Viena ceturtā un divas piektās vietas – tie bija augstākie Latvijas olimpiešu sasniegumi XXXIII vasaras olimpiskajās spēlēs, kas vakar noslēdzās Parīzē.

Reklāma

Latvija četrgades lielākajā sporta forumā pēc neatkarības atgūšanas bez godalgām paliek otro reizi astoņu gadu laikā, jo tukšā olimpieši brauca mājup arī 2016. gadā no Riodežaneiro.

Vistuvāk goda pjedestālam bija Latvijas 3x3 basketbola izlases vīri Nauris Miezis, Kārlis Lasmanis, Francis Lācis un Zigmārs Raimo, taču divi zaudējumi izšķirošajos mačos joprojām atstāj rūgtuma sajūtu. Līdz pēdējiem metriem cīņā par bronzas medaļu šosejas riteņbraukšanā grupas braucienā piedalījās Toms Skujiņš, kurš piekto vietu izcīnīja 90 dalībnieku konkurencē (3x3 basketbolā startēja astoņas komandas), piedevām viņš vienatnē spēja konkurēt ar riteņbraukšanas lielvalstu komandām, kurās bija pa četriem vai trim braucējiem. Vienas uzvaras attālumā no pusfināla palika pludmales volejbolistes Tīna Graudiņa un Anastasija Samoilova, ceturtdaļfinālā zaudējot nākamajām olimpiskajām čempionēm no Brazīlijas. Vēl labāko desmitniekā tika BMX frīstaila braucējs Ernests Zēbolds, kurš ieņēma astoto vietu un vakar ar vieglatlēti Guntu Vaičuli nesa Latvijas karogu noslēguma ceremonijā.

Iegāž plecs un zirgs

Kā pēdējie divi Latvijas pārstāvji Parīzē startēja svarcēlājs Ritvars Suharevs un modernās pieccīņas pārstāvis Pāvels Švecovs. Diemžēl abiem sacīkstes beidzās ar vilšanos. Suharevs svara kategorijā līdz 73 kg pleca traumas dēļ palika bez rezultāta, jo raušanā divas reizes nepacēla sākuma svaru (147 kg), no trešā piegājiena atsakoties. 

To, ka viņš tovakar nebūs cēlājs, sportists jutis jau iesildīšanās laikā, jo savulaik operētais labais plecs lēcis ārā un viņš virs galvas nav spējis noturēt pat 110 kg smagu svara stieni. 

Tikmēr Švecovs sacensības sāka daudzsološi, paukošanā uzrādot trešo labāko rezultātu. Pusfinālā pirms skriešanas un šaušanas viņš bija līderis, beigās finālā no savas grupas tiekot kā piektais. Finālā iegāza jāšana, jo duetā ar zirgu Etoile de la Chesnee viņš nogāza trīs šķēršļus, un tad nolaidušās rokas. Sportists skaidroja, ka pats jāšanā nav kļūdījies, bet ar uzviju viņa vietā to paveicis rikšotājs (pusfinālā Švecovs ar citu zirgu iztika bez kļūdām). Pēdējo disciplīnu viņš sāka no astotās pozīcijas, finišu sasniedza kā pirmspēdējais – 17., un arī tikai tāpēc, ka pirms tam jāšanā viens konkurents bija nokritis no zirga un palicis bez rezultāta. Švecovs pieļāva, ka tās varētu būt arī beigas viņa sportista karjerai. Šī bija pēdējā reize, kad modernajā pieccīņā viena no disciplīnām ir jāšana, jo turpmāk zirgi netiks izmantoti, bet sportisti veiks šķēršļu skrējienu un tieši tāpēc 29 gadus vecais Švecovs ir neziņā. "Jāsēžas pie sarunu galda ar federāciju, varbūt arī Latvijas Olimpisko vienību un jārunā par manu nākotni un finansējumu. Var būt tā, ka šīs bija manas pēdējās sacensības," spriež sportists.

Intriga līdz pēdējam

Medaļu kopvērtējumā ceturto reizi pēc kārtas uzvarēja ASV, taču šoreiz uzvara izrauta fotofinišā. 

Pirms pēdējo trīs medaļu komplektu sadalīšanas ar 40 zelta medaļām līdere bija Ķīna, bet ASV atpalika par divu zelta godalgu tiesu. 

Taču ASV uzvarēja treka riteņbraukšanā omniuma disciplīnā un pamatīgā drāmā arī sieviešu basketbola turnīrā, amerikānietēm atspēlējot desmit punktu deficītu un ar 67:66 pārspējot Franciju. Abām lielvalstīm līdz ar to bija pa 40 augstākā kaluma godalgām, bet ASV ir pirmajā vietā, jo tām arī 44 sudrabi pret ķīniešu 27. Trešajā vietā ar 20 zeltiem Japāna. Amerikāņi kopumā izcīnīja 126 medaļas, Ķīna – 91, Lielbritānija – 65, Francija – 63, bet 70. pozīcijā ar diviem sudrabiem un divām bronzām Lietuva. Pie medaļām tika 91 valsts pārstāvji.

Latvijas olimpiešu izcīnītās vietas Parīzē

3x3 basketbola izlase – 4. vieta (8 komandas*)

Toms Skujiņš – 5. vieta riteņbraukšanā grupas braucienā (90)

Tīna Graudiņa/Anastasija Samoilova – dalīta 5. vieta pludmales volejbolā (24 dueti)

Ernests Zēbolds – 8. vieta BMX frīstailā (12)

Valters Kreišs – 12. vieta kārtslēkšanā (30)

Anete Sietiņa – 15. vieta šķēpmešanā (32)

Līna Mūze-Sirmā – 17. vieta šķēpmešanā (32)

Mārtiņš Blūms – 17. vieta kalnu riteņbraukšanā (36)

Pāvels Švecovs – 17. vieta modernajā pieccīņā (36)

Veronika Stūriška – 20. vieta BMX riteņbraukšanā (24)

Lauris Strautmanis – 21. vieta šaušanā 10 m distancē (33), 16. vieta jaukto duetu sacensībās (17)

Daniils Bobrovs – 21. vieta 200 metru brasā (25)

Rūta Lasmane – 22. vieta trīssoļlēkšanā (30)

Džeja Patrika – 22. vieta daiļlēkšanā (29)

Agate Rašmane – 23. vieta šaušanā 10 m distancē (44), 26. vieta šaušanā 25 m distancē (40), 16. vieta jaukto duetu sacensībās (17)

Kristens Krīgers – 24. vieta BMX riteņbraukšanā (24)

Patriks Gailums – 25. vieta šķēpmešanā (32)

Gunta Vaičule – 26. vieta 400 m skrējienā (47)

Ieva Maļuka – 26. vieta 200 m kompleksajā peldējumā (34)

Agate Caune – 33. vieta 5000 m skrējienā (40)

Aļona Ostapenko – dalīta 33. vieta tenisā (64)

Kristaps Neretnieks – 56. vieta jāšanas konkūrā (73)

Anastasija Karbonāri – 69. vieta riteņbraukšanā grupas braucienā (92)

Ritvars Suharevs – bez rezultāta svarcelšanā (12)

Gatis Čakšs – bez rezultāta šķēpmešanā (32)

* dalībnieku skaits.

Aptauja

Kā vērtējat Latvijas izredzes iegūt medaļas šajās Olimpiskajās spēlēs?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.