"Tā ir spēlēšanās ar uguni – līdz kādam traģiskam iznākumam. Nevajadzēja gudrajām varas galvām apdraudēt sabiedrību ar šādiem izgājieniem."
Tā sarunā ar "Latvijas Avīzi" 2022. gada oktobrī sacīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Viesītes ekipāžas Neretā darbinieks Andris Maisaks. Pirms diviem gadiem dienestā bija krīze – īslaicīgi apturēja vairāku posteņu darbu, par to daudz ziņoja mediji, uztraucās sabiedrība. Turklāt togad bija arī sācies pilna mēroga karš Ukrainā. Naudu vajadzēja investīcijām aizsardzībā un citur. Toreiz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) vadība medijiem teica, ka jau gadiem valdība esot bijusi informēta par iekšlietu dienestu problēmām un personāla trūkumu, tomēr atbalsts izpalicis. Kāda situācija Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā ir tagad?
Aptauja
Vai uzticaties, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) nelaimē palīdzēs ātri?
Ir vēl balti plankumi
"Jā, 2022. gada otrajā pusē posteņos pārgājām uz efektīvāku trīs cilvēku ekipāžu divu cilvēku vietā – tam un arī virsstundām pietrūka resursu, tāpēc īslaicīgi apturējām vairāku posteņu darbību. Visa darbība tika atjaunota, izņemot Sabiles posteni, kuru aizvērām 2023. gada 1. februārī, pamatojoties uz riska novērtēšanu, ko veicām tajā gadā par katru pilsētu un pagastu," tagad atceras VUGD priekšnieks pulkvedis Mārtiņš Baltmanis.
Ja konkrētajā teritorijā risks zems, tad pirmajam glābēju automobilim jāierodas 30 minūšu laikā četru cilvēku sastāvā, otrajam – stundas laikā trīs cilvēku sastāvā. Riskam paaugstinoties, ierašanās laiks samazinās (skat. tabulu). Piemēram, kur augsts vai ļoti augsts risks, pirmajam automobilim jābūt klāt jau astoņās minūtēs un attiecīgi 23 un 25 minūtēs jau jābūt klāt četriem automobiļiem ar 14 glābējiem – tās ir pilsētas un piepilsētas, kur ir daudz cilvēku un infrastruktūras objektu.
"Pēc aizpagājušā gada visaptverošas riska novērtēšanas mēs redzam, ka zināms baltais plankums ir Vecmīlgrāvis Rīgā, kur ne visur varam ierasties astoņu minūšu laikā, tāpat Salaspils, Ulbroka, kur mums nav savas struktūrvienības un kuras pēdējos gados ir ļoti attīstījušās, arī Lielvārde. Tur vajadzētu depo. Vēl konstatējām, ka būtu lietderīgi pārcelt posteni Ventspils novadā no Piltenes uz Ugāli, kur ir augstāks risks un vairāk iedzīvotāju, bet Pilteni varētu piesegt Ventspils daļa, kā arī brīvprātīgie ugunsdzēsēji – šo struktūru gan mums kopējiem spēkiem ar pašvaldību vai kādu biedrību vēl tikai vajag izveidot," turpina pulkvedis.
Lielvārdes pilsētas un pagasta pārvaldes vadītājs Dzintars Žvīgurs sarunā ar "Latvijas Avīzi" priecājas: "Pirmoreiz dzirdu ugunsdzēsēju interesi par Lielvārdi, bet paldies – ziņa ir jauka. Jebkura kritiskās infrastruktūras klātbūtne tikai uzlabos drošības situāciju pie mums, kaut gan arī līdz šim par ugunsdzēsējiem glābējiem un viņu darbu esmu dzirdējis tikai labu."
Vidējais ugunsdzēsēju glābēju ierašanās laiks uz ugunsgrēkiem Latvijā ir 8,4 minūtes, uz glābšanas darbiem – 9,4 minūtes. Skatoties sīkāk, uz ugunsgrēkiem novados – 11,5 minūtes, Rīgā – 5,7 minūtes, citās valstspilsētās – piecas minūtes.
Pirmā prioritāte – atlīdzība
"Līdz pagājušā gada maija vidum mums bija jāiesūta Iekšlietu ministrijai redzējums par savām prioritātēm, kas tālāk veido sava resora prioritātes valdībai. 19. septembrī tās tika apstiprinātas. Tad nu nācās gaidīt, līdz decembrī Saeima apstiprināja budžetu. Mums bija desmit prioritātes. Pirmā vienmēr bijusi atlīdzība. 2024. gadam atlīdzības palielinājums bija 5,5 miljonu eiro, tad 2025. gadam – jau 19,8 miljoni eiro, kas ļaus palielināt mēnešalgas – no 5% virsniekiem līdz 13,7% instruktoriem, ugunsdzēsējiem glābējiem, "112" dispečeriem, Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas kadetiem.