ANO ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša sarokošanās ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu un apskāviens ar Baltkrievijas diktatoru Aleksandru Lukašenko Kazaņā notikušajā BRICS samitā ir nožēlojama un nesaprotama rīcība, piektdien paziņoja Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte.

Reklāma

"Nožēlojami. Starptautiskajās organizācijās - un ne tikai starptautiskajās organizācijās - ir cilvēki, kas uzskata, ka var runāt ar katru, kas pagadās," Šimonīte teica žurnālistiem Telšos.

"Apvienotās Nācijas ir visu pasaules valstu organizācija. ANO Ģenerālajā asamblejā ir pieņemtas vairākas rezolūcijas, nosodot Krievijas iebrukumu Ukrainā," paskaidroja Lietuvas valdības vadītāja, piebilstot, ka tāda ANO ģenerālsekretāra rīcība nav izprotama.

Arī Šimonītes partijas biedrs un Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis nosodīja ANO ģenerālsekretāra došanos uz Kazaņu.

"Ja Antoniu Gutērrešs nolems atkāpties, Lietuva nemēģinās viņu no tā atrunāt,"

platformā "X" rakstīja konservatīvās partijas "Tēvzemes savienība - Lietuvas kristīgie demokrāti līderis" Landsberģis.

Antoniu Gutērrešs spiež roku kara noziedzniekam Vladimiram Putinam.

"Gutērrešam ir jāatzīst, ka kļūdījies un jāuzņemas atbildība gan par to, ka neapmeklēja Ukrainas miera samitu Šveicē, gan par to, ka vēlējās tikties ar kara noziedznieku Putinu un apskāva gan viņu, gan viņa līdzzinātāju Lukašenko," sašutumu pauda Lietuvas ārlietu ministrs.

Lietuvas Seima spīkere Viktorija Čmilīte-Nilsena pauda pārliecību, ka ģenerālsekretāra vizīte Krievijā diskreditē visu ANO.

Liberāļu kustības līdere pauda nožēlu, ka institūcijām, kam vajadzētu sargāt Rietumu vērtības, nespēj izturēt pārbaudījumu, lai gan tām vajadzētu apturēt agresiju un diktatorus.

"Acīmredzot gan Putins, gan Lukašenko izmanto Gutērreša vizīti savai propagandai. Tādai amatpersonai kā ANO ģenerālsekretārs būtu jāsaprot, ka apskāvieni ar diktatoriem, kuri sākuši karu, ir dāvana ne tikai Putinam un Lukašenko, bet arī visiem pasaules diktatoriem. Līdz ar to šo vizīti tiešām nevar saukt par demokrātijas sargājošu, tā diskreditē visu ANO,” norādīja Čmilīte-Nilsena.

"Diemžēl kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma [Ukrainā] 2022.gadā esam redzējuši, ka starptautiskās institūcijas, kurām ir jāaizsargā demokrātiskā, uz noteikumiem un starptautiskajām tiesībām balstīta kārtība, neiztur pārbaudījumu laikā, kad tām vajadzētu būt apturēt agresiju un diktatorus, nevis dot viņiem iespēju izrādīties, apskaujoties ar ANO ģenerālsekretāru. It kā nepastāvētu starptautiskais aizturēšanas orderis par Putina kara noziegumiem," sacīja Seima spīkere, atgādinot par Starptautiskās Krimināltiesas izdoto orderi Putina aizturēšanai saistībā ar kara noziegumiem Ukrainā.

BRICS samitā Krievijā Gutērrešs aicināja uz "taisnīgu mieru" Ukrainā saskaņā ar ANO Statūtiem, starptautiskajām tiesībām un Ģenerālās asamblejas rezolūcijām. Viņš arī mudināja nekavējoties izbeigt kaujas Gazas joslā, Libānā un Sudānā.

Kijiva nosodīja Gutērreša vizīti Krievijā, un Ukrainas Ārlietu ministrija kritizēja viņu par plānotu tikšanos ar "noziedznieku Putinu".

Viņu tikšanās notika dienu pēc tam, kad ASV paziņoja, ka tām ir pierādījumi, ka Ziemeļkoreja uz Krieviju nosūtījusi tūkstošiem karavīru.

Aptauja

Kā vērtējat LASI.LV rakstu kvalitāti?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.