Latvijas novadu sabiedriskās un kultūras dzīves kopkori vēsturiski bagātina arī mazākumtautību balsis. Taču īpašu uzmanību pelna arī samērā nesen ieceļojušo ārvalstnieku degsme gan apgūt latviešu valodu, gan iekļauties vietējā sabiedrībā. Reģionālo laikrakstu izceltie piemēri ir iedvesmojoši, bet vienlaikus tie stāsta arī par grūtībām, kam jāpārkāpj, iejūtoties mūsu zemē.
"Aizmirstas, ka esmu no Portugāles"
Portugālis Flavio Nunes Gulbenē ieradies pirms desmit gadiem kā brīvprātīgais un sāka strādāt valsts sociālās aprūpes centra "Latgale" filiālē "Litene", kur turpina strādāt joprojām, palīdzot celt aprūpes centra klientu dzīves kvalitāti. "Man ir bakalaura grāds psihomotorā rehabilitācijā un maģistra grāds fiziskajās aktivitātēs un veselības veicināšanai. Litenes aprūpes centrā strādāju multisensorā istabā, kur vadu individuālās sensorās stimulācijas nodarbības, kā arī vadu grupu nodarbības un reizēm rīkoju pasākumus, kas saistīti ar sporta aktivitātēm," laikrakstam "Dzirkstele" stāsta jaunais vīrietis.
Flavio atzīst, ka desmit gadu laikā Latvijā iejuties jau tik labi, ka esot pat sajūta, ka viņš nemaz nav no Portugāles. Viņš noteikti ir piemērs tam, ka ar gribasspēku, motivāciju un cieņu pret vietējo kultūru var kļūt par patiešām pilntiesīgu sabiedrības daļu. "Man ļoti patīk Latvija!" atzīst no Portugāles ieceļojušais gulbenietis. "Protams, iemesls palikt Latvijā bija arī mana draudzene Solvita, kuru satiku Gulbenē."
Viņš brīvi runā latviešu valodā, bet atzīst, ka sākums bija ļoti grūts, jo latviešu valoda ļoti atšķiras no portugāļu valodas.
Flavio saka: "Cilvēki reizēm ir pārsteigti, ka es varu runāt latviešu valodā. Ir tādi, kuri Latvijā dzīvo daudzus gadus, bet joprojām nav iemācījušies latviešu valodu. Ja grib un vajag, tad latviešu valodu iemācīties var. Tas atkarīgs no tā, vai ir motivācija un vai to vēlies."
"Arī es izjūtu šādas ilgas"
Laikraksts "Ziemeļlatvija" viesojās atvērtajā saimniecībā ekokopienā "Zadiņi", kas izveidota kā daudzkultūru kopiena Smiltenes novada Launkalnes pagastā. Te pastāvīgi dzīvo četras ģimenes, pārstāvot latviešu, poļu, vācu un beļģu tautību.
"Dzīvojam apzināti veidotā kopienā "Zadiņi", un tā droši vien ir mūsu primārā kopiena. Šeit nejūtamies kā baltie zvirbuļi, bet gan atrodam telpu, kur kopt savas nacionālās un plašākas identitātes, ļaujot mūsu bērniem izprast savas daudzveidīgās saknes," stāsta poliete Veronika Felcis. Viņa Latvijā dzīvo kopš 2016. gada, bet uz Smiltenes pusi pārcēlusies pirms sešiem gadiem.
Taujāta, cik veiksmīgi šo gadu laikā ir izdevies integrēties vietējā sabiedrībā, Veronika spriež:
"Lai gan brīvi runāju latviski, joprojām bieži jūtos kā zilonis trauku veikalā – reizēm kultūras nianses vēl sagādā pārpratumus.
Lai arī sākotnēji vietējie ir ļoti atvērti un ciena cilvēkus, kuri mācās latviešu valodu, dziļāk izprast kultūras kontekstu dažreiz ir sarežģīti. Trūkst arī starptautisku kultūras apmaiņas pasākumu, jo vietējā kultūras dzīve galvenokārt vērsta uz Latvijas mantojuma saglabāšanu. Vēsturiski tas ir saprotams, bet pēc plašākām kultūras pieredzēm parasti dodos uz Cēsīm vai Rīgu."
Veronika Felcis spriež: "Domāju, jebkurš latvietis, kurš īslaicīgi devies strādāt uz Angliju, Norvēģiju vai Īriju, var labi saprast, kā mazas izvēles reizēm būtiski ietekmē dzīves gaitu un nākamo paaudžu pieredzes. Tāpat kā latviešu emigranti ilgojas pēc savas zemes ēdieniem, kultūras un tradīcijām, arī es ļoti izjūtu šādas ilgas. Tā ir dabiska parādība mūsu globalizētajā pasaulē."