Jau septiņpadsmito reizi aprīlī visā Latvijā norisināsies ikgadējais pasākums "Satiec savu meistaru!", kura laikā ikviens interesents tiks aicināts doties pie meistariem iepazīt un izmēģināt dažādas tradicionālo amatu prasmes. Otro gadu norise "Satiec savu meistaru" izvērsta mēneša garumā nedēļas nogalēs. Lielajā amatu prasmju klāstā iekļausies arī Latgales podnieki.
Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC), pašvaldību un amatu meistaru kopīgi rīkotais pasākums "Satiec savu meistaru!" šogad pulcēs meistarus un mācekļus vairāk nekā 200 norišu vietās: 5. un 6. aprīlī Kurzemē un Zemgalē; 12. un 13. aprīlī Vidzemē un Sēlijā; 26. un 27. aprīlī Rīgā un Latgalē.
Svarīgi – katrs meistars un apmeklētājs
Šis ir otrais gads, kad akcija "Satiec savu meistaru!" izvērsta mēneša garumā nedēļas nogalēs, vienīgi izņemot Lieldienas. Pēc pagājušā gada par šādu izkārtojumu pozitīvas atsauksmes saņemtas gan no apmeklētājiem, gan arī dalībniekiem, kuri varēja aizbraukt uz kolēģu meistarklasēm vai piedalīties kādās apmācībās un kaut ko redzēt ārpus sava novada.
""Satiec savu meistaru!" pamatuzdevums ir popularizēt Latvijas nemateriālo kultūras mantojumu, un ik gadu pasākumā pārliecināmies, cik plašs tas ir, cik vēl daudz neiepazītu nianšu," uzsver LNKC tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena. "Ir svarīgs katrs meistars un arī katrs apmeklētājs, kas aiziet no meistara ar nelielu pieredzes stāstu, priekšstatu par amatu vai prasmi. Dažās dienās par meistaru nekļūsi, bet tā ir iespēja klātienē ar viņiem satikties. Arī šogad aktivitāšu sarakstā lielākoties ir aušana, cimdu adīšana un rakstu pētīšana, kā arī dažādas ar keramiku saistītas aktivitātes, piemēram, svilpaunieku darināšana un māla trauku virpošana. Keramiķi mācīs gan uz virpas virpot, gan strādāt ar lipināšanas tehniku. Būs arī koka priekšmetu darināšana, pīšana, rotu darināšana. Arī šajā reizē neiztiksim bez dažādu ēdienu gatavošanas un tradicionālās dziedāšanas, muzicēšanas prasmēm."
Šajā sezonā pasākums ir ieguvis arī jaunu veidolu – logotipu un vizuālo valodu, kas izceļ projekta vērtības: latviskā identitāte, Latvijas kultūras mantojums, paaudzēs pārmantota meistarība, zināšanas un prasmes. Latviešu zīme "zvaigzne" simboliski parāda katru sava amata meistaru kā zvaigzni Latvijas kartē.
Divās vietās varēs iepazīties ar sietspiedes tehniku, vienu no senākajiem auduma apdrukas veidiem, atsaucoties uz Anša Cīruļa ieliktajiem pamatiem. Tuvāk Igaunijas pusei, Valkā, tiks pētītas arī pārrobežu kulinārijas receptes, Spāres muižā vienmēr atvērta unikālā muižas recepšu grāmata, pēc kuras gatavo īpašus saldos ēdienus vai cep kūciņas.
Kalējus pārstāvēs tepat Rīgas studijas "Zīle" amatnieks, Iļģuciema meistars un arī Turaidas muzejrezervāta kalējs Andris Šķeglovs.
Latgales podnieku dienas un unikāli pieteikumi
Šogad, tāpat kā pērn, aprīļa beigās notiks Latgales podnieku dienas, kas līdz šim izkrita no "Satiec savu meistaru!" cikla, jo tās vienmēr notikušas mēneša beigās. Bet nu arī Latgales podniekiem ir iespēja iesaistīties akcijā un piedalīties ar saviem Latgales podnieku dienu pasākumiem, kas parasti saistās ar cepļa kurināšanu mājās pie kāda no meistariem. Šogad tas ieplānots pie Voguļiem Rēzeknes novada "Ceplīšos", pie kuriem dažādu meistaru apvienotais ceplis nav kurināts vairākus gadus. Neiztrūkstošs Latgales podnieku dienas pasākums ir lielās izstādes atklāšana un vēl pirms tam Latgales podnieku dienām veltīta konference Latgales kultūrvēstures muzejā.
Šogad pieteiktas pāris unikālas lietas. Viena no tām – katapults demonstrēšana. Tā ir 16. gadsimta militāra artilērijas iekārta akmeņu mešanai. Pirmā prezentācija notika rudenī Saules kaujas piemiņai Baltu vienības dienā. Demonstrēšana notika Tukuma pusē Jaunsātu pagastā Garkroga mājās. Šoreiz šī iekārta vairāk tiks prezentēta kā vides objekts.