Māksliniece Anete Bajāre-Babčuka nesen ieguva "Zelta ābola" balvu Bratislavas bērnu grāmatu biennālē, kas jau 29. reizi šoruden noritēja Slovākijas galvaspilsētā.
Rādot 2072 ilustrācijas no 355 grāmatām, biennālē piedalījās 275 mākslinieki no 36 valstīm. To atbalsta Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) un Starptautiskā bērnu un jaunatnes literatūras padome (IBBY), kā arī Slovākijas Kultūras ministrija. Latviešu mākslinieki Bratislavas "Zelta ābolu", vienu no visnozīmīgākajām ilustratoru balvām pasaulē, saņēma jau otro reizi – 2019. gadā to ieguva Jānis Blanks par Artūra Gobas dzejoļa "Zemes vēzis" ilustrācijām, bet šogad māksliniece Anete Bajāre-Babčuka balvu saņēma par vizuālo redzējumu Ineses Zanderes stāstam "Divas Almas" ("Liels un mazs", 2021).
– Kā rodas grāmatas ilustrācijas, kurā brīdī tās ieraugāt?
A. Bajāre-Babčuka: – Darbs parasti sākas ar tekstu, e-pastā saņemu manuskriptu, to izlasu vairākas reizes, cenšos notvert īsto noskaņu, saprast svarīgāko. Vide, gadalaiks, galveno varoņu raksturi, tematika – tas viss ietekmē krāsu izvēli un tehnisko risinājumu. Kad sajūtu virzienu, ķeros pie skicēm, uzklausu mākslinieciskā redaktora viedokli, reizēm arī autoram ir savi komentāri vai preferences. Pirmajās skicēs vienmēr parādās galvenais varonis, cenšos atrast īsto tēlu, no tā izriet viss pārējais. Grāmatā "Divas Almas" jau pirmie teikumi rada izteiksmīgas asociācijas – vasaras brīvdienas, veca lauku māja, netālā jūra, to bērnības lauku vasaru garšu arī centos ietvert ilustrācijās. Mazajās detaļās – lietās, ko Alma atvedusi no mājām – parādās kontrasts ar vidi, tās ir mūsdienīgas, nedaudz neiederīgas senatnīgajā lauku mājā – flamingo peldriņķis pie simtgadīgā sliekšņa, plāksterītis blakus veclaicīgam zupas šķīvim, flomāsteri izbiruši pa plato dēļu grīdu.
Šajā grāmatā bija vēl papildu izaicinājums – iedzīvināt Almas iztēles pasauli, kas ir klātesoša, bet reizē nošķirta no realitātes.
– Kā jūs skaidrotu latviešu grāmatu ilustratoru daudzos starptautiskos panākumus?
– Mums tiešām ir daudz talantīgu ilustratoru, kas pārliecinoši izkopuši savu rokrakstu, tiek izdotas ļoti brīnišķīgas grāmatas, tāpēc kolēģu panākumi šķiet likumsakarīgi. Tikt pamanītam lielajās izstādēs un konkursos gan liekas teju neiespējami, bet tomēr tas izdodas, jo ir ko pamanīt. Nozīmīga loma tajā, protams, ir Latvijas Mākslas akadēmijai, kurā ir ārkārtīgi labas ilustrācijas lekcijas Rūtas Briedes vadībā. Arī tam, ka mūsu izdevniecība "Liels un mazs" 2022. gadā atzīta par gada labāko bērnu grāmatu izdevniecību Eiropā un regulāri izdod izcilus izdevumus, kas lielā mērā veido Latvijas tēlu dažādās starptautiskās izstādēs.
– Kas jūs iedvesmo?
– Grāmatu ilustrācijai pirmais impulss vienmēr izriet no teksta – domāju par savām sajūtām lasot, asociācijām, situācijām, ar kurām varu identificēties. Iedvesmojos arī no ikdienas vērojumiem. Šķiet, ka katrā grāmatā paslēpusies kāda no manu meitu rotaļlietām vai apģērbiem.
Šogad Lietuvā iznāca manis ilustrēta grāmata par saules tēlu baltu mitoloģijā, tur pētīju dažādu seno tautu saules atveidojumus, kā arī etnogrāfiskos tērpus, detaļas. Darbā pie Māras Zālītes grāmatām par suņiem Tango un Tūtiņu pētīju attēlus ar autores suņiem, kas iedvesmojuši stāstus.
– Daudzi pētījumi rāda, ka mūsdienu bērni arvien mazāk lasa. Kā to varētu mainīt, kā viņus ieinteresēt?
– Nezinu, vai pateikšu ko jaunu – grāmatu mīlestībai saknes meklējamas ģimenē.
Sākums ir vecāku piemērs, tas, vai mājās pieejamas interesantas un vecumam atbilstošas grāmatas, vai ir kāds, kas lasa priekšā.
Domāju, ka nozīme ir arī stāstniecības attīstīšanai. Šogad Latvijas kultūras kanona projektā sadarbībā ar autori Luīzi Pastori un Latvijas Nacionālo bibliotēku izveidojām stāstu radīšanas puzli, ko atklāsim Rīgas Grāmatu svētkos 4. novembrī. Tas ir ļoti interesants materiāls, kas bez rakstīta teksta, iepazīstinot ar kultūras kanona vērtībām, bērniem palīdzēs attīstīt stāstnieka prasmes. Varbūt bērniem, kuriem šķiet, ka grāmatas ir garlaicīgas, jāsāk ar mēģinājumu stāstu veidot un rakstīt pašiem.
– Kāda ir jūsu attieksme pret e-grāmatām? Un – kāda pret pārāk dārgiem izdevumiem?
– Uzskatu, ka e-grāmatas, tāpat kā audiogrāmatas var būt noderīgas dažādās situācijās; pati gan digitāli nelasu, daudz vairāk izbaudu lasīt īstu grāmatu.