Lai gan mākslīgais intelekts (MI) piedāvā daudzsološas iespējas dažādās jomās, cilvēki joprojām nereti izjūt piesardzību un bažas, kas traucē pilnvērtīgi izmantot šīs priekšrocības.
Bailes un aizspriedumi bieži vien balstās nezināšanā, dziļi iesakņojušos mītos vai zinātniskās fantastikas cienīgiem nākotnes scenārijiem, mazāk uz reālām problēmām, kuras MI var radīt, izmantojot to neapdomīgi. MI nav neitrāls – tā efektivitāte un drošība ir atkarīga no tā, kā tas tiek izmantots, tomēr ir vienkārši un praktiski rīki, ko var izmantot teju ikviens.
Mākslīgais intelekts nav viens, bet daudzi
MI ir ļoti plašs jēdziens, kas ietver dažādus veidus un formas. Viens no populārākajiem un visplašāk zināmajiem MI veidiem ir teksta ģenerēšanas tehnoloģijas, kas balstās uz tā saucamajiem lielajiem valodas modeļiem (Large Language Models). Šie modeļi izmanto mašīnmācīšanos un milzīgas datubāzes ar tekstiem, lai analizētu un ģenerētu saturu, kas atbilst lietotāja vajadzībām. Lielo valodu modeļu darbības principi ir patiesi iespaidīgi. Tie ir apmācīti, izmantojot plašus datu kopumus, kas satur tekstus no visdažādākajiem avotiem, piemēram, grāmatām, rakstiem un interneta resursiem. Pamatojoties uz šo datu bāzi, modeļi “iemācās” prognozēt nākamo vārdu jebkurā tekstā. Piemēram, ja uzdodam jautājumu, MI analizē pieejamos datus, lai veidotu loģisku un saprotamu atbildi. Radītais teksts ir rezultāts tam, kā modelis “saprot” un interpretē pieejamo informāciju.
Sabiedrotais ikdienas dzīvē
MI rīki ir lielisks sabiedrotais ikdienas darbos – gan radošos, gan praktiskos uzdevumos. Sākot no vienkāršām lietām, piemēram, e-pastiem, ideju skicēm, līdz pat plašākiem tekstiem. Tie spēj pārveidot sarežģītus tekstus vienkāršā un viegli uztveramā valodā, sagatavo kopsavilkumus par videomateriāliem, prezentācijām un liela apjoma tekstiem. Vizuālie risinājumi ļauj radīt ilustrācijas un attēlus pēc lietotāja norādēm. Piemēram, reklāmas baneri, ilustrācijas vai pat mākslas darbi var tikt izveidoti minūšu laikā, tāpat ir iespējams radīt mūziku prezentācijām, video vai pat personalizētus skaņdarbus. Mākslīgais intelekts var ātri un precīzi analizēt tūkstošiem rentgena vai magnētiskās rezonanses attēlu, balstoties uz likumsakarībām milzīgos datu apjomos. Tas var analizēt darbinieku paradumus un identificēt agrīnas pazīmes, kas liecina par izdegšanu vai neapmierinātību darbā. MI rīki ir daudzpusīgi un tos var izmantot gandrīz ikvienā sfērā – atliek tikai tos pielāgot konkrētajām vajadzībām.
Zinātniskās fantastikas ietekme
Viens no iemesliem, kādēļ cilvēki izvairās no MI izmantošanas, ir bailes, kas balstās zinātniskās fantastikas filmās un literatūrā. Daudzi šajos darbos attēlotie nākotnes scenāriji ir dramatizēti un bieži vien neatbilst realitātei, tomēr tie iespiežas kolektīvajā apziņā. Piemēram, stāsti par robotiem, kas sāk darboties pret cilvēci, ir kļuvuši par populāru kultūras mītu. Lai gan šīs bailes nav nepamatotas, tās bieži ir pārspīlētas un maz saistītas ar MI iespējām, kādas tās ir šodien. MI nav neitrāls – tā efektivitāte un drošība ir atkarīga no tā, kā tas tiek izmantots. Lietotājiem ir jābūt uzmanīgiem un jāpārliecinās, ka MI tiek izmantots atbildīgi, atrodot balansu starp tehnoloģijām un cilvēku kompetenci, tomēr vienlaikus ir jānošķir, kur beidzas realitāte un sākas fantāzijas.
Ar ko sākt?
Lai sāktu izmantot mākslīgā intelekta rīkus, vispirms vajadzētu saprast, kā tie darbojas. Laba vieta, kur to apgūt, ir bezmaksas tiešsaistes kurss “Elements of AI”, kas pieejams arī latviešu valodā. To izstrādājuši eksperti no Somijas, vienkārši skaidrojot MI darbības pamatus, tāpēc nav nepieciešamas priekšzināšanas. Ikviens var to apgūt un sākt saprast MI pasauli. Kad esam iepazinušies ar teoriju, varam sākt to pielietot arī praksē – piemēram, pamēģināt ChatGPT, lai uzrakstītu īsus tekstus, idejas vai e-pastus. Tas palīdzēs saprast, kā MI var būt noderīgs ikdienā. Lai sekmētu jēgpilnu un atbildīgu MI izmantošanu, arī biedrība “Riga TechGirls” ar Google.org atbalstu piedāvā mācību kursu AI Essentials, kas pieejams platformā “Coursera”. Šis kurss ir angļu valodā, un jau piesaistījis vairāk nekā 1000 dalībnieku. Tajā var iemācīties izmantot MI rīkus, efektīvi definēt uzdevumus un saprast, kā izmantot MI atbildīgi, izvairoties no kļūdām un riskiem. MI rīki ir pieejami ikvienam, un, pakāpeniski tos apgūstot, var ātri un būtiski atvieglot ikdienas un darba uzdevumu veikšanu. Galvenais – uzdrošināties pamēģināt.
MI tehnoloģijas šobrīd ir pieejamākas nekā jebkad agrāk, un ikviens var tās sākt izmantot, pat, ja sākumā trūkst tehnisko zināšanu. Sākot ar teorētisku izpratni un beidzot, ar praktiskiem eksperimentiem - soli pa solim iespējams atklāt, kā MI var kļūt par noderīgu palīgu gan profesionālajā, gan personīgajā dzīvē. Galvenais sākt – ar nelieliem uzdevumiem un vēlmi mācīties, MI iespējas atklāsies aizvien plašāk.