Pie Maskavas Marjinas rajona Dievmātes ikonas "Remdē manas skumjas" baznīcas, kur piektdien paredzēta atvadīšanās no ieslodzījumā mirušā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija, vērojama Krievijas drošības spēku pastiprinātā klātbūtne.

Plašā teritorijā ap baznīcu uzstādīti metāla nožogojumi, un tās apkaimē jau no agra rīta izvietoti desmitiem policijas spēkratu.

Tiesībsargājošo institūciju darbinieki pārbauda garāmgājēju dokumentus un personīgās lietas. Parādījušās ziņas, ka apkaimē traucēti mobilā interneta pakalpojumi.

Izvadīšanas ceremonijas baznīcā sākums plānots plkst.14 (plkst.13 pēc Latvijas laika), tomēr Navaļnija komanda brīdina par iespējamu kavēšanos, jo morgā tika kavēta līķa atdošana piederīgajiem. Navaļnija tuvinieki morgā ieradās norunātajā laikā plkst.10, tomēr darbinieki, kas gatavoja līķi apbedīšanai, atlika tā izdošanu. Kā tie ziņo Navaļnija komanda, katafalks ar zārku tuvojas dievnamam.

Pie baznīcas izveidojusies aptuveni kilometru gara rinda, kurā saskaņā ar krievu neatkarīgo mediju aplēsēm ir aptuveni 700 cilvēku, kas vēlas atvadīties no Navaļnija.

Atbilstoši pareizticīgo tradīcijām Navaļnija zārks atvadu laikā būs atvērts.

Plkst.16 (plkst.15 pēc Latvijas laika) Navaļniju apglabās Borisovas kapsētā netālu no Maskavas upes krastiem. Kā ziņo Navaļnija komanda, piektdienas rītā pie kapsētas parādījusies A4 formāta lapa ar uzrakstu, ka kapsēta ir slēgta apmeklētājiem.

Varasiestādes brīdinājušas, ka "jebkāda nesankcionēta pulcēšanās būs likumpārkāpums un tie, kas tajā piedalīsies tiks saukti pie atbildības".

KONTEKSTS

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 2021. gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma. Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu". Navaļnijs bija apsūdzēts arī ekstrēmismā. 2024. gada 15. vai 16. februārī Navaļnijs miris kolonijā Harpas ciematā.

Aleksejs Navaļnijs.