Somijas un Igaunijas varasiestādes turpina izmeklēt abas valstis savienojošā gāzesvada "Balticconnector" bojājuma cēloni. Igaunijas pārvades sistēmu operators "Elering" un Somijas kompānija "Gasgrid Finland" naktī uz svētdienu slēdza "Balticconnector", jo tika novērota spiediena krišanās cauruļvadā, kas liecina par gāzes noplūdi. Zināms, ka gāze no cauruļvada vairs nenoplūst.

Reklāma

Cauruļvadam tomēr esot lieli bojājumi, un tas darbību varētu atsākt ne agrāk kā nākamā gada aprīlī, trešdien paziņoja Somijas gāzes pārvades tīklu operators "Gasgrid Finland". Sākotnējās ekspertu aplēses liecina, ka remontdarbu plānošana, nepieciešamā zemūdens aprīkojuma sagāde, pašu remontdarbu veikšana, kā arī saremontētā cauruļvada pārbaude un nodošana ekspluatācijā varētu prasīt vismaz piecus mēnešus. Gāzesvads, kura garums ir 77 kilometri, savieno Paldiskus Igaunijā un Inko Somijā. "Balticconnector" būvniecība izmaksāja 300 miljonus eiro, un tas tika nodots ekspluatācijā 2020. gada sākumā.

Ārējas darbības rezultāts

Zināms, ka gāzesvada bojājums atrodas 60 metrus zem ūdens Somu līcī Somijas ekonomiskajā zonā. Nedēļas nogalē tika konstatēti bojājumi arī Somiju un Igauniju savienojošajā sakaru kabelī. Somijas telekomunikāciju uzņēmuma "Elisa" sakaru kabelis sabojāts 70 metrus zem ūdens Igaunijas ekonomiskajā zonā, vēsta Igaunijas sabiedriskā raidorganizācija ERR.

Somijas un Igaunijas amatpersonas likušas saprast, ka bojājumi gāzesvadā nav radušies dabiskā ceļā. 

Somijas premjerministrs Peteri Orpo otrdien paziņoja, ka gāzesvada bojājums nevarēja rasties tā normālas darbības rezultātā vai normāla spiediena krituma dēļ. Savukārt Somijas prezidents Sauli Nīniste norādīja, ka gan gāzesvada, gan sakaru kabeļa bojājumi, iespējams, radušies "ārējas darbības rezultātā". Līdzīgus secinājumus pauduši Igaunijas valdības ministri, tostarp aizsardzības ministrs Hanno Pevkurs. "Mūsu redzētais cauruļvada attēls apliecina, ka šos bojājumus ir radījis kāds spēks, kas nav ūdenslīdējs vai mazs zemūdens robots, bojājumi ir daudz nopietnāki," paziņoja Pevkurs.

Somijas robežsardzes patruļkuģis Somu līcī netālu no vietas, kur tika konstatēts gāzesvada "Balticconnector" bojājums.

"Tagad mēs zinām, ka iemesls nav dabisks," trešdien paziņoja Igaunijas prezidents Alars Kariss, kurš ieradies vizītē Dienvidkorejā. "Kurš, kādēļ un kā? Nolaidība vai apzināti?" jautāja Kariss, uzsverot, ka Igaunijas gāzes piegāžu drošība un pārrobežu interneta savienojums nav apdraudēts. Igaunija gāzi var saņemt no Latvijas un Lietuvas. Arī Orpo uzsvēris, ka gāzes piegāde Somijā joprojām ir stabila. Somijas valdība gan prognozē nelielu gāzes cenu pieaugumu ziemā. Pirms slēgšanas gāze pa "Balticconnector" plūda no Somijas uz Igauniju. Lielākā daļa no Somijas saņemtās gāzes tika nogādāta uz Inčukalna gāzes krātuvi Latvijā. 

Latvijas Klimata un enerģētikas ministrija šo notikumu rezultātā neparedz gāzes nepietiekamību.

Meklē cēloni

Gan Somijas, gan Igaunijas amatpersonas noraidījušas iespēju, ka gāzesvads sabojāts sprādzienā. "Sprādziena nav bijis, to apstiprinājuši arī seismologi," uzsvēra Pevkurs. Arī Somijas Nacionālā izmeklēšanas biroja izmeklēšanas nodaļas vadītājs Timo Kilpeleinens norādījis, ka nav pazīmju par sprāgstvielu klātbūtni. Tikmēr Norvēģijas seismoloģijas institūts NORSAR naktī uz svētdienu fiksējis "iespējamu sprādzienu" Baltijas jūrā starp Somiju un Igauniju. Toties Somijas un Igaunijas seismologi pēdējā laikā nav konstatējuši tādu seismisku aktivitāti, kas atbilstu sprādzienam, kurā cauruļvads varēja tikt sabojāts.

Igaunijas Jūras spēku komandieris Jiri Saska ERR atklāja, ka cauruļvadam kaut kas uztriecies no vienas puses. 

Viņš tomēr uzsvēra, ka Somu līcī nevar pārvietoties zemūdene, par to nezinot ne Igaunijai, ne Somijai. Zināms, ka cauruļvada bojājuma vietas tuvumā aizvadītās nedēļas nogalē atradās Krievijas kravas kuģis "SVG Flot", liecina kuģu satiksmes vietnes "Marine Traffic" dati. Kuģis bija ceļā no Sanktpēterburgas uz Kaļiņingradu.

Briselē šodien turpinās divu dienu NATO dalībvalstu aizsardzības ministru sanāksme, kurā tiek pārrunāts arī "Balticconnector" bojājums. Tikmēr NATO dalībvalstu vēstnieki šo jautājumu pārsprieduši otrdien, vēsta Somijas sabiedriskā raidorganizācija "Yle".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.