Paviesojušās Dienvidamerikas un Āzijas kontinentā, vasaras olimpiskās spēles pēc 12 gadu pārtraukuma atgriezušās reģionā, kur viss kādreiz sākās, – Eiropā.

Reklāma

Tiesa, ne Atēnās, kur 1896. gadā aizsākās moderno olimpisko spēļu vēsture, bet gan pašā Vecā kontinenta sirdī – romantiskajā Parīzē. Francijas galvaspilsēta ir otrā metropole pēc Londonas, kas šo vērienīgo pasākumu uzņem trešo reizi. Pirmā bija 20. gadsimta ieskaņā 1900. gadā, otrā – 1924. gadā, tāpēc gana simboliski, ka par romantiskāko pasaules pilsētu uzskatītā Parīze par olimpisko spēļu namamāti kļuvusi tieši pēc 100 gadiem.

Paredz vienu medaļu

Latviju šajā vasaras olimpiādē pārstāvēs kopš valsts neatkarības atgūšanas mazākā sportistu delegācija – 29 atlēti desmit sporta veidu 14 disciplīnās. Jau daudzus gadus pirms katrām spēlēm sporta analītikas kompānija "Gracenote" publicē savas prognozes, kuras tad būs veiksmīgākās spēļu dalībnieces. 

Latvijai šoreiz tiek prognozēta viena medaļa – sudrabs 3x3 basketbolā.

Cerams, ka analītiķi nebūs kļūdījušies, un atliek piekrist viņiem, ka mūsu "strītbolisti" patiesi ir reālākie pretendenti, ja ne atkārtot Tokijas triumfu, tad otro reizi pēc kārtas iekarot kādu no goda pjedestāla pakāpieniem. Olimpiskajiem čempioniem Naurim Miezim un Kārlim Lasmanim kopā ar Zigmāru Raimo un Franci Lāci būs jāsacenšas pret septiņām citu valstu izlasēm. Vispirms apļa turnīrs, tad izslēgšanas spēles. Mūsējie pēc olimpiskās ceļazīmes izcīnīšanas pavasarī turnīros šādā sastāvā nav piedalījušies, taču krietni pasvīduši treniņnometnē Spānijā. Pie medaļu pretendentēm gribētu skaitīt arī pludmales volejbolistes Tīnu Graudiņu un Anastasiju Samoilovu, kuras pirms trim gadiem palika uzreiz aiz labāko trijnieka. Cerams, ka viņām Eifeļa tornis – tieši tur notiks smilšu volejbols – nesīs veiksmi. Viņām vispirms trīs spēles apakšgrupā (pret Šveices, Kanādas un Paragvajas duetiem), pēc tam arī izslēgšanas mači, sākot no astotdaļfināla. Tāpat klusībā ceram, ka tenisistei Aļonai Ostapenko "Roland Garros" tenisa korti būs tikpat veiksmīgi kā 2017. gadā, togad triumfējot Francijas atklātajā čempionātā. Ja zvaigznes sastājas pareizajās pozīcijās, pārsteigt var vēl vairāki mūsējie – svarcēlājs Ritvars Suharevs, kāda no šķēpmetējām – Anete Sietiņa vai Līna Mūze-Sirmā, šāvēja Agate Rašmane, riteņbraucējs Toms Skujiņš. 

Interesanti, ka jau minētie "Gracenote" statistiķi mūsu kaimiņiem lietuviešiem atvēlējuši pat piecas medaļas, tostarp trīs zelta 

(diska mešanā, peldēšanā un breikdānsā), bet igauņi gan atstāti tukšā.

Dzīvošana uz salas

Pirmie Latvijas sportisti jau ir iejutušies olimpiskā ciemata gaisotnē, kas šīm spēlēm ticis būvēts no jauna, bet pēc tam būs atspaids Parīzes gana spiedīgajai dzīvojamās platības problēmai. Vairāk par atmosfēru Parīzē, pirms viss iet vaļā pa īstam, "Latvijas Avīzei" pastāstīja Latvijas delegācijas vadītājs Raitis Keselis, kurš šos pienākumus apvieno ar Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) ģenerālsekretāra amatu. "Olimpiskajā ciematā atmosfēra arvien vairāk sāk līdzināties skudru pūznim. Lielā sportistu un viņu atbalsta personāla plūsma gan vēl tikai virzās uz Parīzi, un, visticamāk, šodien un rīt iemītnieku kļūs krietni vairāk. Arī no Latvijas. Pagaidām olimpiskajā ciematā jau iejutušies pludmales volejbola, daiļlēkšanas un BMX frīstaila sportisti. Arī abi šāvēji ir Francijā, taču viņi dzīvo un sacensības aizvadīs Šatorū pilsētā. 

Apstākļi ir ļoti labi, ciemats pēc gatavības pakāpes, kad tur ievācās sportisti, ir viens no labākajiem, ja ne pats labākais, ar kādu mums ir nācies līdz šim sastapties. 

Protams, tā nav pieczvaigžņu viesnīca, bet tas ir sportistiem ierasts un normāls dzīvesvietas līmenis ar nepieciešamo nodrošinājuma apjomu, kāds ir noteikts SOK standartos. Ne tikai dzīvošana, bet arī ēdināšana ir labā līmenī. Francijas puse ir labi parūpējusies par mums. Latvijas delegācija izmitināta tajā olimpiskā ciemata daļā, kas atrodas uz Sentdenī salas, līdz ar to mēs uz ciemata centrālo daļu nokļūstam, ejot pār tiltiņu. Esam izvietoti divu korpusu ēkā, kur mums piešķirti divi stāvi plus vēl daži dzīvokļi citos stāvos. Kaimiņos mums ir lietuvieši un Singapūras delegācija.

Savukārt šāvēji Šatorū dzīvo augstskolas kopmītnēs, taču augsta līmeņa kopmītnēs, divvietīgās istabiņās ar privātu vannasistabu un nelielu virtuvīti, kuru gan spēļu laikā izmantot nedrīkst. Olimpiskajā ciematā dzīvokļos nav kondicionieru, un pirmajās divās dienās, kad tur ierados, bija karsti. Pēdējās dienās Parīzē gan ir samērā vēsi, ik pa brīdim līst, taču laika prognoze sola, ka siltums atgriezīsies. Cerams, ka nebūs pārspīlēti karsts, kas radītu papildu problēmas. Par atklāšanas ceremoniju un sportistu parādi, kas solās būt unikāla, jo notiks Sēnas upē, mūs sīkāk informēs rīt delegāciju pārstāvju sanāksmē. Mēs ceram, ka parādē piedalīsies 15 līdz 20 sportistu, taču lēmums jāpieņem katram, izvērtējot savu treniņu režīmu un paredzamos startus. 

Iepriekš bija tradīcija, ka pirms spēļu sākuma svinīgā ceremonijā olimpiskajā ciematā paceļ katras dalībvalsts karogu, taču šoreiz organizatori no tās ir atteikušies," 

atklāj Keselis. Atklāšanas ceremonijā sportistu parādē valstis dosies pēc franču alfabēta, Latvijai ticis 103. numurs, karogu nesīs Nauris Miezis un Tīna Graudiņa.

Drošība pirmajā vietā

Parasti pirms olimpisko spēļu sākuma organizatoriem galvassāpes sagādā drošības jautājumi, un tiem arī no vietējo puses pievērsta liela uzmanība un rūpība. "Visticamāk, būtisku atšķirību no citām olimpiskajām spēlēm, ja neskaita tās, kuras notika ar kovida ierobežojumiem, nebūs daudz, taču atšķirsies dalībnieku un sacensību apmeklētāju drošībai veltītie resursi. Parīze mērogā tomēr ir milzīga pilsēta, rīkotāji ir piesaistījuši daudz vairāk cilvēku no dažādām organizācijām, kas gādās par drošību. 

Tuvojoties olimpiskajiem objektiem, drošības pārbaužu un posteņu skaits kļūst arvien lielāks un biežāks. 

Tāpat piesaistīti ārvalstu eksperti, kurus atsevišķos gadījumos ir iespējams redzēt arī olimpiskajā ciematā. Domājams, ka par visu ir padomāts un viss būs kārtībā," spriež Latvijas delegācijas vadītājs. Palīdzība būs arī no Latvijas, jo pēc Francijas policijas lūguma spēļu laikā septiņi mūsu valsts policisti patrulēs starpvalstu vilcienos.

Ar politiskiem saukļiem aizrauties nedrīkstēs

Diemžēl, bet spēļu dalībnieku vidū būs arī teroristu valsts Krievijas un tās atbalstītājas Baltkrievijas sportisti, kuri startēs neitrālā statusā. Daži no viņiem jau ieradušies Parīzē. Tāpat startēs arī kara plosītās Ukrainas sportisti. Uz jautājumu, vai Latvijas delegācija nav plānojusi kopīgi paust nostāju par karu un atbalstu Ukrainai, Keselis norādīja, ka ar politisko saukļu skandēšanu olimpiskajās spēlēs nevar pārspīlēt, jo to stingri reglamentē SOK. 

"Jāievēro nosacījumi, kas galvenokārt izriet no SOK prasībām un olimpiskās hartas par dažādu politiska rakstura viedokļu un uzsaukumu paušanu olimpiskajos objektos, tostarp olimpiskajā ciematā.

Protams, ja notiek kādi publiski pasākumi, mēs centīsimies paust savu nostāju, piemēram, piebiedrojoties kolēģiem no Ukrainas delegācijas, tādā veidā demonstrējot kopības sajūtu un atbalstu viņiem. Taču citādi tāda politisku viedokļu paušana gan nebūs atļauta. Ja radīsim kādu citu iespēju, kā to izdarīt pietiekami korekti, tad to izmantosim. Taču arī LOK izdotajās vadlīnijās delegācijas pārstāvjiem kā viens no galvenajiem punktiem minēts vismaz minimālā apjoma organizatoru nosacījumu ievērošana, lai neapdraudētu mūsu pašu sportistu dalību šajās olimpiskajās spēlēs," norāda Keselis, kuram neesot informācijas par to, vai Ukrainas delegācija plāno kādus pasākumu, lai pievērstu pasaules auditorijas uzmanību savā valstī notiekošajam Krievijas izraisītajam karam.

No Parīzes līdz Taiti

Olimpiskajās spēlēs piedalīsies 10 500 sportistu no 206 valstīm, kuri sacentīsies 32 sporta veidos, sadalot 329 medaļu komplektus. Debiju piedzīvos breikdānss jeb akrobātiskā dejošana, vien otro reizi par olimpiskajiem tituliem cīnīsies skeitbordisti, sporta kāpēji un sērfotāji, kuri var justies nedaudz apdalīti, jo sērfošanas sacensības notiks 15 716 kilometrus no olimpiskā epicentra – Taiti salā Franču Polinēzijā, kas ir Francijas aizjūras teritorija. Olimpiskā aura būs baudāma arī vairākās citās Francijas pilsētās – burāšanas sacīkstes uzņems Marseļa, kur notiks arī futbola mači. Šaušanas sacensības risināsies no Parīzes gandrīz 300 km attālajā Šatorū, futbola bumbu dauzīs arī Bordo, Nantē, Lionā, Nicā un Sentetjēnā, bet Lillē priekšsacīkstes aizvadīs basketbolisti, un tur notiks arī rokasbumbas turnīra finālspēles. Sacensības notiks 41 sporta objektā.

Aptauja

Kā vērtējat LASI.LV rakstu kvalitāti?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.