Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta zinātnieki sadarbībā ar projekta "BarkBuild" partneriem izstrādājuši blīvu, mitrumizturīgu plātni no koku mizām, kuru var pielietot būvniecībā.

Reklāma

"Projekta ietvaros Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta Biorafinēšanas laboratorija piedalās ar savu pieredzi saistībā ar bērza tāss pārstrādi, lai meklētu procesa blakusproduktu pielietošanas iespējas būvniecībā. Kokapstrādes atlikumu izmantošana jaunu kompozītmateriālu ražošanai ir nozīmīgs solis, lai realizētu bioekonomikas principus, kur vienas ražošanas blakusprodukts kalpo par izejvielu nākamajam ražošanas procesam," tā par projekta būtību stāsta institūta vadošais pētnieks Jānis Rižikovs.

Viņš norāda, ka "BarkBuild" risina klimata pārmaiņu izraisītās problēmas, izstrādājot jaunus, ilgtspējīgus koka būvmateriālus ar daudz draudzīgāku ietekmi uz vidi salīdzinājumā ar naftas ķīmijas produktiem, kas parasti saistās ar augstu oglekļa emisiju un nelabvēlīgu vides ietekmi.

"Projekta galvenais mērķis ir no koku mizām izveidot materiālus, kas piemēroti koksnes aizsardzībai un būvniecībai, kā arī demonstrēt to tehniskos rādītājus, drošību un ilgtspēju. 

Izstrādātie produkti paredzēti izmantošanai koksnes impregnēšanai, pārklājumiem un polimēru kompozītmateriālos gan ārpus telpām, gan iekštelpās," tā J. Rižikovs.

Jautāts par produkta sastāvu, viņš atklāj, ka plātnes materiāls iegūts no koksnes blakusproduktiem – bērza tāss suberīnskābju un egles mizas polifenolisko savienojumu izdalīšanas cietā atlikuma. Abi sajaukti noteiktās proporcijās un tad presēti paaugstinātā temperatūrā, lai sasniegtu vēlamo rezultātu. Iznākumā īpašā eksperimentālā iekārtā izgatavota blīva, mitrumizturīga plātne no dabiskām izejvielām, kas ļauj atteikties no sintētiskajiem materiāliem un padarīt ēkas ekoloģiskākas, saudzējot vidi un cilvēku veselību.

"Tādā veidā šie blakusprodukti tiek pārvērsti derīgos produktos ar augstāku pievienoto vērtību, nevis sadedzināti, veidojot liekus CO2 izmešus. 

Praktiska kompozītmateriāla izgatavošana ir svarīgs projekta rezultāts, kas demonstrē izstrādāto tehnoloģiju pielietojamību praksē," tā J. Rižikovs, akcentējot, ka kokapstrādes atlikumu izmantošana jaunu kompozītmateriālu ražošanai ir nozīmīgs solis, lai realizētu bioekonomikas principus.

Uzziņa

• Projekta "ForestValue" "Era-Net" programmas projekts "Koka miza kā atjaunojama izejviela koksnes aizsardzības materiāliem būvniecībā ("BarkBuild")" norisinās kopš 2022. gada marta, un tā mērķis ir izstrādāt jaunus koksnes aizsardzības un būvmateriālus, kuru pamatā ir rūpnieciski pieejamie koka mizu atkritumi.

• Projektā sadarbojas partneri no Latvijas – Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Zviedrijas – Stokholmas Universitāte, Slovēnijas – ekselences centrs "InnoRenew", Polijas – Varšavas Dzīvības zinātņu universitāte, Norvēģijas – institūts "NIBIO" un Somijas – institūts "VTT".

Dati: Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts.

Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.

"Meža attīstības fonds".

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.