Latvijas Florbola savienības (LFS) un viņu igauņu kolēģu sadarbības rezultātā dienas gaismu šīs nedēļas nogalē ieraudzīs jauns veidojums: Latvijas–Igaunijas florbola līga.
Pirmajā sezonā tajā piedalīsies sešas komandas, četras no Latvijas – "Lielvārde/FatPipe", "Valmiera/Betsafe", "Rubene" un Cēsu "Lekrings", bet Igauniju pārstāvēs Jogevas "Tahe/Olivia" un Tallinas "Sparta". Plānots divu apļu turnīrs, ar katru pretinieku tiekoties mājās un viesos, bet pēc tam četras labākās galīgo vietu secību noskaidros finālturnīrā jeb "Final Four".
Klubi grib vairāk spēļu
"Vasarā no vairākiem klubiem izskanēja, ka nepieciešams lielāks spēļu skaits. Bija variants, ka virslīgā spēlē Jogevas vienība no Igaunijas, taču ar nelielu balsu pārsvaru Latvijas klubi to neakceptēja. Igauņiem piedāvājām šādu variantu par kopēju līgu, vārds pa vārdam un arī viņu pusē radās interese. Federāciju līmenī esam vienojušies par divu gadu projektu," par līgas izveidi "Latvijas Avīzei" stāsta ilggadējais LFS prezidents Ilvis Pētersons. Komandām, kas piedalīsies abos turnīros, regulārajā sezonā līdz ar to būs 30, nevis 20 spēles. "Tas būs izaicinājums, taču klubi varēs pārbaudīt savas tuvākās rezerves, bet jaunajiem tā būs pirmā starptautiskā pieredze. Daudzi klubi man saka, ka spēle ir daudz vērtīgāka par vienkāršu treniņu," piebilst LFS vadītājs. "Piedalāmies ar skatu nākotnē, jo plānojam iesaistīt arī U-16, U-17 un U-18 komandu labākos spēlētājus, kuriem tā būs laba pieredze. Tāpat nebūs pārtraukumu starptautisko logu laikā, būs tekošāks spēļu grafiks.
Jā, no sākuma būs jāiespringst, jo katru nedēļu būs pa spēlei, dažās pat pa divām, taču domāju, ka tiksim galā,"
optimistisks ir Cēsu "Lekringa" pārstāvis Artis Malkavs. Viņam piebalso un līdzīgus plusus nosauc arī Latvijas čempionvienības "Lielvārde/FatPipe" pārstāvis Ansis Kusiņš. "Gribam visu laiku būt spēļu ritmā, jo iepriekš sezonas laikā bija lieli pārtraukumi kalendārā. Izdevumi nāks klāt, bet neteikšu, ka tas ir nepavelkams vezums. Dalības maksas nav, bet pašiem jāorganizē spēle, jāsedz tiesnešu apmaksa un, protas, transporta izdevumi. Līdz Cēsīm, Valmierai un Kocēniem nav tālu, savukārt igauņi sola samaksāt par ceļa izdevumiem, sākot no viņu robežas. Viņi ir ieinteresēti spēlēt šādā līgā. Šis ir pilotprojekts, redzēs, kā sanāks, galu galā sieviešu čempionātā jau kuro gadu Igaunija spēlē un veiksmīgi," tā Kusiņš.
Ne visiem piedāvāja
Par šādas līgas nepieciešamību ir arī pretēji viedokļi. Starp dalībniekiem nav iepriekšējās sezonas Latvijas trešās un ceturtās labākās komandas "Masters/Ulbrokas" un "Ķekavas/RB&B". Pētersons atzīst, ka ne visām komandām piedāvāta šāda iespēja, jo "piedāvājām tikai tiem, kuri klubu sapulcē izteica vēlmi pēc vairāk spēlēm".
Tas gan īsti neatbilst patiesībai, jo Ulbrokā un Ķekavā arī grib vairāk spēļu, taču vēlas, lai tās sportiskā ziņā būt ar līdzvērtīgu pretinieku starpā.
"Īsti nezinu, kā notika dalībnieku atlase, bet mums nepiedāvāja. Šobrīd tas izskatās par tādu privātu līgu, kuru organizē Latvijas Florbola savienība. Taču teikšu godīgi, ja mums piedāvātu, mēs nepiedalītos, jo īsti neredzu sportisko ieguvumu," saka "Masters/Ulbroka" pārstāvis Andris Pīlups. Viņš norāda, ka ar igauņiem spēlēts iepriekš un viņi meistarības ziņā ir pavāji, tāpēc mači ar viņiem būtu tikai lieki tēriņi. "Pērn pret Jogevu spēlējām pirmās līgas finālā. Zaudējām papildlaikā, taču tas bija mūsu fārmklubs. Ņemt virslīgā komandu, kas diezin vai būtu konkurētspējīga mūsu vadošajām komandām, nav pareizi. Plus klāt nāk attālums, arī bāze viņiem ir diezgan sliktā stāvoklī, maziņa, neatbilst īsti labām florbola spēlēšanas prasībām. To visu sasummējot, biju pret Jogevas dalību virslīgā. Neredzu arī jēgu citas valsts komandu trenēt, pašiem no tā neiegūstot. Līdzīgi kā somi hokejā saprata ar Jelgavas hokeja komandu. Mēs uzskatām, ka virslīgā ir jāsamazina komandu skaits un jāspēlē vairāk apļos," savu nostāju pauž Pīlups. Tāpat domā arī Ķekavas pārstāvis Ints Vancāns. "Par jauno līgu neko daudz nezinu, jo nevar atrast ne nolikumu, ne ir informācija, cik tas maksā? Kad vaicājām, atbildes nesaņēmām. Piemēram,
kad prasījām, kas maksās par braukšanu uz Igauniju, Pētersonam atbildēja, ka igauņi segs izmaksas no robežas, bet Lielvārde uzreiz saka, ka viņi nav samaksājuši vēl par pagājušo gadu.
Tāpat vajadzīgs līmenis, lai nav tā, ka aizbrauc uz turieni un ir 12:0. Piekrītam, ka šobrīd 20 spēles ir par maz, taču lietderīgāk virslīgā ir noņemt nost vājākās komandas. Tagad Ulbroka sasit Bausku ar 18:5, golu daudz, bet kurš no tā ir ieguvējs? Mēs gribam attīstīt Latvijas florbolu, bet man šķiet, ka LFS prezidentam mērķis nav attīstīt, bet nopelnīt. Ja arī tā, tad klubiem no tā vajadzētu arī ko iegūt. Virslīgai jau sen ir ģenerālsponsors, taču es nezinu, kur tā nauda tiek novirzīta. Varbūt izlasei, varbūt kam citam? Jā, es allaž Pētersonam pārmetu, bet viņam jau nav argumentu pretī, nav atbilžu," atklāts ir Vancāns, piebilstot, ka florbola saimē nav kopīga mērķa, tāpēc arī ir tā, ka ar vieniem rēķinās, bet ar citiem ne.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.