa – bez Ārciema, Bīriņu, Katvaru, Vitrupes, Stienes, Straumes, Braslavas pagasta bibliotēkām.
Latvijas Bibliotēku likuma 6. panta trešajā daļā tik tiešām paredzētas tiesības "pašvaldībām likvidēt un reorganizēt bibliotēkas" ar nosacījumu, ka tiek ņemts vērā Latvijas Bibliotēku padomes atzinums. Pirmdien izskanēja, ka valdošā koalīcija vienojusies Kultūras ministrijas vadībā strādāt pie vairāku bibliotēku saglabāšanas, tajās ieviešot papildu pakalpojumus. Tiek uzsvērts, ka pienācis laiks skaidri definēt bibliotēku lomu valsts pārvaldes uzdevumu pildīšanā.
"Kultūrzīmēm" likās būtiski noskaidrot, ko likums paredz kaimiņvalstīs, vai arī tur pašvaldībām ir līdzīgas tiesības, gluži kā par to 3. maijā raidījumā "Kultūršoks" skaidroja Limbažu novada izpilddirektors Artis Ārgalis: "(Pašvaldības) darba grupa nemainīs savu priekšlikumu arī pie negatīva (Latvijas Bibliotēku padomes) atzinuma, un saprotams, ka pozitīvs tas noteikti nebūs. Ar to arī mēs rēķināmies, bet sagaidīsim atzinumu." No viņa teiktā var noprast, ka pašvaldība varētu reaģēt, "ja tur būs kāds vērā ņemams priekšlikums par to, kā papildināt vai ko izdarīt vairāk nekā mūsu priekšlikumā", tomēr "aspektu par to, ka neslēgt un viss – tādus gan mēs neņemsim vērā."
SOMIJA: bibliotēkas pieejamas ikvienam
"Bibliotēkas ir labklājības valsts galvenais pakalpojums, un to slēgšana ir nopietnas krīzes iezīme," ir pārliecināts Somijas bibliotēku biedrības pārstāvis Ville Vārne. Viņš "Kultūrzīmēm" pastāstīja, ka līdz šim Somijas bibliotēkas bijušas slēgtas vien Helsinku bombardēšanas laikā Ziemas kara un Turpinājuma kara laikā un, protams, stipri samazināts pakalpojumu skaits bijis arī pandēmijas periodā.
Tomēr – apmeklētāju skaits bibliotēkās arvien pieaug, un pēdējos gados tās ir piedzīvojušas lielu apvērsumu. Mūsdienās apmeklētāji bibliotēkās aizņemas ne tikai grāmatas, bet arī dažādas saimniecībā noderīgas lietas, tomēr jāņem vērā, ka tas esot tikai viens procents visu bibliotēkā pieejamo mūsdienu pakalpojumu. Piemēram, bibliotēkas piedāvā iespēju ierakstīt mūziku un drukāt telpiskus objektus ar 3D printeri.
1928. gadā pieņemtais Somijas Bibliotēku likums nosaka, ka bibliotēkām jābūt pieejamām ikvienam. Valsts pirmsākumos bibliotēku darbību pilnībā nodrošināja valsts finansējums, tagad naudu no sava budžeta daļēji piešķir arī pašvaldības. Kopš 1928. gada likuma panti gan vairākas reizes atjaunoti un papildināti, tomēr joprojām uzsvērts, ka bibliotēku pakalpojumiem iedzīvotājiem jābūt pieejamiem pilnībā bez maksas un tiem visā valstī jāatbilst noteiktiem, līdzīgiem standartiem.