Iedzīvotāju skaits sarūk pat tādās gleznainās vietās kā Itālijas lauki. Tukši ir veseli ciemati un mazās pilsētiņas, jo darba vietu trūkums un sliktā infrastruktūra mudina cilvēkus doties projām.

Reklāma

Kaut gan kovida pandēmija ir nedaudz palēninājusi cilvēku pārcelšanos uz lielajām pilsētām, tomēr nākamajos gados aptuveni 2500 apdzīvotas vietas Itālijā varētu kļūt par spoku pilsētām, informē Vācijas televīzijas kanāls "Deutsche Welle". Bet tas nenozīmē, ka Itālijas pašvaldības ar to samierinās. Tiek meklēti dažādi veidi, kā stimulēt cilvēkus atgriezties. 

Piemēram, Itālijas dienvidu daļā Kampānijā varot saņemt mājokli bez īres maksas, savukārt Sicīlijā nopirkt mājokli par vienu eiro.

"Deutsche Welle" stāsta par mazu pilsētiņu Teoru Kampānijas reģionā, kuras mērs Stefano Farina mēģina atdzīvināt šo pilsētiņu, maksājot jaunpienācējiem īri divus gadus, bet ar nosacījumu, ja viņu bērni mācīsies vietējā skolā. Tieši tas pamudinājis uz Teoru pārcelties, piemēram, arī Grīnvudu ģimeni ar četriem bērniem no Mančestras Apvienotajā Karalistē. Teora esot ieguvusi apmēram trīsdesmit jaunus iedzīvotājus no visas pasaules un nodrošinājusi savas skolas izdzīvošanu.

Sicīlijas pilsētā Mussomeli pārdodot pamestas mājas par vienu eiro. Arī tur vairāk nekā puse ēku stāvot tukšas. Iniciatīva esot izrādījusies tik veiksmīga, ka pat nodibināta aģentūra, kas nodarbojas ar potenciālajiem ārvalstu pircējiem. Viņiem esot jāapņemas māju atjaunot nākamo trīs gadu laikā, taču neesot pienākums obligāti dzīvot Itālijā. 

Mussomeli pašvaldība visvairāk esot norūpējusies par sava noplicinātā pilsētas centra glābšanu.

Televīzijas kanāls "Euronews" iepazīstinājis, kā ar iedzīvotāju skaita samazināšanos cīnās Itālijas Lečes provincē, kura atrodas Apūlijas reģiona dienvidos. Lai palīdzētu piesaistīt jaunus māju īpašniekus, pašvaldība, kurā ietilpst divas pilsētas – Presiče un Akvarika del Kapo –, uzsāka projektu, kas piedāvā cilvēkiem maksāt līdz 30 000 eiro dotāciju par pārcelšanos uz turieni. Viņiem līdz 1991. gadam celtajās mājās (tādas ir aptuveni 30% no šo pilsētu īpašumiem) esot arī jāiegulda. Pirkuma izmaksas tiekot subsidētas ar pilsētas domes piešķirto dotāciju. Finansiālo atbalstu varot izmantot arī renovācijas izmaksu segšanai.

Pašvaldība nākusi pretī arī jaunajām ģimenēm – par katru jaundzimušo ģimenei tiekot izmaksāti 1000 eiro.

Lauku iedzīvotāju skaita samazināšanās Itālijā būtiski ietekmējot vietējās kultūras tradīcijas – pastāvot risks, ka daudzas no tām pazudīšot, vēsta "Euronews". Tomēr dažas kopienas reaģējot inovatīvi, lai saglabātu savu mantojumu. Neskatoties uz izaicinājumiem, notiekot saskaņoti centieni atdzīvināt lauku kopienas un to kultūras mantojumu. 

Piemēram, ar vietējo pašvaldību atbalstu un tūristu iesaisti tiekot atjaunoti festivāli, kuros atzīmējot svarīgus vietējās vēstures notikumus, iepazīstinot ar vietējo virtuvi un amatniecību. 

Šīs iniciatīvas palīdzot ne tikai uzturēt kultūras tradīcijas, bet arī piesaistīt lauku apvidiem jaunus iedzīvotājus.

Lai iedvestu jaunatnē piederības sajūtu Itālijas laukiem un lepnumu par tiem, dažos ciemos ir ieviestas izglītības programmas skolās, kas koncentrējas uz vietējām tradīcijām, lauksaimniecību un vēsturi, informē Itālijas sociālais medijs "vaia.com". Medijs skaidro, ka viena no galvenajām stratēģijām ietverot vietējās ekonomikas veicināšanu – atbalstu mazajiem uzņēmumiem, lauksaimniecības inovācijas un vietējo produktu popularizēšanu plašākā mērogā. Esot ieviesti arī stimuli jauniem uzņēmumiem un nodokļu samazinājumi tiem, kas izvēlas palikt vai pārcelties uz lauku apvidiem.

Uzlabojot infrastruktūru, sākot no ceļiem un beidzot ar digitālo savienojumu, lauku apvidi kļūstot pieejamāki un pievilcīgāki gan iedzīvotājiem, gan uzņēmumiem. Šīs stratēģijas īstenošanai izšķiroša nozīme esot ieguldījumiem ātrdarbīgā internetā un labākos transporta savienojumos.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Mediji”.
#SIF_MAF2024 #ApdzīvotaVieta