Lietuviešu prozaiķe Danute Kalinauskaite kopš debijas 1987. gadā publicējusi trīs noveļu krājumus un par saviem stāstiem un esejām ieguvusi vairākas literārās balvas. 2017. gadā viņai piešķirta Lietuvas Nacionālā kultūras un mākslas prēmija par "mazo mākslinieciskās valodas formu saturīgumu". Vēsturiskais piedzīvojumu romāns "Baltie pret melnajiem" ir daudzu ilgi gaidītā prozaiķes debija romāna žanrā.
Kā uzsver izdevēji un pēc autores teiktā, grāmata atgādina arī šaha partiju, kurā notiek cīņa ar aizmirstību. Vienlaikus tā ir arī Lietuvas pagātnes glezna, kurā akcentēti dramatiskākie mirkļi, ļaužu un likteņu galerija. Latviski romānu "Baltie pret melnajiem" un sarunu ar "Latvijas Avīzi" tulkojusi Dace Meiere. Grāmata nominēta arī Latvijas literatūras gada balvai kategorijā "Labākais ārvalstu daiļliteratūras tulkojums latviešu valodā".
Kāds latviešu lasītājs salīdzinājis, ka grāmata pārtulkota ar tik bagātu valodu, ka atgādinot gluži vai saules staros spīdošus mazus dzintara gabaliņus…
D. Kalinauskaite: Latviski neprotu, bet, spriežot pēc tā, kā kopā strādājām ar tulkotāju Daci, kādus jautājumus viņa man sūtīja, saprotu, ka tapis ļoti smalks tulkojums, augstākās raudzes un kvalitātes.
Romāns atstāja rūgtu pēcgaršu, gluži tikpat spīvu, cik smagi bija varoņu pārdzīvotie laiki. Kāpēc šīs smagās vēstures lappuses cilāt mūsdienās?
Šie ir jautājumi, kuri neparasti svarīgi tagad. Nesen gan biju Itālijā, kur satikos ar kādu itāļu rakstnieku un viņam jautāju, vai arī tur svarīgi runāt par pagātni. Viņš atbildēja, ka neesot, šobrīd Itālijas sabiedrība orientējoties tikai uz nākotni. Savukārt
man šķiet – ja neatcerēsimies pagātni, tad mūsu tagadne kļūst izgriezta kā no papīra.
Savā grāmatā gribēju izstāstīt ne vien dzimtas vēsturi, bet caur dzimtas stāstu parādīt visas valsts, visas zemes vēsturi.
Jau nosaukumā minēts gan balts, gan melns un netiek piedāvāts kaut kas pa vidu. Cik šādu dalījumu ietekmē tas, ka šāda bija padomju laika nostāja, kad bija pieņemama tikai viena vai otra galējība?
Grāmatā baltais un melnais galvenokārt saistāms ar šaha kauliņiem. Manos priekšstatos cilvēks nav ne balts, ne melns, viņā slēpjas bezgalīgi daudz pelēkā nokrāsu. Bet šai gadījumā – ko nozīmē šaha partija? Tā ir spēle, kurā izspēlē aizmiršanu un atmiņu. Romānā aizmirstību personificē vīrieši melnos uzvalkos, un šajā šaha partijā baltie sanāk tās figūras, kuras mātei un meitai izdodas atcerēties un rekonstruēt no pagātnes. Bet cilvēki tik tiešām nav ne melni, ne balti, arī pati neesmu ne melna, ne balta – esmu visāda; cilvēkā ir gan no Dieva, gan velna.