Anda Līce (1941) – dzejniece, publiciste, vairāk nekā 20 dzejas un prozas grāmatu autore. Jaunākā – "Pie Vārda vēja" (2024, izdevējs: "NT Klasika"). "Autores jaunākie dzejoļi atnākuši, ar dzidru smeldzi izjūtot dabas saskaņu pretstatā mūsu satricinātajai pasaulei, kas uzasinājusi cilvēkos skepsi un rūgtumu. Prozā – Atspīdumos – vērojumi, sadzīves ainas ar dzejniecei bieži raksturīgo zobgalības pieskaņu. Ceļi un tendences ir iezīmētas – atliek tikai ļauties aicinājumam," teikts grāmatas pieteikumā.
Anda Līce dzimusi Patkules pagasta Liepniekos, astoņu gadu vecumā kopā ar ģimeni izsūtīta uz Amūras apgabalu. Beigusi Bulduru sovhoztehnikumu, gadu studējusi Vēstures un filozofijas fakultātē, tad – Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā mežsaimniecību un dārzkopību.
Strādājusi par daiļdārznieci, pasniedzēju Bulduru sovhoztehnikumā, bijusi Rakstnieku savienības konsultante, redaktore izdevniecībā "Svētdienas Rīts", valodas speciāliste Latvijas Radio un televīzijas padomē. Kopš 90. gadiem A. Līce arī aktīvi darbojas publicistikā. Sastādījusi sešu staļinisma upuru liecību grāmatu sēriju "Via dolorosa" (1990–1995). Apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni (1995), Ministru kabineta balvu (2012), saņēmusi Veidenbauma (2004) un Aspazijas (2005) prēmiju.
– Esat teikusi: "Man jau ilgāku laiku ir tāds rakstības veids – es it kā pāreju no dzejas uz prozu un atkal atpakaļ." Esat arī mūsu lasītāju iemīļota un ļoti cienīta komentāru autore "Latvijas Avīzē". Vai tāpēc jūsu jaunajā grāmatā ir gan dzeja, gan proza?
A. Līce: – Man grūti dažos vārdos paskaidrot. Par vienu un to pašu piedzīvojumu var rasties gan dzejolis, gan pēc laika arī pārdomas, ko var saukt par atspīdumiem vai redzējumiem prozā. Un otrādi.
Dzejolis ir līdzīgs satrauktai elpai, proza – mierīgai. Ar prozu ir droša lieta, ar dzeju – neko nekad nevar zināt. Dzejoļi paši nāk ar savu vēju.
– Cik bieži jums rodas dzejoļi? Vai tos ietekmē arī laiks, kurā dzīvojam, – es domāju plašā nozīmē.
– Dzeja ir emociju pavadone. Kad tās ir norimušas vai iztērētas, dzejoļi nerodas. Tas ir saistīts arī ar dzīves nogurumu, arī pēc kādiem lieliem pavērsieniem dzīvē. Dzejoļus var provocēt jebkas. Tā burvība slēpjas neparedzamībā.
– Laiks, kurā dzīvojam, ir ļoti saspringts un psiholoģiski smags. Reiz esat rakstījusi, gan, šķiet, domājot par rudeni: "Liela nepasargātība ir jaušama it visā." Tomēr šie vārdi tik labi atbilst šim laikam. Kā var gadīties, ka dzejnieks tik precīzi trāpa tautas vairākuma sajūtās?
– Jā, šodien ir liela garīga nepasargātība, garīga pamata neesamība daudzos, jo manta, izrādās, nav stiprais pamats, ne velti ir tēlaini teikts, ka manta ir jākrāj debesīs. Daudzi, iespējams – vairākums, tik augstu nedomā. Tāpēc ir svētīgi reizēm nokrist tik zemu, ka jākļūst pazemīgam. Ne vienmēr vārdi trāpa vairākuma sajūtā, vairākums bieži nemaz negrib dzirdēt to, kas nav patīkams.